Založení trávníku, použití hnojiva, písku, příprava atd



Georginator - (46) - 64.174 (?) 
5.8.2012 22:24, zobrazeno: 8879x

Zdravím,

budu mít otázku ohledně zakládání trávníku kolem rod. domu, ve finále bude trávník na ploše cca 250 m2.

Chci se zeptat spíše na správný postup založení, než jaké použít hnojivo, travní směs apod.

Takže v momentální době nám dodělávají zpevněné plochy - chodníky u RD. Během pár dní přijede podruhé bagr, který veškerou hlínu (zatím je rozprostřená hlína asi na polovině pozemku) rozprostře po celé ploše, kolem obrubníků až na hrany pozemku.

Barg každopádně přes rozprostřenou hlínu nejezdí, takže nedochází ke zbytečnému uježdění, jen ji zkrátka vysype a tak lehce srovná lžicí.

Takže asi bych to viděl na tento postup, který budu následně provádět:

1) Bagrem rozprostřenou hlínu dorovnám ručně, tak aby byla vyspádována směrem od baráku pryč. Pomocí nějaké delší dřevěné latě a lopaty.

2) Po porovnání a vyspádování hlíny "kompletně" vysbíráme velké, střední i ty menší kameny, případně nějaký plevel, ten by se tam ale najít žádný neměl.
Celou plochu, kde bude trávník bych přejel vozíkem a posypal granulovaným hnojivem pro trávníky.

3) Následně nechám přes zimu hlínu klesnout, což klesne o nějaký ten cm dolů.

4) Ještě před zimou chci překatrovat "čistou" hlínu, kterou bych zaplnil celou plochu, kde došlo ke slehnutí. Překatrovanou hlínu bych ovšem nechal zatím na kupě a tuto hlínu bych rozprostřel až na jaře - abych nemusel na jaře zrývat překatrovanou hlínu spolu s původní vrstvou hlíny, která tam bude ležet vybraná od kamenů, aby nedošlo k promíchání "horší" hlíny s tou překatrovanou.

5) Takže na jaře bych poté hlínu (vyrovnanou, slehlou a zbavenou kamenů) opět zryl (do cca 10 cm hloubky).
Pokud se po zimě ukáže plevel, zničím ho Roundupem a po 14 dnech ho vytahám.
Poté bych přejel celou plochu s vozíkem a posypal nějakou vrstvou křemičitého písku (asi 6-7 litrů písku na m2).

6) Následně bych na písek navozil tu překatrovanou hlínu, kterou bych měl tedy přes zimu na kupě + bych asi opět překatrovanou vrstvu hlíny přejel opět vozíkem s pískem a trochu to posypal křemičitým pískem, už ale v menší míře.

7) Na překatrovanou hlínu bych pomocí vozíku vysel trávník - nejdříve jedním směrem tam - osivo bych lehce přehrábl hráběma. Poté po stejné trase zase proti směru zpět zbylou polovinu osiva - tuto vrstvu bych utužil už pouze válcem. Takto bych to udělal po celé ploše.

8) No a poté už jen zalévat a zalévat, vyčkat prvního sečení.

Travní osivo: Barenbrug Gazon
Použitá hlína: Klasická, žádná extra kvalita, ale hrůza to také není. Není míchána s žádným kompostem. Nějaké ty živiny chci dodat právě tím hnojivem ještě před zimou.
Nechci kupovat žádnou hlínu speciálně pro trávníky - příjde mi to zbytečné a jsou to vyhozené peníze - nebude to trávník na golf, ani sportnovní hřiště - prostě trávník kolem rod. domu.
Každopádně určitě chci aby vypadal pěkně a živě.

Takže se ptám, zda bude tento můj uvedený postup správný nebo zdali byste něco doplnili, případně něco udělali jinak.
Omlouvám se za trochu delší text, ale chtěl jsem dodat přesné informace.
Budu se těšit na vaše rady.

-----------------------

Ještě takové otázky...

Na plochu do těch cca 250 m2 jsou reálné 2 m3 toho křemičitého písku?
Když to tak počítám, tak by to tak mělo být na první vrstu 7 litrů písku na 1 m2 a na druhou 2 litry písku na 1 m2.
200 m2 x 7 litrů = 1400 litrů písku = 1,4 m3 - první vrstva
200 m2 x 2 litry =  400 litrů písku = 0,4 m3 - druhá vrsta na překatrovanou hlínu

1,4 m3 + 0,4 m3 = 1,8 m3, takže zaokrouhlíme na 2 m3.
Což ve váze křemičitého písku je to cca 2,8 tun.

Je to tak, pokud se nepletu, že?

Jinak jaké použít hnojivo ještě před zimou, aby první vrsta hlíny dostala nějaké ty živiny? Vybral jsem FLORIA TRAVIN - bude dostačující? Obsahuje i něco proti plevelům.
Mám použít na hlínu, kde zatím trávník nebude doporučené dávkování tj. 30g/m2 nebo více, případně méně hnojiva?

A na druhou vrstvu (překatrovanou hlínu, až po zimě) jsem vybral AGRO Trávníkové hnojivo pytel 20 kg - je tam vyšší fosforečná složka, která je pro zakládání trávníku asi nejdůležitejší.

Jinak půda není nijak jílovitá, semtam se něco najde, ale půda je spíše taková středně těžká.

Budu rád za každou radu, internet a postupy jsem si pročetl, ale vždy se značně lišily, tak proto se ptám zkušenějších, zda bude postup správný.

Adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   
Josef. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2694) - 235.76 (?), 5.8.2012 23:10

Vy do toho jdete přímo vědecky! Já bych se s tím nikdy tak nemazal.

Jediný středně zásadní problém ve Vašem postupu vidím v zamýšleném použití travinu jako zásobního hnojiva. Při tomto použití se zcela vytratí jeho protiplevelný účinek. Travin se standardně (pokud je mi známo) aplikuje na mokrou trávu s plevelem, aby se herbicid mohl skrze listy plevelů vstřebat a zapůsobit. Herbicid přes kořeny nepůsobí.

Myslím, že i tady najdete stejné rady, jako kdekoliv jinde na internetu - tedy vzájemně se jak podporující, tak i protiřečící.

Josef.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Georginator - (46) - 64.174 (?), 6.8.2012 9:05

Tak vědecky zase snad ne, je mi jasné že tráva roste snad všude, ale chci aby také nějak vypadala a nechci aby v místě, kde je více jílu byla prázdná místa, proto ten písek.

Každopádně s tím Travinem máte pravdu, to jsem si ani neuvědomil. Mohu se tedy zeptat, jaké hnojivo tedy použít pro zásobení živinama jen pro hlínu, zatím bez trávníku, přes zimu? Třeba právě to AGRO Trávníkové hnojivo pytel 20 kg - Granulované kombinované hnojivo používané pro základní hnojení travních ploch na začátku i během vegetace. Obsah prvků N - P - K je 20 - 8 - 8 + 2% hořčíku. Bude správné nebo doporučíte jiné? Ale zase používat travní hnojivo, když tam žádná tráva zatím nebude je asi nesmysl, ne? Díky

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Georginator - (46) - 64.174 (?), 7.8.2012 8:37

Tak jsem na dodání živin do půdy ještě před zimou objednal AGRO Trávníkové hnojivo pytel 10 kg - Granulované kombinované hnojivo používané pro základní hnojení travních ploch na začátku i během vegetace. Obsah prvků N - P - K je 20 - 8 - 8 + 2% hořčíku.

Bude tedy na jedno použití na základní hlínu přes zimu. Až na překatrovanou hlínu a později až tam bude trávním jsem objednal FLORIA Travin 20 kg.

Takže snad jsem zvolil dobře, uvidíme.

Každopádně stále čekám na nějaká další rady, případně postupy při zakládání a nějaké ty tipy, budu rád. Děkuji

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Georginator - (46) - 64.174 (?), 11.8.2012 20:56

Tak tedy dejme tomu, že mnou uvedený postup je správně a budu tak postupovat. Vzhledem k tomu, že se k tomu nikdo nijak zásadně nevyjádřil. Akorát tedy to hnojivo, které použiju ještě před zimou vezmu jiné, to jsem již koupil - AGRO Trávník. hnojivo.

Po zimě a na zasetý trávník použiju poté FLORIA Travin.

Jak moc mám prohnojit půdu tím granulovaným hojivem přes zimu (tráva tam ještě nebude, jen hlína)?
Dejme tomu 100g / 1m2 bude jistě stačit, ne?

A ještě dávkování travního osiva po zimě...
Píší 25g / 1m2 -  předpokládám, že když dám 30 - 35 g / 1m2, tak se nic nestane.
Ostatně na sportovní hřiště se dávají 3kg / 100m2, takže když přidám z původních 25g na 35g, tak se nic nestane?

Je mi jasné, že je třeba lepší mít méně osiva, než to přehnat a mít problémy, ale ta dávka o nic vyšší nebude. Co si o tom myslíte, jak jste to dělali vy?

Osivo je BARENBRUG Gazon - již zakoupeno (10 kg).

Díky

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Josef. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2694) - 66.37 (?), 11.8.2012 22:11

Jen dvě faktické poznámky:

  1. Hnojiva se mi zdá moc. Myslím, že 25g/m2 bohatě postačí.
  2. Každá travní směs je složena z rychleji a pomaleji rostoucích travních druhů: Při nadměrném výsevku utlačí jsou druhy s pomalým vývojem (ale v trávníku o to cennější) utlačeny těmi rychle se vyvíjejícími. Nedoporučuje se proto zvyšovat doporučený výsevek.
  3. Barenbrug Gazon je směs spíše jnmějších travních druhů a odrůd s menšími obilkami (drobnější semeno).
  4. Sportovní trávníky bývají založeny z velké části na jílku vytrvalém. Ten má velká semena, tudíž i těžká a proto je na stejný počet vyklíčených rostlinek potřeba větší výsevek.

Josef.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Georginator - (46) - 64.174 (?), 11.8.2012 23:45

Dobrá, děkuji tedy, budu se držet doporučeného dávkování a dám těch cca 25g / m2.

Jinak tím prvním bodem jsme asi myslel moc travníhé osiva, než hnojiva nebo se pletu?

Přeci jenom na kus hlíny bude asi málo 25 g / m2, to by byla spíše doporučovaná hodnota hnojení, aby nedošlo k poškození a popálení trávníku, ale na obyčejnou hlínu na pohnojení přes zimu bez trávníku jsem se dočetl 100 - 150 g / m2. Nebo je to opravdu moc?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika