A co vaše višně?



hugovotr - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (627) - 11.137 (?)
29.6.2016 22:27
Vidím, že lihoviny jsou vaší vášní. Já zůstanu u ověřeneho postupu, který je jednoduchý, časově nenáročný a jehož výsledkem rozhodně není nějaký míchaný nápoj, který koupíte v každém krámu. Griotku u nás pijí většinou ženy a 45% je pro většinu moc. Těch 25-30% je myslím ideální. Souhlasím s vámi ohledně přidávání koření, řídím se ale poptávkou. A taky samozřejmě ohledně vypeckovavani. Co se týká sladkovišňi souhlasit s vámi nemůžu. Já používám Meteor Korai a i podle názoru jiných je výsledek výborný.
Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  <  6,  7,  8,  9,  10  >   
                     
hugovotr - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (627) - 146.186 (?), 27.6.2016 22:05

Na griotku - 4l láhev plním tak 5cm pod okraj, přidám 40dkg cukru a zaliju pálenkou. Přisladit se dá vždy. Většinou používám meruňkovici, v nouzi jablkovicí. Ženským nejvíce chutná griotka z rumu (dělá máma). Nedávno jsem si dělal malý košt starších griotek ve sklepě a dle mě je nejlepší vyrobená z višňovice a třešňovice.

Do některých lahví přidávám i koření - klasika celá skořice, badyán, hřebíček, vanilkový lusk.

Některé roky dělám z části i druhák - po pár měsících višně sleju a naložím ještě jednou většinou do nějaké horší pálenky nebo rumu.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 234.225 (?), 27.6.2016 21:10
Visne mam pekne, da sa povedat, ze nadurodu, ale v kazdej je cervik, zavaranie nepripada do uvahy, mozno nejak stava by sa dala z nich urobit
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 228.146 (?), 27.6.2016 23:36

Rp:
Jemně podrcené plody zalít čistým lihem tak aby byly všechny ponořeny. V praxi je to tak 1:1. Líh aspoň 70%, ale čím silnější tím lépe. Macerovat nejméně měsíc, raději 2-3 v temnu a chladu.

(Na rozdíl od "babských" Rp. z nejrůznějších kuchařek kde se maceruje v teple za oknem na sluníčku ve 40% vodce, tuzemáku..Dále nevidím žádný důvod vyrábět višňový likér 20-30% kterého jsou plné krámy a není to žádná specialita.)

Po oddělení plodů ještě několikrát vyčeřit. Nechát stát v demižonech až se kal usadí a šetrně hadičkou stahovat. Silný, koncentrovaný líh díky jeho malé hustotě hodně napomůže samovolnému usazování kalů. Takže žádná voda ani cukr v této fázi. Cukerný sirup a voda se přidává podle chuti a požadované lihovitosti až když čistota a jiskrnost vyhovuje vaším požadavkům. Jednak se tímto vyhnete nutnosti nejrůznějších filtrací a taky při tom macerát zraje.
Část vymacerovaných plodů se dá použít v cukrářství a zbytek spolu s kalem se předestiluje a přidá k macerátu. Ale protože "pozadek" u takových průtahů chuťově vyhovuje, ale často je silně zakalen, tak je dobré ho přidat už po prvním stahování kde se ještě vyčeří.
*
Odpeckování plodů považuji za úplně zbytečnou práci. Proč se v cukrářství nedá použít vyluhovaná tvrdá višeň s peckou?
Proč jsou lepší nějaké "trhance"?
Navíc z likérnického hlediska jsou tam ty pecky nutné a část se jich i drtí. Drtí, ne loupe.
V mém případě to je asi 1-2dcl na např.10l základního nálevu.
Třešně a sladkovišně jsou k výrobě likérů nevhodné - jejích fádní chuť nezachrání ani jakékoliv množství podrcených pecek. A s přídavkem nejrůznějších ingrediecí se z nich stane jen "nějaký míchaný nápoj"...
*
Jinak na např. 10l úplně vyčeřeného macerátu používám 2-4l likérnického sirupu,
(t.j. 2-4kg cukru) a vody pak tolik aby výsledná ratafie měla cca 45%̌.
Taková lihovina se běžně koupit nedá:-)))
Přídavek bylin a koření jsem časem postupně a po konzultacích odboural úplně.
Jen narušovaly chuť základní suroviny.
Kvalitní a vhodné ovoce ho nepotřebují...


Rafael.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
hugovotr - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (627) - 11.137 (?), 29.6.2016 22:27
Vidím, že lihoviny jsou vaší vášní. Já zůstanu u ověřeneho postupu, který je jednoduchý, časově nenáročný a jehož výsledkem rozhodně není nějaký míchaný nápoj, který koupíte v každém krámu. Griotku u nás pijí většinou ženy a 45% je pro většinu moc. Těch 25-30% je myslím ideální. Souhlasím s vámi ohledně přidávání koření, řídím se ale poptávkou. A taky samozřejmě ohledně vypeckovavani. Co se týká sladkovišňi souhlasit s vámi nemůžu. Já používám Meteor Korai a i podle názoru jiných je výsledek výborný.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10095) - 70.240 (?), 3.7.2016 13:06

Jak Vám zraje dnes už základní a pilířová višňová odrůda ÉRDI BÖTERMÖ?

Érdi Bötermö
Érdi Bötermö
Érdi Bötermö
Érdi Bötermö
Érdi Bötermö
Érdi Bötermö
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10095) - 70.240 (?), 5.7.2016 14:17

Já ale žádnou Érdi Bötermö nemám. Jak je to možné? (major Borovička - Tankový prapor). smiley Protože´Érdi Bötermö by měla zrát koncem 4.třešňového týdne, zhruba současně s Granátem, Favoritem nebo Vackovou. Všechny ty višně, co tady mám, ale zrají až s Kordií. Jasná je jedině Královna Hortenzie a to podle vzhledu plodů. Pak si tady kupte nějaký stromek. sad

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 236.1 (?), 5.7.2016 21:29

Protože´Érdi Bötermö by měla zrát koncem 4.třešňového týdne, zhruba současně s Granátem, Favoritem nebo Vackovou

Erdi se pozná podle toho, že se dá v plné zralosti velmi dobře trhat bez stopek aniž vytéká šťáva. Takový Favorit nebo Hortenzie - u nich lze někdy natrhat plody bez pecek, které zůstanou na stopkách. Chuťově je Erdi skvělá, navíc zraje poměrně brzy, takže višňová chuť je ještě neotřelá.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
PP. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (6491) - 9.135 (?), 6.7.2016 20:20

Chtěl jsem se o tom u Favoritu zmínit. Trhal jsem i se stopkami a pak vytahoval pecky z plodů za stopky. Šlo to výborně, asi u takových 90ti procent plodů. Nevýhodu Favoritu vidím ve velmi slabé barevnosti. Chuťově celkem uspokojuje, i když nějak výrazně aromatická není.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10095) - 70.240 (?), 6.7.2016 21:07

Tohle hodnocení Favoritu se mi moc líbíyes Jedna z nejlepších višní, která je pravděpodobně všestranně použitelná, jak pro přímý konzum, tak na kuchyňské zpracování je Érdi Bötermö a pokud se jí podaří někomu sehnat dříve jak na "dvacátý pokus" a bude mít tím pádem více štěstí než já, tak by mohla všechny tyto nároky uspokojit. Já si musím prozatím vystačit z nějakými pozdnějšími Ujfehértoji, které budou pro tyto účely jistě neméně kvalitní. Višně mně chutnají více než třešně, pokud ovšem nepřevažuje jen svíravá kyselost. Višně jsou vlastně mnohem a mnohem vzácnější ovoce než třešně, protože na ně tak často nikde nenarazíte.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
Poool - Bronzový Zahrádkář .Bronzový Zahrádkář. (52) - 115.144 (?), 9.7.2016 17:34

Mě tedy Erdi Botermo dozrála před 4 dny, lokalita Haná. (Počítám od okamžiku kdy začínají oklovávat ptáci). Letošní úroda se potýká s nepřízní osudu.
Před týdnem ničivé krupobití, z oblohy padaly doslova kusy ledu. Plody potlučené, a na pár plodech se objevila moniliová hniloba s kterou jsem doposud neměl problém. Spousta plodů červavých v daleko větší míře než obvykle. Na chuti se to samozřejmě negativně projevilo.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  <  6,  7,  8,  9,  10  >   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika