Bataty



Stránky: 1,  2,  3,  4,  5  >   
otakar - (1) 
18.4.2002 16:10, zobrazeno: 81451x
Mohl by mi někdo poradit, jak pěstovat sladké brambory - batáty a zda je případně možné si někde objednat sadbu. Současně bych se chtěl zeptat, zda se dají někde koupit kultury bakterií, které způsobují tlení pro použití v kompostech a tím k urychlení jejich zrání. Díky za každou odpověď.

Otakar
Adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   
Fedor - (3), 25.4.2002 15:02
Bakterie pro rozklad kompostu, se též vedou v obchodech jako "urychlovač kompostu" a dá se sehnat i v hypermarketech - stojí asi 49 Kč. Mohu vřele doporučit zvlášť na posekanou trávu ze sekačky, která se dlouho a špatně rozkládá.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host, 11.6.2004 11:38
Já jsem bakterie do kompostu v hypermarketech nikde nesehnal, ale nakonec jsem je objevil na výstavě v Litoměřicích a prodává je firma Subio a posílají je i na dobírku. Adresa je Rychvald, Potoční 542. Zde kopíruju jejich návod: Jedná se o výrobek OXYGENÁTOR - Bakteriální prostředek k urychlení kompostování všech organicky rozložitelných látek vhodných ke kompostování, k rozkladu fekálií v suchých WC - ZABRAŇUJE ZÁPACHU ! Ke zlepšení čistícího účinku
v domácích průmyslových ČOV. Čistí vodu v zahradních jezírkách,nekalí se. ZALOŽENÍ KOMPOSTU : tráva, listí, štěpka, zbytky z kořenové zeleniny, aj.,se navrší na hromadu až 3 - 5 m3 a zaleje se předem připraveným roztokem Oxygenátoru, aktivovaným v 10 l vlažné vody. Pokud je množství materiálu určeného ke kompostování menší,je vhodné Oxygenátor rozdělit a aplikovat dle velikosti hromady poměrnou část. První 3 - 4 dny je nutné kompost kropit vodou. Do dvou měsíců je kompost nazrálý.Pokud takto připravený kompost dáme ke kořenové zelenině,zabráníme výskytu plísní. UPOZORNĚNÍ : kompost je nutné zakládat při minimální teplotě +10°C.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 29.41 (?), 6.11.2014 1:18

Dobrý den,

popsal jsem ve forů o batátech, mám tam 2 fotografie. letos jsem porvé začal a mám asi 50 kg hlíz.Je to snadnější než se zdá. Doporučuji


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
eva.neuwirthova - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (345) - 147.46 (?), 6.11.2014 13:50

Hrozne rada bych to zkusila, ale zda s emi to casove narocne, hlavne to kliceni a tak... Asi budu muset cekat, az deti odrostou

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
KUKY - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4477) - 38.136 (?), 20.7.2015 22:51

V květnu jsem zasadil koupenou hlízu. Dlouho byla v zemi bez života. Pak jsem na ni zapomněl a vyrašila dnes. Asi byla chemicky ošetřená proti klíčení, jak se to dělá s bramborami. Uvidím, jestli bude aspoň na sadbu. Je ale už docela pozdě.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
Qesham - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (126) - 183.190 (?), 4.10.2015 19:28

Ony nemusí být ani ošetřené, nerady klíčí obecně. Na jednom zahraničním webu jsem četl, že hlízy batátů klíčí asi z 1/4 dobře, 1/2 špatně a za dlouho, a 1/4 nevyklíčí vůbec. Zjistil jsem, že vůbec není potřeba sázet hlízy, řízky z výhonu batátu ve vodě zakoření asi za jeden den, pak je dát do kelímku do hlíny a po zmrzlých zasadit ven. Na podzim si dejte pár výhonů do květináče,  v únoru z nich nařezejte řízky a použijte zase na vysazení. Mohou se vysazovat po 3 - 4 do jednohu trsu. Výnos se neliší od pěstování z celé hlízy. Řízky řezejte s 3 - 4 listy - z celéhu výhonu, nemusí to být jen vrcholová část. Potřebují dost draslíku, doporučuje se přidávat do zeminy popel ze dřeva.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
Qesham - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (126) - 134.22 (?), 5.10.2015 18:24

Jelikož proběhl první mrazík, rozhodl jsem se dnes - 5. 10. 2015 - vykopat rostliny batátů, které jsem měl na poli. Byla to bída, protože u nás několik měsíců nepršelo. Nicméně něco jsem sklidil a zároveň jsem si nastříhal řízky na příští rok. jednotlivé odrůdy batátů se liší i tvarem listů, vyfotil jsem tedy i jednotlivé listy spolu s rostlinami. Vpravo na obrázku jsou vrcholové řízky.

Typ s méně vykrajovanými listy
Typ s méně vykrajovanými listy
Typ s vykrajovanými listy
Typ s vykrajovanými listy
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
KUKY - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4477) - 38.136 (?), 8.10.2015 17:05

Tak jsem dnes vyryl ten můj batát. Nové hlízy žádné, ale nenašel jsem ani pozůstatky staré hlízy (zítra to ještě v klidu prozkoumám). Výhonky byly jen cca 15 cm vysoké a měly kořínky, tak jsem je nasázel do květináče. V jakých podmínkách přezimují?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Qesham - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (126) - 134.22 (?), 8.10.2015 20:15
Pokud jste rostlinu sázel 20.7. tak už by vám hlízy neudělala ani v lepších podmínkách. Nechte ji někde v pokoji na okně a v únoru či březnu nařežte řízky - tak asi se 4 listy. Zakořenit a po zmrzlých je dejte normálně na záhon. Můžete je nahrnout stejně jako brambory.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika