Bramborová nať



Daniela. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1262) - 204.208 (?)
15.1.2008 0:13

Já to dělám tak, že když brambory začnou kvést, tak je převálcuji. Přestanou jít do natě a  jdou do hlíz. Dělal to tak i můj děda a brambory máme vždycky pěkné. Zdravím - Daniela.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
Stránky: 1,  2,  3   
host - 109.250 (?), 11.1.2008 17:57, zobrazeno: 77539x

Jsem začátečník v pěstování brambor. Vždy mě vyroste nádherná vysoká nať a pod zemí nic moc. Poraďte prosím v čem dělám chybu.

Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Věra Hýlová - Bronzový Zahrádkář .Bronzový Zahrádkář. (52) - 81.95 (?), 12.1.2008 19:47

Obávám se, že Váš dotaz je příliš obecný. Úspěšné pěstování brambor není zrovna jednoduché, navíc způsob výsadby, okopávání a obsypávání během vegetace se řídí i různými krajovými zvyklostmi, které zohledňují právě různé půdní a klimatické podmínky (mám teď na mysli ruční obdělávání, maximálně malou mechanizaci nebo koňský potah). V každém případě potřebujou hnůj nebo nějaké jiné dostatečně záhřevné hnojivo s obsahem dusíku, okopávat a v patřičné době přihrnout k rostlinám hlínu do dostatečně vysokých řádků, to podnítí tvorbu podzemních výběžků a nasazování hlíz. Zkuste se porozhlédnout po okolí a případně se poptat, jak a kdy co dělat. A nevěšte hlavu, u nás se říká: největší brambory má nejhloupější sedlák...

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 100.5 (?), 12.1.2008 20:50

Brambory jsou stonkové hlízy, proto je dobré je přihrnovat. Příčin neúspěchu charakteru bujné natě a málo hllíz může být více - nepoměr živin, mělká nebo příliš slehlá půda aj.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 108.94 (?), 14.1.2008 22:49

Postupovala jsem podle návodu na pěstování brambor, dokonce jsem přesně odměřovala vzdálenost mezi řadama i bramborama. Kupuji satbové brambory převážně Dali nebo Fileu protože nemám ráda moučné. Nakopčovala jsem 2x že jsem z toho měla ne hrobečky ale hroby. dokonce jsem koupila i granulát hnoje, jinak přidávám NPK. Okopávala jsem je, plela když bylo such tak jsem jim dala i zálivku. Prostě jsem jim dopřávala. Možná proto jsem měla nať přes 1 metr. Všichni se divili. Procházela jsem kolem jiných zahrádek, ale tak vysokou nať neměli nikde. Vloni jsem se k nim chtěla chovat jako ostatní, ale bylo mě jich líto, tak jsem je zas přihnojovala a zavlažovala. Zas se mi odvděčily krásnou natí. Možná ale že to tak má být, třeba je to odrůdou. Poraďte.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Daniela. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1262) - 204.208 (?), 15.1.2008 0:13

Já to dělám tak, že když brambory začnou kvést, tak je převálcuji. Přestanou jít do natě a  jdou do hlíz. Dělal to tak i můj děda a brambory máme vždycky pěkné. Zdravím - Daniela.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 133.199 (?), 15.1.2008 0:19

Zajimavy, to se u nas v kraji teda nedela. Jinak ja tedy podle zadnyho receptu nejedu - proste zaseju, jednou dvakrat prikopu, sklidim a na podzim pred orbou akorat rozvezu hnuj a kompost - a brambory vzdycky bezvadny. Nekdy se asi vyplati vykaslat se na navody a delat to tak, jak ho to bez premysleni napadne .

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 109.226 (?), 18.1.2008 12:26

Dobře, nebudu se s nima mazlit, zasadím je, potom 2x přikopčim a běda jim. Jak nebude úroda, tak se dám na něco jiného 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 169.30 (?), 20.1.2008 9:07

Důležitá je dobře zpracovaná zem, (jemnozrnná, lehká) a několikeré okopání( oborání) a to poměrně hluboké tak aby se zem provzdušnila a při tom první i částečně narušil kořenový system . V podstatě se pod zemí děje  to co známe u většiny rostlin nad zemí a tak při poškození ( okopáním,oboráním) dojde k větvení a násadě hlíz. V praxi to vypadá tak že když vylezou ze země tak se převláčí, když se z toho zberchají tak se opět nakopčí (oborají , v místním slengu bramborářů z Vysočiny "podorají") čímž se vytvoří opět brázdy (rozteč 63 cm +/-) a naruší se kořenový system . Dále jen již protažení brázd, tedy proorání (okopání) a to nejméně dvakrát . Plevel krom pýru nemá moc šanci a výživa rozhoduje především o velikosti hlíz, né až tolik o násadě. Na vodu jsou středně náročné , pokud je suché léto  ale zaprší řádně do popoviny srpna tak ten deficit doženou. Pokud jich máte pár tak směle i občas zalejte. JP..

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 100.5 (?), 20.1.2008 9:52

Tak to slyším poprvé. Že by se v praxi  po vyrašení brambory povláčely,  jsem neviděl. Sázejí se přímo řádkovými sazeči a před zapojením porostu se proorávají.  Logiku by to povláčení mohlo mít, měl bych ale obavu, že rostlinu oslabím a získám možná víc, ale menších hlíz.
Povláčení se používá (někdy) u obilovin - zvýší to odnožování.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 111.1 (?), 20.1.2008 10:06

Mám podobný problém jako tazatel. Letos hodlám přivazovat rostliny brambor k tyčkám jako rajčata.   

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika