Rajčata - kroucení výhonů



   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3,  4   
               
host - 14.170 (?) 
12.7.2014 20:53

Taky se mi kroutí listy na rajčatech. Myslel jsem, že to bude tím hnojem(slámou) Tak jsem to nechal být. Rozšířilo se mi to ale na všechny. Moje žena zalistovala v chytré knize a našla nitkovitost rajčete. Takže letos počítám že zachráním tak tři vijany na rostlinu. Bude to ještě horší než loňská sezóna.

V.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   
host - 79.158 (?), 29.4.2015 13:18

Zdravím,  pestujem paradajky skoro 20 rokov a tiež sa mi tento rok krútia vrchné výhonky. Škodcov nijakých nevidieť. Podarilo sa Vám minulý rok paradajky zachrániť, alebo ste všetky vyhodili? Mám totiž asi 80 sadeníc a človeku je ľúto ich len tak vyhodiť. Svokre sa tiež krútia a nebývame spolu, ani semená sme si nevymieňali. Už som ich postriekala kompostovým čajom (výluh z kompostu, pridala som do toho aj žihľavu). V záhradkárskych potrebách mi povedali, že sa s tým ešte nestretli, že by to mohli byť roztoče, aby som sadenice dala von, že by to mohlo pomôcť. Túto noc hlásia mráz, ale po nej idú všetky von!

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 243.114 (?), 30.4.2015 16:08
Do čeho jste s tchýní přesazovaly sazenice? Pokud do kupovaného substrátu nebo do namíchané hlíny s kompostem, do kterého dáváte pokosenou trávu ošetřovanou herbicidem, tak mohou být sazenice poškozené reziduy herbicidů. Pokud vysadíte na záhon, časem se sazenice vzpamatují, ale trvá to třeba měsíc. Vždy jsem odstranila poškozený vrchol a čekala, kde rostlina obrazí normálním zálístkem, z něj je pak nový růstový vrchol. Pokud máte kontaminovaný kompost, tak ho při výsadbě v žádném případě nedávejte k sazenicím rajčat ani k paprikám, může poškodit i brambory.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 19.124 (?), 30.4.2015 23:46

Je pravda, že som semená vysiala do kupovaného substrátu zmiešaného s hlinou, ale potom som ich presádzala do hliny zobratej zo záhrady zmiešanej s vyzretým kozím hnojom. Miešala som to zhruba pol na pol. Som rada, že ste sa mi ozvali, lebo som už 2 týždne surfovala po internete a nikde ani zmienky. Škoda, že ten skrútený vrchol musím ostrániť, lebo sa už začali tvoriť púčiky kvetov, ale hlavne, že sa zachráni rastlina. Tak ešte raz ďakujem, že ste ma takto potešili, lebo som začala včera namáčať nejaké semená, že ich dám do pareniska, aby rýchlo narástli nové sadenice.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 243.114 (?), 1.5.2015 0:40

A nemáte je jen přehnojené? Poškození herbicidy je na obrázku na začátku diskuse - světlé, ztluštělé, redukovaná listová čepel, deformované květy. Přehnojené jsou sytě zelené, mají vyvinuté čepele.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
Mr Bigggg - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (3239) - 173.17 (?), 1.5.2015 4:53

A co ten kozí hnůj? Kde se pásly a jaké seno dostávaly?

                          Vladimír

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 19.124 (?), 2.5.2015 16:15

Zdravím, hnoj sme si doviezli od jedného pána, ktorý chová kozy a keď nad tým rozmýšľam, čím ich chová, veru ich na jar pasie popri družstevnom poli, v jeseni aj na poli, keď tam po družstevníkoch niečo zostane. Takže aj v tom hnoji môžu byť zvyšky herbicídov, lebo tie moje paradajky vyzerajú ako na obrázku na začiatku diskusie, niektoré však ešte len začalo krútiť. Včera sme polovicu paradajok zasadili do záhrady, chcem sa spýtať, pokrútený vrchol treba jednoznačne odstrániť, nedá sa zachrániť? Manžel ma prehovoril, nech u tých menej pokrútených to neodstrihujem, aby som počkala, čo to spraví. Ak máte skúsenosť, že to nezachránim, tak by som ten vrchol odstrihla. Ďakujem.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
Mr Bigggg - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (3239) - 173.17 (?), 2.5.2015 19:40

Asi to bude opravdu tím kozím hnojem. Právě v tom jsou herbicidy typu Roundup a podobné od Monsanto nebezpečné.

Nemám s tím žádnou zkušenost, ale taky bych to nechal až do doby, kdy bych se rozhodl, který nepoškozený zálistek bude využit jako nový vrchol. Teprve pak bych všechno špatné odstranil. 

                                   Vladimír

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 15.52 (?), 2.5.2015 20:07

Podla mojich skusenosti je lepsie vrchol odstranit, ovela rychlejsie potom vyhodi novy vrchol. Pokial to nechate tak, rastlina sa moze aj mesiac spamatavat, kym nasadi energiu do inej casti a poskodeny vrchol odumrie.

Samozrejme su to len moje dohady, jednorocne skusenosti su prilis male na lepsiu radu. Skuste experimentovat.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 19.124 (?), 2.5.2015 21:13

Ďakujem za rady, skúsim pár dní počkať, ak sa to nebude lepšiť, odstránim tie pokrútené časti.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika