Výhony v záhonu - višeň



host - 178.162 (?)
19.4.2014 8:03

V přírodních systémech bývají kořeny rostlin spojeny houbami, které umožňují mimo jiné i přenos živin mezi jednotlivými stromy. Ale nevím, jestli je tam tazatelka má (u nás se téma hub na zahradách trochu podceňuje) ani jestli jsou houby schopné přenést i Roundup (podle všeho je ale Roundup spolehlivě likviduje, stejně jako spoustu dalších mikroorganismů).

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
host - 130.234 (?), 17.4.2014 21:26, zobrazeno: 5252x

Dobrý den. Chtěla jsem se zeptat, mám novou zahrádku a je tam problém se zmlazenou, pravděpodobně višní. Před pěti lety skáceli jednu višeň, pařez nechali, ale z kořenů začaly obrůstat nové výhony. Pětileté pruty jsem vyřezala, abych vůbec byla schopna dostat na další část zahrady, bylo to dosti husté. A co dál, chci v těch místech založit trávník a záhony. Blízko jsou jabloně, višeň se už tam stejně nevejde. Myslím si, že bude nutné kořeny "zabít" chemicky a až poté vykopat, budu-li tam chtít mít záhon. Mám použít Roundup - bioaktiv? Myslím, že nejlepší by bylo, navrtat díry vrtačkou do nejširších, dejme tomu pěti pařezů - do kořenového systému napustit nějaký systémový herbicid, ale jaký? A jakou koncentraci, množství? Mám zásah nějak opakovat?

Děkuji moc za odpovědi

Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 248.29 (?), 17.4.2014 22:15

Ono jich je víc, najdete vč.postupu na netu. Vzpomínám na "pařezník" a ještě nějaký jiný... Pařez se pak vypaluje. Nebo lze také odfrézovat. Ale pokud není maxi, asi nejjednodušší jej vykopat nebo vytrhnout traktorem (pokud se tam dostane)           Lída

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 130.234 (?), 18.4.2014 7:47

Dobrý den, Lído, děkuji za reakci. S pařezem samotným si poradit umím, mně jde o těch zhruba 40 výhonů co vyrůstají z původního kořenového systému, a to již bohužel 6 let - nikdo to neřešil. Myslím, si, že teď to prostě vykopat nemůžu, protože si tím akorát "nařízkuju" další jedince. V blízkosti je jabloň, takže i tak, ty kořenové systémy budou provázané. Jde mi teď konkretně o ten chemický zásah, jestli je to správná volba a jak to udělat. Kouknu na ten "pařezník". Myslíte, že to bude lepší než Roundup B.?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
jarda7 - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (641) - 18.41 (?), 18.4.2014 9:04

Já bych se toho vykopání nebál, likvidoval jsem tak různé keře a stromy a ze zbylých drobných kořínků nic nevyrostlo. Je to ovšem zatravněný sad, takže likviduji trávu a cokoliv jiného sekačkou.

Větší obavy bych měl z chemického zásahu do kořenového systému okolních stromů - jabloně a pod. J.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 248.29 (?), 18.4.2014 20:48

Pokud se vám jedná jen o ty výhony, na ty bych asi fakt použila Roundup. Chystám se letos také tím způsobem zlikvidovat plané výhony šeříku, které vyrážejí v okolí bývalého šeříkového stromku. Někde jsem četla : vytřít kelímek Roundupem a nasadit na zelenou špičku výhonu - tak to tak chci zkusit - nehrozí postříkání rostlin v okolí. To, že se Rdp dostane i do podzemních částí rostliny, nemůže vadit kořenům rostlin v okolí - z jedněch kořenů do druhých se nedostane (vy tam máte jabloně, já jabloň a kdoulovec).           Lída

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 178.162 (?), 19.4.2014 8:03

V přírodních systémech bývají kořeny rostlin spojeny houbami, které umožňují mimo jiné i přenos živin mezi jednotlivými stromy. Ale nevím, jestli je tam tazatelka má (u nás se téma hub na zahradách trochu podceňuje) ani jestli jsou houby schopné přenést i Roundup (podle všeho je ale Roundup spolehlivě likviduje, stejně jako spoustu dalších mikroorganismů).

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 16.212 (?), 18.4.2014 8:48

Dobrý den. Možná alternativa: pokud byste se dokázala smířit s tím, že tam ten strom je, můžete ho zkusit kopicovat (stejný princip jako u výmladkového lesa, pařeziny) - Nechat ho růst a jednou za čas (2 roky, 3 roky nebo 5 let) výhony uřezat a použít je jako palivo, stavební materiál, mulč nebo na nich pěstovat houby... Sice jsem nikdy neslyšel, že by se to u višně dělalo, ale zkusit se to dá...

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 130.234 (?), 19.4.2014 7:37

Dobrý den přesně takto to tam doteď vlastně funguje smiley Jenže je to malá zahrádka, ty prorůstající výhony vpodstatě zabírají 1/4 pozemku, takže bych to spíš potřebovala zlikvidovat. V tom místě plánujeme pergolku, kam pustíme hr. víno, které zatím nepěkně visí na plotě a úplně ho bortí. Děti akorát zakopávají a o ty pařízky uřezaných prutů... Dřevin už tam je až až, nedostatkem palivov. dřeva netrpíme, spíše naopak.

Já to prostě vidím, teď jsou ty výhony všechny u země vyřezané, abychom tam vůbec mohli chodit (předtím to byla džungle, kde ani kolečkem neprojedete). Vzala bych vrtačku, do dejme tomu 15ti nejsilnějších pařízků navrtala díry a nalila tam nějaký systémový herbicid, který zničí zbytky višně (otázka je, co to vlastně ve finále je, je to spíš podnož višně...). Tím, že to bude systémové, jabloni v těsné blízkosti se nic stát nemůže. Pokud se povede "bojující" odnož utlumit, pak bych to vykopala.

Teď jde jen o to, jak a jaký přípravek použít.

Ale třeba se pletu, takže ještě jednou děkuji za všechny podněty.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Josef. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2694) - 224.128 (?), 19.4.2014 9:17

Po pročtení dosud proběhlé diskuse také připojím svůj názor:

co půjde, vykopal bych už nyní bez předchozího hubení herbicidem či jiným přípravkem.

Samozřejmě zůstanou v zemi nějaké menší kořínky, ze podnožová višeň může a bude obrůstat, ale už to nebude jeden velký organismus, ale mnoho navzájem oddělených menších jedinců. A na ty bych se pak nebál použít ani ten již zmíněný roundup.

Jsem přesvědčen, že po jedné sezóne můžete mít višeň úplně vyhubenou a čisté záhonky...

Josef.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 11.140 (?), 19.4.2014 20:05

Doporučuju do navrtanch děr nalít obyčejný ocet, ale opatrně, jen do vyvrtaných děr. Je to velmi spolehlivé, levné a myslím i ekologické řešení, kterým neponičíte nic okolo. Václav Bělka, Rakovník

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?30.4.2024
Úprava vody magnetickým polem29.4.2024
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?29.4.2024
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?28.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika