Ranné rajče



   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
                     
host - 228.173 (?) 
16.12.2015 20:11

от всходов до созревания

Dokáže někdo na 100% dobře přeložit?

Může to být od klíčení do zrání?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
                     
Mr Bigggg - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (3239) - 173.17 (?), 16.12.2015 21:14

Od klíčení do zralosti..

Mně Latah špatně vyklíčil, zbyla mně jedna slabá rostlinka, rajčata byla malá, u mne byly poměrně málo sladké, spíše nakyslé. O jejich ranosti také nemohu podat zprávu, ale o tom, že by bylo ranější než Stupické polní rané silně pochybuji. Nikdo mimo pana Kvapila (ani v Kanadě odkud toto rajče je) nenapsal, že by ranností bylo alespoň srovnatelné se Stupickým. Já si myslím, že pro vyšší oblasti by byla vhodná keříčková rajčata ruského šlechtitele Saraeva například 0-33, která rostou při nízkých teplotách už nad 10 °C a otužené mohou krátkodobě snášet i teploty pod 0 °C. Tímto směrem se momentálně ubírá moje testování. Letos jsem pěstoval Stupické vedle 0-33 a jejich rannost byla srovnatelná (Stupické jsem pěstoval bez vyštipování). Příští rok budeme s jedním kolegou z Calgary testovat sedm odrůd od šlechtitele Sarajeva.

                       Vladimír

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
ivan z okénka - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (800) - 184.133 (?), 17.12.2015 9:31

Děkuji za odpovědi. Zkusím - s ohledem na tu chladuvzdornost starý a před rokem 1990 hojně pěstovaný - Bonset F1. No a bude li v nabídce, zase i možná ještě starší Harzfeuer F1.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Teta Jana - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (289) - 240.162 (?), 17.12.2015 14:19

Harzfeuer F1 pěstuju každý rok a jsem maximálně spokojená. Je opravdu nejodolnější vůči chladu ze všech mnou pěstovaných rajčat. Kdysi jsem jednu rostlinu vysadila ven už v dubnu a přežila. Je to rajče chutné a velmi produktivní. Už mi ale zásoby semen došly.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
ivap - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (754) - 243.114 (?), 17.12.2015 17:01

Dá se koupit


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
ivan z okénka - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (800) - 165.38 (?), 12.3.2016 10:30

Už druhý rok (před tím jsem si tho nevšímal) mají v tuhle dobu v Lidlu stojen se semeny. Z rajčat právě Harzfeuer, Hildares, Marmande. Sáčky za 11,90. Vloni jsem zkoušel to Hildares, a šlo to. Tak už mám zásobu obou na víc let. V sáčku HF je cca 25 semen.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
vocho67 - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (117) - 228.173 (?), 9.1.2016 21:25

Pokus pod lampou se 70 denní odrůdou zahájen.

Rostlina vykoukla ze země.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Mr Bigggg - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (3239) - 173.17 (?), 9.1.2016 22:11

Také mám zájem o co nejranější sklizeň rajčat. Cestu vidím jednak v pěstování ranných a chladnu odolných odrůd (zejména odrůd, které ve 30- týc h letech minulého století vyšlechtil ruský pěstitel Pavel Sarajev). Určitá možnost se jeví také v otužování semen jak je popsáno v publikaci“Plodové zeleniny“.
Asi 15-30 dní před výsevem se semena rajčat máčí po 12 hodin ve vodě teplé 14-16 °C a pak po scezení a několikanásobném propláchnutí a odkapání vody se umístí na dalších 12 hodin v prostoru s pokojovou teplotou (18- 20 °C). Na dalších 12 hodin se vloží do chladničky při teplotách -2 až -5 °C, pak se 12 hodin nechá v pokojové teplotě. Tento postup se opakuje celkem 10-15 x. Přitom nastává podráždění tkáně semen,, takže přeměna stavebních látek postupuje s větší energií. Rostliny ze stimulovaných semen se vyznačují kratší vegetační dobou a lépe odolávají nepříznivým poklesům teplot. Ověřeno tříletým testování ve Výzkumném ústavu zelinářském v Olomouci- autor doc.ing.František Vlček CSc.
Momentálně otužuji dvacet semen odrůdy 0-33, které budu asi vysévat spolu s kontrolou (20 semen bez úpravy) 20.ledna. Protože nemám nastavitelnou teplotu v nějaké lednici, tak pro zmrazování využívám stávající nízké nočních teploty.

                       Vladimír

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 79.152 (?), 11.1.2016 22:44

Neviete náhodou, aké minimálne teploty asi znesú semená plodovej zeleniny z našich regiónov? Pýtam sa na to preto, že semená niektorých rastlín evidentne dokážu prežiť i veľmi silné mrazy (viďte napr. vysemenené divé rajčiny) a niektoré firmy dokonca dlhodobo uchovávajú semená v mrazničkách (napr. i banky semien). Nehovoriac už o úmyselnej stratifikácii semien v takýchto podmienkach. Lebo tým pádom by sa už na otužovanie v blízkosti hodnôt okolo cca -10 st. C. dala za pomoci určitých veľmi jednoduchých preventívnych opatrení s výhodou použiť i bežná domáca mraznička...

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
Mr Bigggg - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (3239) - 173.17 (?), 12.1.2016 18:30

Ve svém experimentu se snažím teploty zmrazení co nejvíce přiblížit uvedeným teplotám -2 až -5 °C. Zatím se mně to docela daří- teplota u mně se v noci pohybuje v rozmezí 0 až - 8 °C a to by mělo pokračovat až do příští středy, kdy budu vysévat.

Experimentovat s teplotami v mrazáku (kde mám -15 °C) nechci. Jinak suchá semena rajčat jistě snesou i daleko nižší teploty, ale nejsem si jist, jestli semena, která jsou namočená 12 hodin ve vodě a potom 12 hodin sušená při pokojové teplotě jsou opravdu suchá. Byl bych nerad, kdyby mně většina semen po kůře při - 15 °C neklíčila. To by celý experiment odsoudilo k neúspěch hned po začátku.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika