Bramborová nať



   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3   
                     
jirilan - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (802) - 239.9 (?) 
23.11.2008 14:45

Modré brambory jsem viděl pěstovat v bramborářské oblasti na Vysočině. Byly silně strupovité a kvůli temně modré barvě dužiny nejsou patrné v ní se případně nacházející chorobné změny. Varuji zahrádkáře před pěstováním této nepovedené zvláštnosti.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
                     
host - 16.190 (?), 16.9.2009 13:22

Kdybych donesl modré brambory ze zahrady, tak je manželka vyhodí.Podle ní brambory mají být žluté, ředkvičky červené...

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
jirilan - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (802) - 39.102 (?), 16.9.2009 21:02

Nejen viděl, ale i jedl. Za svým příspěvkem si stojím. Jestli někomu vyhovují modré brambory, proti gustu...!  Všimněte si také, že píši o případné chorobné změně v dužině, která pro sytě modrou barvu není vidět. A to mi na této odrůdě vadí.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 237.2 (?), 19.6.2022 10:18

Dobrý den, podle mých zkušeností hodně hnojíte dusíkem a to má za následek vysokou nať. Zkuste jeden rok vynechat grnulát hnoje, přidejte síran drselný a v době květu hodně zalévejte a před zaklopením řádku okopejte. Přeji hodně štěstí.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 19.185 (?), 8.10.2013 18:22

Stalo sa mi to isté. Pri dostatočnej výžive, ide o nedostatok svetla. Vňať bujne rastie stonky sú dlhé- menšie listy,   t.j. podľa mňa sa naťahuje za svetlom. "Sila" ide do vnate nie do koreňov.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
rettigova - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (160) - 207.90 (?), 9.10.2013 10:21

Dobře znám... tzv. naťovky jsme už také měli, výška -více než 2 m a dole téměř nic. Příště osvědčené semeno/ hlízy/ bylo bez problémů. Odradilo mne to na několik let od nových odrůd, teď je opatrně zkouším. Bohužel nevím, co to bylo původně za erteple.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 95.101 (?), 16.9.2018 22:24

Mám čerstvou zkušenost, nad kterou mi hlava stojí. V prvním týdnu května jsem obvyklým způsobem sázel brambory, obvyklým způsobem okopával a ošetřoval. Asi před měsícem začala vadnout nať, před týdnem jsem ji již suchou odstranil a brambory s průměrnou úrodou vykopal. Normální stav, vegetace asi 3 měsíce. Ale, když jsem na jaře připravoval pozemek vyrýpnul jsem jednu loňskou (červenou, už nevím druh) menší nepoškozenou hlízu. Tu jsem v tom prvním květnovém týdnu zasadil asi 25 cm hluboko a jak rostla nať dal jsem kolem 30 cm vysokou ohrádku z polystyrenu a postupně zasypával hlínou a zkompostovaným listím. Vyrostla nať více než metr a ta je nyní, v půlce září, živě zelená, tvoří kompaktní metr široký keř, permanentně kvete, centrální kmínek má asi 5 cm v průměru. Nešly na ní ani mandelinky. Vůbec to nechápu, vegetuje už skoro 5 měsíců a vypadá, že je tak v pubertě. Má mít dávno po sezoně. Máte někdo podobnou zkušenost? Budou pod ní nějaké hlízy?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
1,  2,  3   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Cesta z litého betonu18.4.2024
Husqvarna 36. - zapalování17.4.2024
Ako očistiť zalakované časti?14.4.2024
Cesta z litého betonu13.4.2024
Motorova pila stihl 02813.4.2024
Kouří do místnosti12.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika