Seminka s vlastni zahradky



zanpets - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (395) - 214.160 (?)
13.12.2011 23:42

a co treba rajce - San Marzano 3  -         to je asi pouze nazev i s pismenkem nebo se pletu... ja to pestovala a dala jsem loni par sazenicek babicce od manzela a ji tak chutnali, ze si hned nasbirala seminka... a uz letos jsem se nezeptala zda mela stejnou urodu jako loni...   proste me matou nekdy ty cisla.. dneska vypadam jako nezkuseny zahradnik.- ale alespon se zase neco noveho dozvi.   

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3,  4,  5   
      
zanpets - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (395) - 214.160 (?), 13.12.2011 19:53

nejsem lakoma na penize, abych si nekoupila seminka. Jenze vlastni seminka mate pocit jako, ze jste si je sami jako vyrobili... xto mate s pletenym svetrem z obchodu a nebo kdyz si ho sami upletete...------  dekuji za tak rychle odpovedi...

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Michal. - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (711) - 8.42 (?), 13.12.2011 20:12

Samozřejmě, to je také důvod, proč se vůbec o něco na zahradě snažím. Jen málokdo asi pěstuje ovoce nebo zeleninu proto, že by se to kdovíjak vyplatilo

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
bred_ik - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (899) - 210.254 (?), 13.12.2011 20:50

Semena hybridních odrůd jsou v rámci této hybridní odrůdy vždy stejná. Je to proto, že se k jejich vzniku používají homozygotní linie (mají stejné obě alely genů), které při vzájemném křížení musí dát stejné potomstvo v první generaci (filiální - odtud označení hybridních odrůd F1). V dalších generacích už zákonitě dochází ke štěpení, protože na rozdíl od linie už hybrid není homozygotní, ale heterozygotní.
Co se týká dýní, jsou cizosprašné, takže záleží na tom, jaké dýně rostou v okolí a jakým pylem byla ta, ze které berete semena, opylena. Rajčata, papriky a třeba hrách jsou samosprašné, takže třeba nehybridní odrůdu si můžete přesévat dál. U hybridních můžete narazit na problémy se sterilitou atp.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
Michal. - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (711) - 8.42 (?), 13.12.2011 21:27

Asi si rozumíme, ale pro přesnost: Semena, z kterých F1 hybrid vypěstuji, jsou stejná (ač heterozygorní). Semena, která F1 hybrid vyprodukuje, už stejná nejsou.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
bred_ik - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (899) - 210.254 (?), 13.12.2011 21:34

Přesně tak, homozygotní jedinci se nemohou štěpit, pokud jsou opyleni vlastním pylem. Ale když se zkříží dvě různé homozygotní linie, vznikne hybrid, který je v několika nebo i všech alelách heterozygotní a proto i následně štěpí.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 5.149 (?), 13.12.2011 20:54

Jasně, úplně Vás chápu. Přeji příjemnou zíbavu.

           Mr Big

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
zanpets - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (395) - 214.160 (?), 13.12.2011 23:42

a co treba rajce - San Marzano 3  -         to je asi pouze nazev i s pismenkem nebo se pletu... ja to pestovala a dala jsem loni par sazenicek babicce od manzela a ji tak chutnali, ze si hned nasbirala seminka... a uz letos jsem se nezeptala zda mela stejnou urodu jako loni...   proste me matou nekdy ty cisla.. dneska vypadam jako nezkuseny zahradnik.- ale alespon se zase neco noveho dozvi.   

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 5.149 (?), 14.12.2011 1:08

San Marzano 3 je jeden z dědičných typů rajčat z okolí sopky Vesuv a není to hybrid.Protože rajčata jsou samosprašná, měly by rostliny a plody této odrůdy z vlastních semínek mít stejné vlastnosti jako rostliny  a plody ze semen kupovaných.Jen za určitých okolností by mohlo dojít ke sprášení pylem jiné odrůdy a proto je lepší odebírat semínka z rostlin, které se nacházejí ve větší vzdálenosti od jtných druhů.

           Mr Big

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
Mr Bigggg - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (3244) - 5.149 (?), 7.3.2012 17:18

Mám 15 druhů nehybridních rajčat, ale zatím nevím, které se mi osvědčí a které budu příští rok pěstovat. Protože je budu mít prakticky na jednom záhoně, tak jsem si dnes udělal pár sáčků, abych mohl konkrétní květenství odizolovat a chránit je před náhodným sprášením jinou odrůdou. Pro inspiraci přikládám fotku.

                    Mr Big

Sáček na odizolování květenství rajčat
Sáček na odizolování květenství rajčat
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
m3f - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5577) - 242.167 (?), 7.3.2012 18:17

Teda, že Vy se nudíte? wink Zajímavý nápad, ten pytlík je z netkané textilie a po stranách posvařovaný teplem? Hned mě to vnuklo ideu enlightened že by se to dalo použít na hrozny proti vosám, samozřejmě v patřičné velikosti.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4,  5   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?30.4.2024
Úprava vody magnetickým polem29.4.2024
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?29.4.2024
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?28.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika