Brambory - zasadit vlastní nebo koupit sadbové?



   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
               
Milan HP - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2784) - 208.138 (?) 
15.2.2023 12:21

Už jsem ho našel a pročetl. Dík. Nic z toho nenaznačuje, že bych měl očekávat zklamání. Navíc nemám zase tak velká očekávání. Vařit je nebudu, počkám si na úrodu.smiley

Zajímavé tam je, že jsou zmíněny všechny odrůdy, které jsem kdy pěstoval (ne, že by jich bylo mocwink). Ono asi zase těch velmi raných odrůd se slušnou chutí tak moc není.

Milan HP

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
      
host - 96.63 (?), 20.1.2023 8:22

Já letos zkusím dát svoje z loňska. Mám jen trošku obavu, aby brambory vydržely. Dávám je vždycky mezi polovinou dubna a prvním májem. V tuto dobu už většinou brambory z předešlé sezony nejsou použitelné a kolikrát už jsou vyhozené, protože už jak se říká tečou. No uvidíme.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 81.144 (?), 10.7.2023 13:28
Vlna veder zasadila dnes 50% brambořiště nezvratnou ránu a to ještě v zemi není uplně sucho na troud. Plánované fungicidní ošetření v intervalu po 7 dnech ve středu již pravděpodobně zruším už nebude stříkat co. Ale aspon proti mandelince se letos podařilo zasáhnout pěkně. Jsem zvědavý kolik z toho našeho políčka o rozloze 300m2 letos sklidíme. Brambory měly vynikající podmínky po zasazení, fungicidní ošetření 3 různými přípravky, ale asi to bude chtít zajet pro sadbu na Vysočinu k jednomu sjezdu z dálnice, kam jsme v minulosti už jezdili. Biegler
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 168.103 (?), 10.7.2023 15:01
dnes jsem vykopal zbytek řádku v bydlišti, půda totálně suchá a pár brambor už s dírami od drátovců, takže nebylo na co čekat.Taky už mám připravenou sadbu špičatého zelí, která jde na to místo ihned po bramborách.Ale jinak na velmi ranou odrůdu slušný výnos. Na snímku z 13 hlíz zasazených 9. dubna. Waltet
Brambory
Brambory
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 9.142 (?), 18.1.2023 9:54

Tak jste měl lépe vybírat. Oni se s tím mnozí prodejci moc nepářou. Jiné je to u zemědělců, tam musí být brambory jednotné aby prošly sazečem. Takže doma na velikosti záleží jen trochu. Ovšem jakou vitalitu může mít dvoucentimetrový hrášek, že. Sadbová brambora u malopěstitele je ta, která se zasadí. Průběhem času a nasbírání zkušeností ten malopěstitel pozná, jaké nasázet.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 81.144 (?), 18.1.2023 10:48
Pane 9.142, můžete mi prozradit prodejny, kde vám umožní otevřít balení a rozříznout několik hlíz jestli uvnitř není něco v nepořádku? Budu velmi rád. :-) To je pro mne novinka, že prodejci si ty brambory třídí a vybírají sami. Myslel jsem, že je mají přímo od zemědělců a jsou v tom nevině. Velikost už za tu dobu kdy nakupujeme třeba v pojizdné prodejně nějak neřeším, větší se rozkrojí napůl menší se zasadí víc hustěji. Brambor je dost na konzum, výkrm prasátka i menší prodej sousedům.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
PP. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (6515) - 9.142 (?), 18.1.2023 11:01

Podle mně má W. pravdu, jak obvykle bývá. O koukání do hlíz se diskuse nevede, chytáte za slovo, vede se o velikosti. A když máte tak dobré výsledky a velikost neřešíte, co vlastně chcete řešit, potažmo tady, kde se nikdy nic nevyřešilo?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 81.144 (?), 18.1.2023 11:14
Pánové já nejsem zadavatel dotazu k řešení, jen připojuju zkušenost se zakoupením sadby. Nic víc a nic mín. :-) A ti kteří brambory pěstují delší dobu velmi dobře vědí, že i ze zapomenutého drobného bramboru, který přezimuje v zemi může vyrůst pěkný kopec. ;-) Pokud vím tak se zde řeší, zda vyrostou brambory z vlastní sadby. :-D
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
walter. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1783) - 168.103 (?), 18.1.2023 13:13

81.144: tazatel má dva dotazy, na to, zda je možné vypěstovat brambory z vlastních vybraných na výsadbu a co vlastně sadbová brambora je (zřejmě má pan tazatel na mysli certifikovanou sadbu). Moje odpověď je na druhý dotaz, jak vznikne certifikovaná sadbová brambora a proč vzniká tak složitě.  Walter

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
walter. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1783) - 168.103 (?), 18.1.2023 10:58

nemí to tak, jak si myslíte. Pěstitel žádá o povolení pěstování sadbových brambor Ústřední kontrolní a zkušební ústav zemědělský, musí pěstovat na pozemcích v uzavřených pěstebních oblastech, prokázat, že v místě 3 roky před tím brambory nepěstoval, že v půdě není Háďátko bramborové, že se v ní nevyskytovala Hniloba bramboru. Pokud od ÚKZÚZ obdrží Uznávací list na množitelský porost, může pak požádat o uznání sadby. K žádosti přikládá výsledek mechanického rozboru sadby, týká se i velikosti, vydaný inspektorem ÚKZÚZ. Pak může vydat ÚKZÚZ doklad certifikované sadby. Samozřejmě, nemusíte tomu věřit, ale je to nastaveno tak, že když nastane problém, je možné dohledat odpovědnost konkrétních osob. Zároveň těch kritérií, které je nutné splnit, je mnohem více a jejich splnění je součástí povolovacího procesu. I když z toho nemám radost, neboť také pěstuju brambory a také nakupuji sadbu, tak velikost brambor je určitě jedním z kritérií, ale asi ne rozhodujícím a asi bude jistě povolené nějaké malé procentuelní množství brambor, které v tom množství vyprodukované sadby nebudou mít požadovaný rozměr. Já to řeším tak, že ty malé brambory prostě nevysadím. Walter

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?30.4.2024
Úprava vody magnetickým polem29.4.2024
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?29.4.2024
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?28.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika