Využití letních jablek



host - 153.50 (?)
12.7.2018 9:53

Můžete prosím dát někdo návod na "povidlí" z letních jablek, poměr ovoce, cukru, octa? Kdysi jsme dělali ještě s maminkou, barva nebyla zvláštní, ale chuť vynikající i k nmazání na chleba s máslem i na palačinky. Jablek letních mám letos průměrně a jsou hodně malé. Jak píši v jiném dotazu děla ljsem marmeládu z letních jablek, špendlíků a rybízu 3/3/1/kg popasíroval pecky od špendlíků, 1,5kg cukru a želírovací přípravk na2kg ovoce. Děkuji

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

Alkohol esence - vše pro domácí výrobu lihovin, piva i vína včetně kvasnic, aromat, filtrací, soudků.
Stránky: 1,  2   
host - 130.237 (?), 20.7.2013 8:29, zobrazeno: 17268x

Dobrý den můžete prosím poradit využití letních jablek, jsou sice letos menší, ale na rozdíl o jiného je jich hodně. Je možné z nich vyrobit nějakou marmeládu, džem? Budu mít asi 2kg rybízu a rád bych to nějak smíchal.

Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 102.201 (?), 20.7.2013 10:50

Marmeládu či džem z letních jablek jistě vyrobit lze. Chuťově to není ale žádná špička a tím, že zužitkujete 1,5 kg plodů, problém s nadbytkem letních jablek nevyřešíte.  Do marmelád se hodí spíš jablka nezralá jako přídavek k chuťově pestřejšímu, ale málo želírujícímu ovoci (jahody, borůvky, maliny). Smíchat jablka s rybízem je možné, ale výsledek není o mnoho lepší. Rybíz se totiž používá ke stejnému účelu jako nezralá jablka (nastaví objem a dodá pektiny).

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 178.235 (?), 20.7.2013 12:28

Nadúrodu Průsvit.letního řeším sušením.Deficit kyselin nevadí a ochucená skořicí s hřebíčkem docela chutnají.Okyselit se(např. bylinami) rovněž dají.Steriluji je do sklenic za sucha v mikrotroubě.  AB

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 129.23 (?), 4.8.2013 21:35

Nakonec z nich děláme něco jako jablečná povidla, padne tam trochu cukru a trochu octu, nezavařje se to, tak uvidíme jestli vydrží. Jinak na chuť jsou perfektní.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 234.4 (?), 2.2.2017 5:19

Vydržali Vám?Tiež by som privítala nejaký receptík z letných jablk, odšťavujeme to, ale myslíte že nejaká výživa by ztoho bola dobrá?

N.K.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 117.245 (?), 2.2.2017 7:40

měl jsem stejný problém a řešení je prosté letní jablka téměř nestříkám kromě jarního postřiku proti přezimujícím škůdcům.Padlí řeším odlomením napadených výhonů, strupovitost vzhledem k okamžité spotřebě a absence uskladnění vůbec.Tím pádem jsou jablka téměř nestříkaná a tím skoro bio.A hlavněprvní jádrové ovoce do kterého kousnete a je plné šťávy a chutí.Ale abych odpověděl každý z mích sousedů rád ochutná mé jablka kterými je každoročně podělím a kolikrát, i když mám velký strom a několik odrůd na něm naštěpených je jich málo.A pokud vím až na vyjímky je všichni schroupou a ptají se kdy uzrají další.tepelně je také upravuju na štrůdl ale většinou je sníme hned ze stromu a ostatní rozdám.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 153.50 (?), 12.7.2018 9:53

Můžete prosím dát někdo návod na "povidlí" z letních jablek, poměr ovoce, cukru, octa? Kdysi jsme dělali ještě s maminkou, barva nebyla zvláštní, ale chuť vynikající i k nmazání na chleba s máslem i na palačinky. Jablek letních mám letos průměrně a jsou hodně malé. Jak píši v jiném dotazu děla ljsem marmeládu z letních jablek, špendlíků a rybízu 3/3/1/kg popasíroval pecky od špendlíků, 1,5kg cukru a želírovací přípravk na2kg ovoce. Děkuji

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 236.1 (?), 12.7.2018 10:26

Receptura je stejná jako u švestek, možná trochu víc cukru. Ovoce dodá jen hmotu, chuť povidel je dána karamelem.
1/4l octa na dno, 5kg odjádřincovaných jablek, 0,5 kg cukru,. Vařit na mírném plameni přes noc. Nemíchat. Hotové rozmixovat tyčákem. Nejsou-li dost hustá, dopéct na plechu v troubě při 160 st. I když jsou povidla trvanlivá, přeste je steriluju.
   Už roky je z jablek nedělám (mám dost švestek). Ale chuťově byly dobré a švestkovým překvapivě podobné (na rozdíl od hruškových).

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 153.50 (?), 15.8.2020 9:51

Tak jsem to letos vyzkoušel ve 3 dávkách, vždy asi 5-6kg již odjádřincovaných letních jablek jsem rozvařil, trochu zahustil propasíroval přes hrubší cedník dal 0,1l octa a 60-80dkg cukru, asi tak o další 1/3 zahustit. Nalil do sklenic, menší se šroubovacími uzávěry na cca 5min obrátil, omniovky s víčky menší i 0,7 po předloňské zkušenosti s opařenou rukou neobracel, dál jsem nazavařoval. Tak uvidím jaká bude trvanlivost. Chuťově a hustotou zbytek co nevlezl do sklenic je po vychlazení velice dobrý, jen ta barva je nevýrazná... Používat chci jako marmeládu na chleba, plalačinky a koblihy, teď jsem někde četl také o vmíchání do pudinku. Jediné, co se nepovedlo, připálil jsem smaltovaný hrnec.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
PP. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (6491) - 9.144 (?), 15.8.2020 9:59

Když se letní urodí, děláme pyré typu dětské přesnídávky. Odjadřincovat, rozvařit, propasírovat. Pak se lehce zahustí, nepatrně okoření a podle potřeby přisladí. Do malých skleniček, krátce sterilovat. Má příjemnou světlou barvu, využít se dá rovnou pro děti, nebo do jogurutu, pudingu, musli a podobně. Z jiných než letních to není tak pěkné a jemné.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika