Zemina do skleníku po loňském omylu



Stránky: 1,  2,  3   
Jamieee - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (622) - 214.235 (?) 
2.3.2010 12:45, zobrazeno: 54712x

zravím,

loni jsem založil skleník a opět jsem si nenechal poradit a do hloubky skoro metr jsem vykopal klasickou zahradní zeminu a navezl tam koupený substrát... stálo mi to dost peněz a udělal jsem tím to nejhorší, co jsem mohl... v létě to nešlo uzalívat! hodinu jsem mohl mít puštěnou hadici a ani se nevytvořila louže... všechna voda protékala jak přes síto... strašný omyl!!!

teď chci polovinu této "zeminy" dát pryč a teď co tam, mám dvě možnosti:

1) podkopat se pak ještě pod zbytek substrátu a promíchat ho se zeminou která je v tuhle chvíli skoro metr pod zemí

nebo:

2) navézt ornici z pole a promíchat to s ornicí

bude ornice lepší řešení než klasická zemina z metr hluboké "díry"?

jde mi hlavně o to, aby pak výsledná zemina ve skleníku dokázala standardně zadržovat vodu, jako všude jinde... nechci už zalévat dvakrát denně a po dni bez zalévání mít půdu jak troud...

byl to loni strašný omyl, klasický substrát mi už samostatně NESMÍ ani do truhlíku!!!

Adresa příspěvku
Připojit reakci   
   
PP. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (6491) - 70.100 (?), 2.3.2010 13:05

Dospod 2/3 výšky hnoje, na to zeminu - např. drnovku smíchanou např. 3:1 se "substrátem", abyste to nevyhodil. Zbytek zkompostujte.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Jamieee - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (622) - 214.235 (?), 2.3.2010 13:17

děkuji! bohužel tam u nás hnůj nikde nic... když není?

koukám ten substrát, to je spíše průšvih než cokoliv pozitivního, že? a já za to dal snad 7 tisíc...

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
PP. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (6491) - 70.100 (?), 2.3.2010 13:44

Kdybyste za to koupil hnůj, nebo ještě lépe vyplozený žampionový substrát, tak jste rodinu zavalil zeleninou.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
Jamieee - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (622) - 214.235 (?), 2.3.2010 13:48

já vím, že jsem udělal chybu... proto se ptám a chci to napravit... v rámci možností a teď i času co na to mám...

co to vykopat a půl na půl ta ornice? u nás je ornice hodně jílovitá, to by pomohlo myslím... vím, že jsou i lepší řešení, ale to když tak budu řešit na podzim až bude více času

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 65.50 (?), 2.3.2010 14:11

Hnůj je dobrý, ale během  jednoho až dvou roků by se Vám smrskl asi na 1/4 původního objemu.
  Jednoduše substrát ve skleníku smíchejte s tou zeminou, kterou jste vykopal. Snad jste ji nevyvezl do řeky či na sběrný dvůr.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 176.18 (?), 2.3.2010 14:21

Hlavně to namíchejte s nějakou zeminou, Chce to 2/3 země a 1/3 substátu. Asi bych ho část někde vyvezla na hromadu a přikrytý černou fólií vám tam nějaký čas vydrží - však se postupně může přidat do záhonů, při sázení keřů ap. Jestli máte kompost, tak ho do skleníku dejte také. Jinak pod zem do skleníku můžete dát i nezetlelé listí a trávu po vyhrabání (ale tak půl metru pod povrch, ne do hloubky 1m (tam by to bylo na nic), také to trochu zahřeje. Nebo si zkuste sehnat hnůj, nám ho teď také přivezou. Granulovaný je moc drahý.                                                    Lída           

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
PP. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (6491) - 70.100 (?), 2.3.2010 15:13

MUSÍTE tam dostat organické látky, hnůj, ber kde ber. Samotná ornice sice bude fungovat, ale nic moc. Běžná ornice, např. z polí nemá skoro žádný humus, to se snad ani ornicí nazývat nedá. Ve skleníku se humus mineralizuje rychle, takže za chvíli v té hlíně není nic.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
Jamieee - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (622) - 214.235 (?), 2.3.2010 17:07

ještě to upřesním:

loni jsem tam zhruba půl na půl dával substrát a zahradnický kompost, samozřejmě v pytlík, byla to taková skoro až temně černá zemina

pokud teď polovinu "zeminy" vykopu, tak pořád tam zbyde čtvrtina čistého kompostu a i ten substrát byl obohacený

samozřejmě na tom proběhla jedna sezóna, ale i tak by ta "zemina" měla stále něco obsahovat

koupil jsem teď 6kg kyblík granulovaného kravského hnoje, to by mohlo pomoci, ne?

na záhonech na zahradě máme stejný typ půdy co je na polích, prostě jílovitá šílenost :(já ze skleníku polovinu zeminy rozhážu na záhony, tím jim určitě pomohu a z pole navezu ornici, promíchám a přidám ten granulovaný hnůj, jeho cena 200 korun je nic proti té loňské "volovině"...

zeminu ze záhonů použít nechci, všude bojujeme s kozí bradkou a se svlačcem, tomu se chci ve skleníku vyhnout, proto jsem vlastně i ten necelý metr původní zeminy dával pryč (šla do kompostu a na takový vyvýšený záhon a ještě něco na další záhony se rozházelo)

chci se na to vrhnout už zítra a rovnou tam zasít ředkvičky a jarní cibulku

tak co myslíte? kompost použít letos nechci, je tam spousty "zamořené" zeminy plevelem, na podzim si udělám "vlastní" kousek z trávy, listí a třeba jablek

všem děkuji za pomoc, člověk se stále učí...

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 34.59 (?), 17.3.2010 10:07

Do skleníku patří koňský hnůj, ne kravský...

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika