Kdy plánujete letos stříhat víno?



Stránky: 1,  2,  3,  4,  5  >   
chondros - (4) - 138.136 (?) 
2.2.2014 8:34, zobrazeno: 49036x

Viz název příspěvku. Dnes je venku nula a během února se má postupně oteplovat. Březen je nejistý. :-(

Velké mrazy vhodné na stříhání nás letos zřejmě už moc nepotkají. Jak plánujete střih vína?

Já sám nevím, jestli to neostříhat raději hned, kdy jsou ještě teploty kolem nuly.

Díky m.

Adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   
PP. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (6491) - 9.2 (?), 2.2.2014 8:45

Březen je vždycky nejistý. Kdysi kdosi z Moravy sem napsal "od Matěje do Josefa". Myslím, že to platí a vybere si každý.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
jarda7 - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (641) - 18.38 (?), 5.2.2014 15:17

Révu jsem právě ostříhal, tuhé mrazy už nečekám.

Víno nestříhám, raději piju! J.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
m3f - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5577) - 242.167 (?), 2.2.2014 8:55

Záleží o kolik hlav se jedná. Já těch mých pár zhruba ostřihal při odběru řízků, ale nahotovo si to nechám až na pozdějc, to pro případ že by ještě přišly nějaké mrazy

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
KUKY - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4477) - 38.136 (?), 2.2.2014 9:13

Už mám ostříháno asi 14 dnů.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Standa_hk - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5555) - 220.186 (?), 2.2.2014 9:15

U vína je v podstatě dřívější řez menší chybou než řez udělaný pozdě. Tažně necháte dlouhé stejně tak nyní i potom, jen jde o to kolik záložních čípků si ponechat pro případ pozdních mrazů.

Osobně mám již ostříháno a nadbytečné čípky vystříhám až při první zelené práci.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Paľo. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1739) - 119.54 (?), 2.2.2014 12:18

Vinič je nenáročná liana, ktorá na zimný rez nereaguje glejotokom a inými chorobami, tak ako napr. u kôstkovín. V teplých vinohradníckych polohách môžete začať strihať už na jeseň po opadu listov. Apríl je menej vhodný, z dôvodu horšieho uzatvárania "plačúcich" rezných plôch, najmä u staršieho dreva. Termín rezu je u každého z nás závislý na rôznych faktoroch. Dôchodca či nezamestnaný to má trocha jednoduchšie. V nedeľu u nás na dedine nikoho v sade, vinohrade a na poli neuvidíte. Ja sa rozhodujem pre zimný rez hlavne podľa teploty a sily vetra. Človek by nemal zbytočne riskovať svoje zdravie. Preto idem strihať vinohrad zvyčajne vtedy, keď je aspoň ľahko primrznutá pôda (kožená obuv sa neušpiní, gumáky by boli studené), keď nevyfukuje a keď nemusím do práce. Strihám na dva razy, podobne ako Standa. Odrodené oblúky 2-ročného a 1-ročného dreva idú preč v prvej vlne strihania, pričom nechávam 3-4 ťažne idúce zo stredu (hlavy) k druhému termínu rezu. Pri prvom reze teda odstránim viac ako polovicu dreva. Ostáva stále dosť rezervy pre prípad silných februárových mrazov. Zvyšok dreva odstránim počas ohýbania a vyväzovania 1-ročných oblúkov v mesiaci marec. Z dôvodu netypickej zimy som v tomto roku začal strihať už v polovici januára, inokedy začínam vo februári.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Wimpi - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2112) - 200.122 (?), 2.2.2014 16:18

Loni jsem střihal už o Vánocích, abych vyzkoušel, jaký vliv má dřívější řez na slzení. Očekával jsem, že slzení bude nižší a nebo dokonce žádné, v porovnání s řezem v tradičním termínu koncem zimy. Předpoklad se však nepotvrdil, réva slzela úplně stejně, jako v předešlých letech, kdy jsem střihal na přelomu února a března. Z toho jsem si vyvodil závěr, že réva slzí vždy, když se ořeže v době vegetačního klidu, či na začátku vegetačního období. Jaký má slzení vliv na zdravotní stav keřů mi není známo, žádný vliv jsem nepozoroval.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
KUKY - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4477) - 38.136 (?), 2.2.2014 16:24

Mám stejný poznatek. Slzí odjakživa a nevadí jí to.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
Standa_hk - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5555) - 21.230 (?), 2.2.2014 16:56

Při střihu v březnu je slzení výrazné a oslabuje růst bez ohledu na odrůdu.

Únorový a časnější řez slzí méně, zejmna pak rány po vystříhání přebytečných jalováků, ale tažně s ponechaným dlouhým čípkem nad posledním očkem pouze zvlhnou ale neodkapává to.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika