Porblémy s trávnikom



fanatix - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (256) - 93.96 (?)
28.7.2014 22:57

Ja mám tiež na Záhorí (obec Jakubov) trávnik 100m2, rovnako piesočnatá pôda a nikdy som nemal problem s travnikom.

1. Zavlažovanie sa mi spusta iba ráno o 6:00 a iba keď to povolí čidlo pôdnej vlhkosti. V najväčších horúčavách je to 2x týždenne cca. 9-10L/1m2

2. Trávu prerezávam na jar a na jeseň.

3. Kosím 1x týždenne na 2cm, v lete na 3cm

4. Hnojím každý mesiac.

5. pH záhorackej pôdy je vysoké (7-7.5) pre trávnik nevhodné. Preto nepoužívam komerčné hnojivá ale miešam si vlastné kyslé hnojivo čím pôdu okyselujem, zbavujem sa buriny a v neposlednom rade aj podstatne ušetrím.

Osobne si myslím, že váš opakujúci sa problém s plesnami je zapríčinený skôr nedostatočnou výživou trávniku.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
solide - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (412) - 7.4 (?), 28.7.2014 9:02, zobrazeno: 5944x

 ahoj, mám na Záhorí /piesčitá pôda/ trávnik. Trávnik je ale veľmi náchylný na choroby, plesne. Často mávam Kornatku a teraz sa mi začali na trávniku robiť hnedé fľaky. Neviem či to je snežná pleseň alebo v čom je problém. Hnojím pravidelne hnojivom Travcerit. Zavlažujem každú sekciu v noci, každý den po 20minút. Mám kopanú studňu a žiaľ dlhšie zavlažovanie teraz, keď je sucho studňa neutiahne, takže 6 sekcií zavlažujem, tak že dám každý deň vždy 2 sekcie, každú po 20 minút, potom pauza 2 hodiny, potom dalšie dve sekcie a po 2 hodinách posledné, dve sekcie..

Chcel by som poprosiť o zodpovedanie na tieto, moje otázky:

1/ V príspevku som našiel radu že treba zavlažovať menej často ale výdatnejšie. Platí to aj pre piesčitú pôdu? Mal by som teda za noc dať 1 sekciu 40 minút, potom 2.sekciu 40 minút druhý deň pokračovať s ďalšími dvomi sekciami.a tretí takisto keď mám silne piesčitú pôdu?  Trávnik prerezávam vždy na jar.

2/Neporadíte prosím čo mám s tými flakmi suchej trávy urobiť?  Ja som to prostriekal postrekom Qadris MAX.

3/treba tú suchú trávu odstrániť a znovu na suché miesta nasiať trávu, alebo sa tráva zregeneruje sama?

4/ako časo treba týmto hnojivom hnojiť trávnik?

5/dá sa nejakým spôsobom zvýšiť odolnosť trávnika proti pliesňam?

plesen v trave
plesen v trave
Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
ivap - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (754) - 243.114 (?), 28.7.2014 10:16
Sněžná plíseň to bude asi těžko ;), ta se objevuje (už plodle jména) pod sněhem. Něco podobného nám dělala v trávníku špička (houba), hlavně ve vlhčích letech se v trávníku objevovaly skvrny a někdy i kruhy, jak se podhoubí rozrůstalo.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
solide - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (412) - 179.233 (?), 28.7.2014 11:33

ale v prispevku na tomto fore s nazvom "rezive fleky v travniku"  podla tych fotiek to vyzera na sneznu plesen. Chcem sa spytat, tu vyschlu travu treba odstranit a zasiat novu, ale sa sama zregeneruje?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 33.198 (?), 28.7.2014 11:48


Problém může být mnohem složitější. trávník může být poškozen i nějakým živočišným škůdcem - osenice, tiplice, nebo i nějaké mikroskopické organismy - nematoda. Je třeba hledat informaci na specializovaných serverech a třeba Vám někdo poradí.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Standa_hk - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5555) - 244.2 (?), 28.7.2014 11:48

ad 5) vertikutací se vyčešou staré plstnaté zbytky, v kterých mimo saprofytních hub jsou i houby potenciálně polyfágní. Vertikutaci je podle množství plsti nutno provádět i vícekrát ročně.

ad3) určitě neuděláte chybu, když obnovení trávníku pomůžete, stařinu vyčešete a řídká místa dosijete...

ad1) při těchto vedrech zalévejte poze v noci. Při závlaze nad teplotním optimem pro růst trávníku často ještě navíc studenou vodou působíte porostu pouze šok. Je potřeba aby před zaléváním poklesla teplota vzduchu pod 25°C a ráno aby do vzestupu nad 25°C byl již povrch trávníku oschlý (např zálivka v 21 + 24 + 03 + 06 nemůžeteli jen jednou od 22 do 23 hodiny)..

zeptám se, jestli jste na daném místě neumýval sekačku. Mně to připadá jako "vypálené" v důsledku většího objemu mokrého mulče než na jiné části trávníku.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
solide - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (412) - 179.233 (?), 28.7.2014 15:57

dakujem za odpoved, nie, kosadku som na tych miestach neumyval. Travu som dnes celu postriekal Bumperom 5ml na 10L vody a cely travnik prerezal.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
fanatix - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (256) - 93.96 (?), 28.7.2014 22:57

Ja mám tiež na Záhorí (obec Jakubov) trávnik 100m2, rovnako piesočnatá pôda a nikdy som nemal problem s travnikom.

1. Zavlažovanie sa mi spusta iba ráno o 6:00 a iba keď to povolí čidlo pôdnej vlhkosti. V najväčších horúčavách je to 2x týždenne cca. 9-10L/1m2

2. Trávu prerezávam na jar a na jeseň.

3. Kosím 1x týždenne na 2cm, v lete na 3cm

4. Hnojím každý mesiac.

5. pH záhorackej pôdy je vysoké (7-7.5) pre trávnik nevhodné. Preto nepoužívam komerčné hnojivá ale miešam si vlastné kyslé hnojivo čím pôdu okyselujem, zbavujem sa buriny a v neposlednom rade aj podstatne ušetrím.

Osobne si myslím, že váš opakujúci sa problém s plesnami je zapríčinený skôr nedostatočnou výživou trávniku.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Ferda Mravenec - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2064) - 247.50 (?), 28.7.2014 23:23
Nezalevam, nehnojim, nevertikutuji a nemam zadne problemy s travnikem.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
rosa - (4) - 188.233 (?), 1.8.2014 11:34

mám stejný problém, snad je to s velkého množství vody??já jsem ubral aut. závlahu jen na dvakrát týdně po 20 minutách všechny sekce,,jak vám prosím pomohl ten qvadris.. děkuji za info  z moravy R.   (v jakém poměru jste quadris namíchal)?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika