Rady pro absolutního začátečníka



   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3,  4,  5   
            
Martin16 - (20) - 97.220 (?) 
2.4.2016 20:20

Ja by som použil tú vaňu, dal tam 2 paradajky, s vysokou úrodnosťou (aby sa vám oplatilo pestovať 2 rastliny, ano robíte to pre zábavu, ale 10 rajčat za sezonu obrat sa moc neoplatí) dal by som tam tornádo + niečo,  možno by bolo vhodné ja bejbino, no predpokladám, že asi ste sadbu nepredpestovala takže budete používať sadbu niekde kúpenú na trhovisku - tam tornádo určite zoženiete. Teoreticky, ak by ste zohnala tak Stupické + Idyll - cherry, ale hooodne úrodné, to by bola asi idálna kombinácia, skoré a úrodné. Určite sa vyhnite býčim srdcím a pod, sú dobré, ale relativne pozdní, a na počet plodov by stemala málo (nehovorím na hmotnosť) ale mala by ste možno 10 plodov max, a teda len 10 napríklad snídaní.. dadšej menších plodov a vela..

Na papriky by som sa vykašlal, z jednej rastliny takto pokope v nádobe budete mať max 4 plody, možno ak budete mať štastie tak 5, a to je málo, tie rajčata vám dajú viac (ak tam dáte papriky tak rajčata už ne, preto radšej rajčata)

Pod nich môžete dať redkvičky, salát (ten ale nebude celá hlávka, skôr ho vyberiete keď bude mať 3-5 listov, bude čerstvým mladý, a dosejete další. 

Veľmi dobrá je aj cibule sadzačka, na jarní cubulku, kupte niekde na váhu 100-150 gramov, skladujte v chladničke - vyhrží do podzimu), postupne 1-2 vytrhnete a 1-2 zároveň nanovo zasadíte. budete mat jarnú cibulku až do podzimu do listopadu, ak bdue teplý podzim, aj dlhšie.

To samé ten salát a redkve, vyberiete, zjete a zároveň rovno zasadíte, dookola, ešte tam môžete dať žeruchu, česky neviem :(

Dopestujete si tak, myslím že na minimálnu plochu naozaj veľa zeleniny, ktorá bude pravidelne k dospozícii. Ja som to tak robil niekoľko rokov na balkóne keď sme ešte nemali zahradu, podmisku som nepoužil (nádoba nemala odtokové diery, aj tak som sa mohol uzalívat... hlavne ak to máte čiastočne na juh.

Toť moje poznatky k tejto téme. Odrody vám možno poradí niekto iný, poznám len tie ktoré som vyskúšal a väčšinu z nich bežne nezoženiete. Martin

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
               
ales_22 - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (262) - 9.129 (?), 2.4.2016 21:34

žerucha = řeřicha :-)

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
Josef. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2694) - 140.123 (?), 3.4.2016 9:09

Pro trénování výslovnosti: "řeřicha bez břicha...". (Hlavně pro bratry z východu ;-) a nás, co hlásku "ř" špatně vyslovujeme)

Josef.-)

P.S.: A zdravím jistého Ivana, od nějž tato "rýmovánka" pochází (samozřejmě, pokud tyto stránky navštěvuje).

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Martin16 - (20) - 97.220 (?), 3.4.2016 12:11

s "ř" nemám problém, som síce skoro úplne na východe, ale 1/4 Moravák, dedko síce žil na slovensku 40 rokov, ale stále používal češtinu, a na Morave stále máme rodinu ktorú navštevujeme (ale len jednou za pár let, holt, je to moc daleko :(, takže mi tento jazyk není cudzí, ale v hovorenej podobe ho používam minimálne (momentálne už nemám s kým, dedko už nežije), skôr v písanej takto na fórach... čo ste si teda predpokladá všimli, že je to taký mix oboch jazykov :D

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 159.162 (?), 6.4.2016 23:47

Zdravím vás, som v pestovaní začiatočník a rajčiaky a papriky pestujem iba druhý rok. S paprikami tento aj minulý rok žiadny problém, už teraz sú sadenice vysoké 30cm a sú krásne, problém mám ale s rajčiakmi.

Priesady sú vždy po vyklíčení v poriadku, problém nastáva po takých cca 4och týždnoch ked listy začnú upadať, akoby nepríjmali vodu, taktiež sa listy čudne sfarbujú, najprv začnú blednúť až nakoniec uschnú, pri väčších rastlinách ide tento problém od dola hore, čiže ak majú už napr. 3 rady listov, tak najprv sa listy skrútia a oschne celý spodný rad, následne rad nad ním a potom sú chytené už aj vrchné listy. Mám asi 8 odrôd a mal som asi 150 sadeníc, no 110 už je kaput, postupne vykapali. Tie čo ostali sú relatívne celkom pekné a vyzerá že už by to mohli prežiť. Problém je že sa mi deje to isté pri každej odrode, a sranda je že sa mi úplne to isté stalo aj minulý rok pri predpestovaní. Ostalo mi asi 10 sadeníc na ktorých bola vonku i vo foliovniku nasledne krásna úroda. Neviem aký môže byť problém, teplotu sa snažím udržovať stálu, i ked zvykne byť v miestnosti kde sú občas vyššia, aj okolo 25 st., zvykli byť síce nad radiatorom no oddelovala ho od nich OSB doska hrubá 3cm takže priame teplo na ne nešlo a často sa vetralo. Sú v južnom okne, celý den na ne svietilo slniečko, teraz v posledné dni mám rolety dole ale tak aby islo dnu svetlo a zdá sa že im to tak vyhovuje. Neviete poradiť kde by mohol byť problém? Vela slnka? Teplo? choroba, plesen? Za každú radu budem maximálne vdačný.


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 159.162 (?), 6.4.2016 23:47

Fotka ked boli ešte menšie


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 159.162 (?), 6.4.2016 23:49

Celá rastlinka takto oschla, pri druhu Pollicino mi z 15tich ostala jedna, tie to zobralo všetky za sebou.


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 159.162 (?), 6.4.2016 23:51

A tu prikladám fotku tých čo prežili a aj narástli no i tak majú problémy ako vidiet na sfarbení listov. Druh Bejbino, z tých mi prežilo najviac, asi 50 percent sadeníc.


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
ivap - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (754) - 243.114 (?), 7.4.2016 0:14

V jakém substrátu to pěstujete? Nehnojil jste je?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 157.239 (?), 7.4.2016 6:06

Než 3cenťáky osb, raději 10cm polystyrénu...

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4,  5   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?30.4.2024
Úprava vody magnetickým polem29.4.2024
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?29.4.2024
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?28.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika