Rajčata - prosím poraďte



host - 241.33 (?)
18.4.2010 8:52

Může se jednat o nedostatek slunečního záření nebo málo živnou zeminu. Taktéž mi žloutla sazenice rajčat. Měl jsem je nasazené spíše v písčito hlinité zemině a měla málo světla.  Přesadil jsem sazenice do větší nádoby, zasypal kompostem s hlínou a dal na slunečnou stranu. Rajčata začala tmavě zelenat, spodní lístky jsou sice žluté, patrně odpadnou ale rostlinkám se daří. Rajčata už mi nahazují na květ, papriky už kvetou :)

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
Stránky: 1,  2   
host - 62.195 (?), 16.4.2010 19:15, zobrazeno: 14811x

Dobrý den, vysel jsem si rajčata rýzných odrůd.Normálně vyklíčila a rostla.

Když jsem je přesadil, byla v pohodě. Asi po týdnu jim začaly žloutnout listy(od špičky)a některým se začaly kroutit.Nevíte co by to mohlo být?Používám substrát pro výsev a množení.Některá rajčata již uhynula.

Rajčata mám doma. V místnosti je teplo, na noc je mám přikryté.Přes den je mám odkryté(jen chvíli).

Děkuji za odpovědi

Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 96.54 (?), 16.4.2010 21:36

Nevím, čím to je, ale v substrátu pro výsev a množení mě to dřív nebo později skoro všechno zašlo. A proč je máte přikryté? Nemají tak míň světla a vyšší vlhkost vzduchu, která by mohla být příčinou úhynu?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 142.117 (?), 16.4.2010 21:56

Já bych je po přesazení už rozhodně nepřikrývala. Jinak sazenice nesnáší ani přemokření ani sucho, a při přesazování by neměla být hlína upěchovaná. Tento substrát taky používám a je to O.K. Vysela jsem několik odrůd, všechny rostou, jen odrůda Venus krní.:-)

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 241.33 (?), 18.4.2010 8:52

Může se jednat o nedostatek slunečního záření nebo málo živnou zeminu. Taktéž mi žloutla sazenice rajčat. Měl jsem je nasazené spíše v písčito hlinité zemině a měla málo světla.  Přesadil jsem sazenice do větší nádoby, zasypal kompostem s hlínou a dal na slunečnou stranu. Rajčata začala tmavě zelenat, spodní lístky jsou sice žluté, patrně odpadnou ale rostlinkám se daří. Rajčata už mi nahazují na květ, papriky už kvetou :)

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Bernys - (2) - 62.195 (?), 18.4.2010 14:51

Dobrý den, když jsem je přesazoval měly vyvinutý kořenový systém.

Dnes jsem jednu sazeničku vyndal a zjistil jsem že místo kořenů, tam měla jeden tenký vlasový kořínek(kořínek není uhnilý a žádné skvrny na sobě nemá) a zbytek rostlinky, který byl nad zemí byl silný.Je možné, že se jim to stalo tím, že jsem je vyséval do hlíny pro výsev a množení a přesazoval do jiné hlíny než na kterou byly zvyklé? Sazeničky zalévám každý druhý den, hlína neni suchá a ani moc vlhká.Sazeničky jsem měl přikryté průhledným, plastovým miny skleníčkem s větráním.Zkusím sem vložit foto. Děkuji

Sazenička
Sazenička
Sazenička2
Sazenička2
Sazenička3
Sazenička3
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
PP. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (6518) - 147.108 (?), 18.4.2010 16:23

Rajčata i ostatní sadbu vysévám do výsevního substrátu Agro CS. Přepichuju do směsi zahradní země s rašelinou, zhruba v poměru 3:1. Stačí zem z krtinců, nemusí být kompost.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
Jiřina7 - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (883) - 141.24 (?), 18.4.2010 18:46

To, co vidím na Vašich fotkách bude nějaká forma padání klíčících rostlin. Jde o houbové onemocnění mladých rostlin žijících obecně v nevhodném prostředí. Rostliny bych přesázela až pod děložní lístky do jiné zeminy a zalila Previkurem v koncentraci dle návodu, silnější roztok pálí. Daly by se zachránit i ty podehnité, je nutno odstřihnout nemocnou část kořene, sazenice pustí nové. Sama mám jednu sazenici Pollicina, kterou jsem tímto způsobem zachránila. Každý rok mám při pěstonání nejaké ztráty způsobené padáním klíčících rostlin, jsou to však jen jednotlivé kusy. Zkuste rajčatům zajistit lepší podmínky, žádné zakrývání, mají potom velkou vzdušnou vlhkost a pokud je to v bytě i málo světla.     J

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 217.221 (?), 19.4.2010 8:06

Dobrý den, jsem téhož názoru jako paní Jiřina.Může se jednat o padání klíčních rostlin.Každoročně se mi to u několika kousků stane.Vysévám do obyčejné zahradní hlíny smíchané s perlitem.Je fakt, že použití Previcuru je bezva. Správně vás tam paní Jiřina nabádá, abyste při pikýrování zasadil(a) sazničky až po lístky(jak u nás říkáme - po krk).Také se mi osvědčila rada mého souseda zahrádkáře, abych při pikýrování o jednu třetinu zkrátila kořínek sazeničky. Vyprovokuje ji to k vytváření postranních kořínků a tak vytvoří před vysazením do skleníku nebo do volné půdy mohutnější kořenový bal. Rajčata pak vysazujte šikmo a co nejhlouběji, zejména pokud je máte "vytáhlá". Rajčata jsou schopna po délce zapuštěné lodyhy vyhnat kořeny. Přeji hodně úspěchů.Líba

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 62.195 (?), 19.4.2010 19:45

Dobrý den, lze použít Kuprikol? Děkuji

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Jiřina7 - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (883) - 141.24 (?), 19.4.2010 21:31

Kuprikol je kontaktní měďnatý přípravek proti plísni a dle mne se pro tento účel nehodí. Hodilo by se spíše něco systémového. Nejsem ovšem rostlinolékař. Možná by mohl poradit někdo, kdo se zabývá ochranou rostlin.   Jiřina 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?30.4.2024
Úprava vody magnetickým polem29.4.2024
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?29.4.2024
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?28.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika