jakou popínavku vybrat?



romila - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (914) - 248.116 (?)
29.9.2008 10:41

Dobrý den všichni, nevím, zda vás některé neuhranula zlá zahradní víla. Pane Stanislawe, vybrala jsem si-psí jayýček a jazejček-ty se mi líbí nejvíc. Ale i ostatní názvy jsou roztomilé a jsem ráda, že čeština má toilk možností na rozdíl např. od angličtiny, kde často jedno slovo vyjadřuje několik možností i různých a někdy i různé druhy slov-jednou podst. jméno, sloveso, apod.. Chci se zastat pí Daniely, nenapsala nic zlého a už vůbec ne arogantního. Myslím, že když někteří z nás použijí i český název, ušetří ostatním "vyhledávání" a tím i čas trávený u PC. Ale to zaleží na každém individuálně, na jeho přístupu k lidem, životu... Nebudu už dál toto rozmazávat, chci jen dodat, že každý může mít zcela jiný názor než ostatní a svobodně ho projevit-proto je to fórum! Víc hlav, víc ví. Hezký den. M.R.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3   
                     
Daniela. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1262) - 204.208 (?), 26.9.2008 21:20

Pane Stanislawe,  máte pravdu, že různých krajových názvů pro jednu rostlinu je mnoho. Proto je dobré uvádět vždy i latinský název a pak nemůže dojít k záměně. Nepsala jsem přeci, že by se měl uvádět pouze český název, ale prosila jsem, aby k prvnímu názvu latinskému se přidával český.  Trochu jste to překroutil a to mne na Vás dost mrzí.  A jak je vidět, tak převážná část diskutujících se mnou souhlasí.  A ještě dodatek - lékařskou mluvu nikdo nezpochybňuje, i když tu latinu používají, jak píšete,  to máte pravdu -  ale pokud přijdete k lékaři a on na vás vychrlí spoustu latinských názvů, tak nebudete vědět téměř nic.  Berte v potaz, že nemusí být všichni lékařského vzdělání, aby rozuměli latinským názvům. Stejně tak nemusí být všichni zahradničtí profíci - jako vy,  aby latinským názvům rozuměli.  Proto se znovu přimlouvám za to, aby za prvním názvem latinským byl druhý název český.  V žádném případě bych si nedovolila zpochybňovat latinské názvy rostlin, ja tu bylo naznačeno....   Zdravím - Daniela.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 14.100 (?), 12.11.2008 13:38

Dobrý den,

ráda čtu vaše příspěvky, paní Danielo. Zaujal mi brslen, ale jinde na netu jsem se dočetla, že je pomalu rostoucí a na výšku 10-15 cm. Takže jak je to doopravdy?

Uvažuji o co nejvíce barevných nebo stálezených neopadavých popínavkách. Břečťan nechci, může prolézat prý i zdí. Něco bude na zeď u domu a z něčeho bych chtěla vytvořit živý plot na chalupě u lesa, kde je sice dřevěný plaňkový, ale nízký. Zároveň bych ráda zachovala ráz okolní přírody - les, polosamota. 

Michaela

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
Daniela. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1262) - 204.208 (?), 12.11.2008 18:22

Michaelo,  brslenů je mnoho druhů - nízké, vysoké, plazivé...  Brsleny se mi také moc líbí. Moc pěkné povídání je o nich na této adrese:  http://loskutak.nova.cz/clanek/okrasna/vzdyzelene-brsleny.html .  Než bych Vám to vše vypsala, tak bude lepší, když si pustíte video z této adresy a něco si k tomu přečtete.  Zdravím - Daniela.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Hráběnka - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (391) - 242.231 (?), 28.9.2008 12:28

Ještě mě napadla popínavá hortenzie. Heslo příčepivé kořínky. H.

P.S.Danielo, bacha na plíživou aroganci. Vleze do člověka tak nějak bez varování a nedá o sobě vědět. Máte pro Sysu nějakou radu (bez vší úcty)?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
micuko - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (712) - 19.202 (?), 28.9.2008 13:56

Milá Hráběnko, co se s Váma děje.Měla jsem Vás za pohodáře a smíška, který vždy dokáže najít ten správný forek na každou situaci.Dle mého Daniela za nikoho nemluvila, jen slušně požádala a aroganci po přečtení celé debaty taky nikde nevidím.Jsem taky pro to uvádět české názvy, latina je pro mně zatím problém, ale učím se.A lékařská latina, pane Stanislaw je víceméně milosrdná, dokud na mně mluvili lékaři latinsky, byla jsem v pohodě, ale až diagnozu počeštili, probrečela jsem tři dny zavřená v ložnici.Tak se jen přimlouvám, zanechte rozmíšek, je to zbytečné.Hezký zbytek sluníčkového dne.A pro Sysu, viděla jsem skryté popelnice pod přísavníkem v kombinaci s plaménkem, vypadalo to moc hezky.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Hráběnka - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (391) - 242.231 (?), 28.9.2008 18:11

Pro Sysu-zimolez (abych se udržela v tématu). Pro micuko-když už se v tom tak hňahňáme... Ing. Holata dal odpověď na dotaz. Pokud kdokoliv nezná českou obdobu pro latinský název, lehce si ji zjistí pomocí vyhledavače, nebo se může dál ptát- je tak? A rozhodně nepotřebuje samozvaného ombudsmana, který se schovává za neurčité tvrzení, že "mnoha lidem" něco není jasné. Takhle se dělají leda bulvární noviny. Daniela mohla svou výzvu adresovat v novém vláknu, ne však jako neoprávněné napomenutí. Navíc se opět nedrží tématu. H.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
romila - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (914) - 248.116 (?), 29.9.2008 10:41

Dobrý den všichni, nevím, zda vás některé neuhranula zlá zahradní víla. Pane Stanislawe, vybrala jsem si-psí jayýček a jazejček-ty se mi líbí nejvíc. Ale i ostatní názvy jsou roztomilé a jsem ráda, že čeština má toilk možností na rozdíl např. od angličtiny, kde často jedno slovo vyjadřuje několik možností i různých a někdy i různé druhy slov-jednou podst. jméno, sloveso, apod.. Chci se zastat pí Daniely, nenapsala nic zlého a už vůbec ne arogantního. Myslím, že když někteří z nás použijí i český název, ušetří ostatním "vyhledávání" a tím i čas trávený u PC. Ale to zaleží na každém individuálně, na jeho přístupu k lidem, životu... Nebudu už dál toto rozmazávat, chci jen dodat, že každý může mít zcela jiný názor než ostatní a svobodně ho projevit-proto je to fórum! Víc hlav, víc ví. Hezký den. M.R.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 130.20 (?), 14.10.2008 14:20

Nebuďme jako politici, osobní útoky sem skutečně nepatří . Všichni víme, že jen latinský název jednoznačně určuje rostlinu, když ale ty české jsou často tak hezké a především pamatovatelné. Píšu to s vědomím, že dokonce stejný název může krajově označovat různé rostliny. No dobře, dáme názvy oba a nebudeme ve při. Jiný názor či nesouhlas je cenný podnět k sebereflexi. Navíc je třeba si uvědomit, že zde mohou - a často i jsou - prezentovány rady laické nebo i chybné, správnost zde není nikde garantována, v dobrém úmyslu míněná rada nemusí být ta nejlepší. Buďme i s tímto vědomím k sobě tolerantní, společný koníček je dobrý důvod k přátelství.  Z.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 176.18 (?), 16.10.2008 23:37

Polygonum = rdesno... nenáročné, rychle roste.

ps -kdybyste místo hádání se o latinu radši poradili!

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 224.8 (?), 16.10.2008 23:54

Tak jsem se tu zase po dlouhé době dostala a zírám co se tu vše probírá. Díky těm co mi poradily, určitě něco využiju.Jenom se chci ještě poptat k tomu brslenu, protože jeden mám na zahradě a rostě tedy dost pomalu, ale to bude zřejmě jiný druh, spíše keřovitý. A k té hortenzii, ta asi opadá ne? sysa

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika