Roubování okurek na tykev 2014



Jiřina7 - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (883) - 141.32 (?)
11.5.2014 21:52

Letos jsem již roubování okurek ukončila.  Něco mám ještě na parapetu, k radosti manžela jsem uvolnila většinu oken, takže můžeme větrat. Letos jsem měla 100% úspěšnost při použití jazýčkové metody. Používám ji u většiny rostlin. Několik tykví jsem naroubovala po vyvrtání dírky ve vrcholu párátkem s použitím ten den vzešlého roubu. Metoda je to snadná, ale úspěšnost jen 50%. Několik tykví jsem roubovala do rozštěpu zálistkem, či vrcholem vzrostlé okurky. Úspěšnost je dobrá, počet rostlin malý na statistické zpracování.

Ve skleníku mám Tribute na Sprinteru, s touto kombinací mám letité zkušenosti, okurky jsou dlouhé a chutnají nám. Dále mám Sherpu na Sprinteru, z ruských okurek mám Fudzijamu a vysadím ještě Elisabetu. Jde o skleníkové okurky spíše asijského typu, které nejsou hladké. Mám je letos poprvé. Roubovala jsem je pro svého dodavatele semen rajčat z Ruska. Takže mám vzorky k vyzkoušení. Přikládám dnešní fotografie roubovaných okurek.  Jiřina

Elisabeta na Sprinteru, použit zálistek vroubovaný do rozštěpu.
Elisabeta na Sprinteru, použit zálistek vroubovaný do rozštěpu.
Zase Elisabeta, jiný záběr.
Zase Elisabeta, jiný záběr.
Superstar na Sprinteru před odstraněním kořene okurky.
Superstar na Sprinteru před odstraněním kořene okurky.

"Odchovna" na okně
Sherpa s plody ve skleníku. Výsev 1.3.
Sherpa s plody ve skleníku. Výsev 1.3.
Tribute s plody ve skleníku, výsev 1.3.
Tribute s plody ve skleníku, výsev 1.3.
Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3,  4,  5   
                  
Zdenci - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (491) - 245.32 (?), 9.5.2014 6:57

Letošní roubování pro mě bylo mnohem úspěšnější než to v loňském roce. Z pěti naroubovaných sazenic mi přežili 4 a vypadá to, že se mají k světu. Jsou to 2x Superstar a 2x Minisprint obojí na Sprinteru. Tímto děkuji zejména paní Jiřině za podrobné rady a návody.

Roubované okurky 2014
Roubované okurky 2014
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Jiřina7 - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (883) - 174.35 (?), 9.5.2014 13:51

Letos též shodou okolností roubuji odrůdy Minisprint a Superstar pro většinu zájemců. Dále mám několik ruských odrůd, Avantgarde na přání, Tasty na přání, Divu, že snad odolá svilušce pro kamarádku. Skoro vše jsem roubovala na Sprinter, na tykev jen asi 5 rostlin, žádnou z nich jsem si nenechala pro sebe.  Na Sprinter jsem roubovala Minisprint již dříve, nikdo si na tykvové pachutě nestěžoval.  Loni v horkých dnech byl problém s hořknutím plodů u odrůd, které nejsou geneticky nehořké.  Jiřina  

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Jiřina7 - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (883) - 141.32 (?), 11.5.2014 21:52

Letos jsem již roubování okurek ukončila.  Něco mám ještě na parapetu, k radosti manžela jsem uvolnila většinu oken, takže můžeme větrat. Letos jsem měla 100% úspěšnost při použití jazýčkové metody. Používám ji u většiny rostlin. Několik tykví jsem naroubovala po vyvrtání dírky ve vrcholu párátkem s použitím ten den vzešlého roubu. Metoda je to snadná, ale úspěšnost jen 50%. Několik tykví jsem roubovala do rozštěpu zálistkem, či vrcholem vzrostlé okurky. Úspěšnost je dobrá, počet rostlin malý na statistické zpracování.

Ve skleníku mám Tribute na Sprinteru, s touto kombinací mám letité zkušenosti, okurky jsou dlouhé a chutnají nám. Dále mám Sherpu na Sprinteru, z ruských okurek mám Fudzijamu a vysadím ještě Elisabetu. Jde o skleníkové okurky spíše asijského typu, které nejsou hladké. Mám je letos poprvé. Roubovala jsem je pro svého dodavatele semen rajčat z Ruska. Takže mám vzorky k vyzkoušení. Přikládám dnešní fotografie roubovaných okurek.  Jiřina

Elisabeta na Sprinteru, použit zálistek vroubovaný do rozštěpu.
Elisabeta na Sprinteru, použit zálistek vroubovaný do rozštěpu.
Zase Elisabeta, jiný záběr.
Zase Elisabeta, jiný záběr.
Superstar na Sprinteru před odstraněním kořene okurky.
Superstar na Sprinteru před odstraněním kořene okurky.

"Odchovna" na okně
Sherpa s plody ve skleníku. Výsev 1.3.
Sherpa s plody ve skleníku. Výsev 1.3.
Tribute s plody ve skleníku, výsev 1.3.
Tribute s plody ve skleníku, výsev 1.3.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 11.74 (?), 12.5.2014 22:10

Dobrý den, jsem začátečník a mám vysazenou tykev fíkolistou jako podnož.

Jenže ona má první listy skoro u země, musí se roubovat pod ně nebo je možmo výše? Díky Richard.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Jiřina7 - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (883) - 141.32 (?), 12.5.2014 22:33

Tykev fíkolistá tvoří kratší stonek pod děložními listy. Řeším to buď umístěním na místo, kde je málo světla a rostlina se vytahuje za světlem nebo další možnost je roubování do rozštěpu nezi děložní lístky. Roubovat výše na stonek by asi šlo též, ale celou vegetaci by tykev mohla podrůstat. J.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Zuzinda - (24) - 208.53 (?), 25.5.2014 10:17

Krásnou slunečnou neděli ve spolek! Ráda bych se zapojila příspěvkem mých roubovanců, roubovaných především podle paní Jiřiny (děkuji!) jazýčkovou kopulací z mého pohledu snad úspěšně. Místo srůstu je nevzhledné, ale snad to nebude překážkou. Přesazovat budu jakmile budu mít hnůj -  následující víkend.

 Za případné rady či přínosné poznámky budu ráda (třeba k nažloutlým listům)

Okurka Superstar na Sprinteru - roubováno 28.4., po 12 dnech odřezaný vrchol tykve o další 2 dny později odřezaný kořen okurky, stejně tak melouny na Sprinteru

Superstar na Sprinteru
Superstar na Sprinteru
detaily srůstu okurek s tykví
detaily srůstu okurek s tykví
a ještě melouny na Sprinteru
a ještě melouny na Sprinteru
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Jiřina7 - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (883) - 141.32 (?), 25.5.2014 11:50

Blahopřeji Vám k úspěšnému roubování paní Zuzko. Jsem ráda, že se moje internetové rady někomu hodily a byly pro něj přínosné. V okolí mám většinou známé, kteří se do roubování nechtějí pouštět a chtějí ode mne hotové sazenice namísto rady.

Spojení okurky s tykví není moc vzhledné, ale je vidět, že je dostatečně pevné a to je důležité. Se žlutnutím listů na sazenicích za oknem mám též problém, může to být způsobeno nedostatkem dusíku ve výsevním substrátu, či jen relativním nedostatkem dusíku, že ho rostlina není schopna přijímat. Zkoušela jsem přihnojovat zředěným dusíkatým hnojivem, snad to bylo lepší. Jinak přísadu za oknem nepřihnojuji, hnojím až po zakořenění na záhonech. Rostlinám pomáhá i za oknem přesazení do větších květináčů, většinou se viditělně ozdraví a zezelenají.  Zdraví Jiřina

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Jiřina7 - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (883) - 142.1 (?), 31.3.2015 19:47

Letos je zde v otázce roubování okurek na tykev mrtvo. To nikdo nic neroubuje, nepotřebuje se poradit? Citelně tady chybí pan Mirek z Břeclavi. Přikládám foto mých prvních letošních roubovanců, detail srůstu. J.



Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
seky - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (153) - 132.254 (?), 31.3.2015 21:31

Tak jsem se konečně odhodlala k roubování okurek a melounů. Dneska jsem vysela 3 druhy okurek a meloun. Koupila jsem si podnož SPRINTER F1, kterou vyseju za 3 dny. Jsem úplný začátečník, tak uvidím, jak se to bude vyvíjet, určitě budu potřebovat nějakou tu radu.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
honzel - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (134) - 32.26 (?), 2.4.2015 8:42

Roubování hadovek na sprinter jsem letos již zkoušel, a to metodou mezi děložní listy (jazýčková se mi prostě dosud nedařila) a zatím rostlinky žijou. U jedné mi uhynula asi po 10 dnech asi přemokřením podnož, a tak jsem zkusil znovu tu samou okurku naroubovat na jinou rezervní podnož - to je první takový pokus.Teď se blíží roubování klíčících melounů na Hercules. Zkusím se zeptat na jednu věc. Zvláště vloni se mi stávalo, že některé naroubované melouny sice neuhynuly, ale nerostly. Ani třeba po měsíci. Přihnojení, přesazení, nic nepomáhalo a prostě seděly jako zařezaní. Pak na záhonu i po jakémsi růstu jen slabé rostliny.  Na roubech na první pohled není nic divného, jsou srostlé, pevné. Asi takové budu vyřazovat, ale zajímalo by mě, co se v tomto případě v rostlině děje.

Po přečtení předchozích příspěvků mě zarazila ještě jedna věc. Neuvědomuji se, že bych někdy pozoroval nějakou změněnou chuť vlivem jakékoliv podnože. To mně přijde jako kdyby chuť jablek ovlivnila podnož a ne naroubovaná odrůda, ale je pravda, že v diskuzi zde o jabloních toto také někdo zmiňuje, ale vypadá to, že je to spíše výjimka. Ani nikdo, komu jsem okurku dával, nic nezmiňoval. Třeba, kdo divnou chuť hledá, tak ji najde a naopak.  Stejně jako když někdo začne vyprávět o vších - hned je pocit, že je nutné se podrbat ve vlasech.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4,  5   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika