Bataty



Stránky: 1,  2,  3,  4,  5  >   
otakar - (1) 
18.4.2002 16:10, zobrazeno: 80849x
Mohl by mi někdo poradit, jak pěstovat sladké brambory - batáty a zda je případně možné si někde objednat sadbu. Současně bych se chtěl zeptat, zda se dají někde koupit kultury bakterií, které způsobují tlení pro použití v kompostech a tím k urychlení jejich zrání. Díky za každou odpověď.

Otakar
Adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   
Fedor - (3), 25.4.2002 15:02
Bakterie pro rozklad kompostu, se též vedou v obchodech jako "urychlovač kompostu" a dá se sehnat i v hypermarketech - stojí asi 49 Kč. Mohu vřele doporučit zvlášť na posekanou trávu ze sekačky, která se dlouho a špatně rozkládá.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host, 11.6.2004 11:38
Já jsem bakterie do kompostu v hypermarketech nikde nesehnal, ale nakonec jsem je objevil na výstavě v Litoměřicích a prodává je firma Subio a posílají je i na dobírku. Adresa je Rychvald, Potoční 542. Zde kopíruju jejich návod: Jedná se o výrobek OXYGENÁTOR - Bakteriální prostředek k urychlení kompostování všech organicky rozložitelných látek vhodných ke kompostování, k rozkladu fekálií v suchých WC - ZABRAŇUJE ZÁPACHU ! Ke zlepšení čistícího účinku
v domácích průmyslových ČOV. Čistí vodu v zahradních jezírkách,nekalí se. ZALOŽENÍ KOMPOSTU : tráva, listí, štěpka, zbytky z kořenové zeleniny, aj.,se navrší na hromadu až 3 - 5 m3 a zaleje se předem připraveným roztokem Oxygenátoru, aktivovaným v 10 l vlažné vody. Pokud je množství materiálu určeného ke kompostování menší,je vhodné Oxygenátor rozdělit a aplikovat dle velikosti hromady poměrnou část. První 3 - 4 dny je nutné kompost kropit vodou. Do dvou měsíců je kompost nazrálý.Pokud takto připravený kompost dáme ke kořenové zelenině,zabráníme výskytu plísní. UPOZORNĚNÍ : kompost je nutné zakládat při minimální teplotě +10°C.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 29.41 (?), 6.11.2014 1:18

Dobrý den,

popsal jsem ve forů o batátech, mám tam 2 fotografie. letos jsem porvé začal a mám asi 50 kg hlíz.Je to snadnější než se zdá. Doporučuji


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
eva.neuwirthova - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (345) - 147.46 (?), 6.11.2014 13:50

Hrozne rada bych to zkusila, ale zda s emi to casove narocne, hlavne to kliceni a tak... Asi budu muset cekat, az deti odrostou

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
KUKY - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4448) - 38.136 (?), 20.7.2015 22:51

V květnu jsem zasadil koupenou hlízu. Dlouho byla v zemi bez života. Pak jsem na ni zapomněl a vyrašila dnes. Asi byla chemicky ošetřená proti klíčení, jak se to dělá s bramborami. Uvidím, jestli bude aspoň na sadbu. Je ale už docela pozdě.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
Qesham - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (126) - 183.190 (?), 4.10.2015 19:28

Ony nemusí být ani ošetřené, nerady klíčí obecně. Na jednom zahraničním webu jsem četl, že hlízy batátů klíčí asi z 1/4 dobře, 1/2 špatně a za dlouho, a 1/4 nevyklíčí vůbec. Zjistil jsem, že vůbec není potřeba sázet hlízy, řízky z výhonu batátu ve vodě zakoření asi za jeden den, pak je dát do kelímku do hlíny a po zmrzlých zasadit ven. Na podzim si dejte pár výhonů do květináče,  v únoru z nich nařezejte řízky a použijte zase na vysazení. Mohou se vysazovat po 3 - 4 do jednohu trsu. Výnos se neliší od pěstování z celé hlízy. Řízky řezejte s 3 - 4 listy - z celéhu výhonu, nemusí to být jen vrcholová část. Potřebují dost draslíku, doporučuje se přidávat do zeminy popel ze dřeva.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
Qesham - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (126) - 134.22 (?), 5.10.2015 18:24

Jelikož proběhl první mrazík, rozhodl jsem se dnes - 5. 10. 2015 - vykopat rostliny batátů, které jsem měl na poli. Byla to bída, protože u nás několik měsíců nepršelo. Nicméně něco jsem sklidil a zároveň jsem si nastříhal řízky na příští rok. jednotlivé odrůdy batátů se liší i tvarem listů, vyfotil jsem tedy i jednotlivé listy spolu s rostlinami. Vpravo na obrázku jsou vrcholové řízky.

Typ s méně vykrajovanými listy
Typ s méně vykrajovanými listy
Typ s vykrajovanými listy
Typ s vykrajovanými listy
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
KUKY - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4448) - 38.136 (?), 8.10.2015 17:05

Tak jsem dnes vyryl ten můj batát. Nové hlízy žádné, ale nenašel jsem ani pozůstatky staré hlízy (zítra to ještě v klidu prozkoumám). Výhonky byly jen cca 15 cm vysoké a měly kořínky, tak jsem je nasázel do květináče. V jakých podmínkách přezimují?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Qesham - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (126) - 134.22 (?), 8.10.2015 20:15
Pokud jste rostlinu sázel 20.7. tak už by vám hlízy neudělala ani v lepších podmínkách. Nechte ji někde v pokoji na okně a v únoru či březnu nařežte řízky - tak asi se 4 listy. Zakořenit a po zmrzlých je dejte normálně na záhon. Můžete je nahrnout stejně jako brambory.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika