Řez mladé třešně



Stránky: 1,  2,  3,  4   
pkovarik - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1331) - 132.51 (?) 
14.1.2016 14:26, zobrazeno: 29045x

Loni jsem maličko zakrátil špičák, jak se to má dle doporučeného postupu u třešně udělat, a vyrostly větve, viz. obrázek. Vlastně nezůstal žádný terminál, a větve jakoby ve 2 patrech, s tím, že v tom horním všechny na jednu stranu. Proto jsem se pokusil 2 z nich tvarovat na druhou stranu, aby byla koruna rovnoměrná. Je to tak ok a bude to fungovat? A druhá otázka - jak mám letos provést řez - mám odstranit celé spodní patro a nechat jen horních 6 větví a ty zkrátit?


Adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   
Standa_hk - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5555) - 248.27 (?), 14.1.2016 14:44

Já osobně bych to stříhnul v dubnu tak, že bych ze spodního patra nechal do 4 různých stran po nejsilnějším výhonu a ty nadbytečné ustřihnul přímo u kmínku. Horní patro bych až na spodní větévku vystříhal tak, aby mi zbyla patka/čípek, ke které vyvážu ponechaný výhon k vytvoření náhradního terminálu. Výhon k vytvoření náhradního terminálu zkrátím na očko směřující k čípku a ponechaný čípek zkrátím tak, aby končil 3-5 oček pod očkem na které byl střižen náhradní terminál. Poslední týden v červnu či první týden v červenci by již měl být náhradní terminál "samonosný" a tedy bude nejvhodnější doba k vystřižení čípku. Další patro by se zakládalo z předčasného obrostu tak 70-80 cm nad patrem spodním.


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
pkovarik - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1331) - 132.51 (?), 14.1.2016 15:05

Díky za radu, ale příliš nevidím rozdíl oproti stávajícímu stavu, tj. spodní patro je nyní v 1 m, to další o 50 cm výš. Takže by stačilo jen pomocí nějaké tyče tvarovat nejhornější ohnutou větev přímo nahoru (ona už teď nahoru směřuje a pak se ohýbá). Nebo je těch 50 cm mezi patry příliš blízko? Vaším postupem totiž ztratím 1 rok na to, abych horní patro zrušil a vytvořil nové o 20 cm výš. Co myslíte?

Když pak budu mít nový terminál, tak ho opět další rok zkrátit, nebo ho už nechat růst stále nahoru?

Ještě dotaz - řez je nutné provádět až v dubnu, nebo ho můžu provést v zimě?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Standa_hk - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5555) - 248.27 (?), 14.1.2016 15:36

Neztratíte rok, potřebujete aby spodní patro zesílilo a horní nepřevzalo dominanci. Ono vzdálenost mezi patry může být i více než těch 80cm, ale ne méně než 70 cm. Těch 70 cm je nejlepší pro děti, pokud jim dovolíte po stromě lézt bez žebříku a těch cca 120 cm je pak dobré, pokud máte štafličky/žebřík, že koruna je řidší a plody lépe vyzrávají. Pokud nechcete čípek stříhat "napozději", můžete užít dlahu. Jestliže se Vám bude líbit jiný z výhonů, můžete náhradní terminál založit z alternativního. Nejnižší má tu výhodu, že v srpnu bude vyzrávat jen jeden kalus na místě odstříhnutého čípku.

No, ale je to Váš stromek, stříhněte jej jak myslíte nebo co se Vám bude líbit z odpovědí ostatních.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
pkovarik - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1331) - 132.51 (?), 14.1.2016 15:39

Ok, děkuji moc za vysvětlení, udělám to tak. wink

Ještě bych vás poprosil o odpověď na druhé 2 otázky - je nutno čekat až do dubna a terminál takto zastřihávat každoročně?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
Standa_hk - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5555) - 248.27 (?), 14.1.2016 15:50

Ne, pokud se to podaří, tak letos založíte korunku a od příštího roku už si strom bude o svůj tvar pečovat sám (bez střihu či řezu). Taková je vlastnost třešní pěstovaných volnou formou. Jsou pak formy intenzívní, například "australský keř", kdy naopak musíte řezat/tvarovat intenzivně podle přísné metodiky.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
pkovarik - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1331) - 112.187 (?), 24.6.2016 11:30

Tak v tuto chvíli má třešeň nové metrové přírůstky, tak ještě položím dotaz: je dobré/vhodné větve nyní zastřihnout (třeba aby se do podzimu ještě trochu rozvětvily nebo nebyly tak dlouhé), nebo nechat svému osudu? Viz. foto.


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 157.239 (?), 24.6.2016 17:29

Přehuštěná korunka-jistá cesta k houbovým chorobám-aneb rozmysli si, Mařenko!cheeky

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
pkovarik - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1331) - 143.212 (?), 24.6.2016 21:08

Na jaře ponechány 4 holé větve ve spodním patře a terminál. Nyní 4 větve ve spodním patře rozvětvené každá do 3 metrových přírůstků. Vytvořeno o metr výš druhé patro taktéž ze 4 metrových výhonů. Takže nic přehuštěného, jen dlouhé. Já se ptám, jestli je vhodné tyto metrové přírůstky zkrátit, nebo ponechat vonému růstu.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
hugovotr - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (627) - 146.186 (?), 24.6.2016 22:21

Když jsem zkrátil nové dlouhé výhony u naroubované hrušně a ptal se tu na radu co dál, byl jsem označen za diletanta (po právu). Jsem zvědav, co kdo poradí vám:)

Když shrnu rady co jsem dostal - nechat tak nebo vyvázat/zatížit nebo dvoustupňový sektorový řez...

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika