Množení sazenic rajčat řízkováním 2014



Mr Bigggg - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (3239) - 173.17 (?)
4.9.2015 6:48

Zálistky si upravím tak jak jsou na fotografii paní Jiřiny v diskuzním příspěvku v tomto vlákně z 1.3.2014- Úprava řízků. Takto upravené řízky nastrkám do substrátu, do kelímku vždy jen jeden řízek, pro zvýšení vzdušné vlhkosti přiklopím sklenicí (občas odklopím). V misce ve které mám kelímky postavené mám stále vodu. To je pro teď vše. Doufám, že se mně jich pár uchytí a pěkně povyrostou (světla je zatím dost).
           Vladimír

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  <  6,  7,  8,  9,  10  >   
                     
Jiřina7 - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (883) - 142.1 (?), 24.3.2015 22:39

Všechny zálistky se nedají naráz odřezat a zasadit do země. Zálistky totiž po odstranění vrcholu začnou nejrychleji vyrůstat z paždí horních listů. V úžlabí spodních listů ještě není co vylamovat. Proto řízkuji postupně, dle vývoje zálistků. Přikládám foto detailu většího i menších zálistků u Děvočky.  Jiřina


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 109.99 (?), 25.3.2015 6:59

Už rozumiem, super nápad, určite vyskúšam.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Mr Bigggg - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (3239) - 173.17 (?), 25.3.2015 17:45

Tak jsem to své řízování už zakončil. V mých podmínkách při dost nízké teplotě mně mateční rostliny (Datlo, Sungold F1, KBX) rostly opravdu pomalu, takže k dnešnímu dni mám od každé odrůdy jen dva klony, takže tři rostliy. Vlastně mně to bude vždycky stačit, protože víc jak tři rostliny od jedné odrůdy nepěstuji, takže pro příště vím, že budu muset vysévat už začátkem ledna. 

Technika zakořeňování je pro mne ještě důležitější v momentě, kdy mně začne z důvodu přelití uhnívat u krčku nějaká sazenice. Pokud mám více sazenic této odrůdy tak to neřeším, ale když mám jen jednu rostlinu, tak uříznu vrchol a zakořeňuji ho stejně jako při klonování. Nemám žádné zařízení a tak klony přiklopím sklenicemi od marmelády, abych zvýšil vlhkost a urychlil zakořeňování.

                          Vladimír

Zakořeňování klonů
Zakořeňování klonů
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Jiřina7 - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (883) - 142.1 (?), 25.3.2015 22:34

Pane Vladimíre, zakořeňuji podobně jako Vy, ale nepoužívám nic na zvýšení vlhkosti, jen kelímek s rostlinou umístím do rohu parapetu, aby na rostlinu nesvítilo přímé slunce. Možná je to tím, že v starém kamenném domě je vyšší vzdušná vlhkost než v panelovém bytě. Ale při roubování okurek je přikrytí plastovým kbelíkem nutné.  J.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Mr Bigggg - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (3239) - 173.17 (?), 26.3.2015 6:48

Asi máte pravdu, teď máme v bytě 24°C a relativní vlhkost je 38 %.. Nikdy jsem o tom tak nepřemýšlel, prostě to tak dělám a osvědčilo se mně to. 

                         Vladimír

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Jiřina7 - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (883) - 142.1 (?), 2.5.2015 21:10

Dneska jsem do substrátu zasadila poslední zálistky. Sazenice z nich budou asi za tři týdny, to je kolem dvacátého května, k výsadbě ven tak akorát. Přikládám fotky pokusné rostliny Děvočky, kde jsem někdy v první polovině března odstranila vrchol, za každým listem postupně vyrašil zálistek. Neprovedla jsem rozřízkování rostliny jako obvykle, ale zálistky jsem postupně vylamovala, listy u zálistků jsem ponechávala a čekala jsem, zda rostlina vylomený zálistek nahradí. K rašení zálistků došlo asi za šest týdnů. Mezitím jsem z nejnišího výmladku zapěstovala sazenici Děvočky, kterou zítra zasadím do skleníku po odstranění pahýlu se zálistky. Celkem z tohoto jednoho semínka zasetého 6.1. vzniklo asi 10 sazenic při jednokolovém řízkování.  

Pokusná rostlina se zálistky druhého řádu
Pokusná rostlina se zálistky druhého řádu
Detail
Detail
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Mr Bigggg - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (3239) - 173.17 (?), 3.9.2015 5:31

Dnes jsem zahájil rajčatovu sezónu 2016. Zasadil jsem šest zálistků z rajčete Sungold F1, ze kterých budu během zimy klonovat rostliny pro výsadbu v květnu 2016.

                                   Vladimír

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 20.173 (?), 3.9.2015 11:28

Pane Vladimíre, prosím, mohl byste to popsat pro laika, případně nafotit? Čerpám od Vás inspiraci delší dobu a dost mi to pomáhá. Děkuji. Vanda

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 94.249 (?), 3.9.2015 13:00

Nejsem Vladimír, ale musím reagovat.  Nevím, co byste ještě chtěla popsat. Na netu je dost návodů a jsou popsány i s fotkami dostatečně i výše na tomto vláknu. Stačí jen trochu hledat a hlavně se naučit číst.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Mr Bigggg - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (3239) - 173.17 (?), 4.9.2015 6:48

Zálistky si upravím tak jak jsou na fotografii paní Jiřiny v diskuzním příspěvku v tomto vlákně z 1.3.2014- Úprava řízků. Takto upravené řízky nastrkám do substrátu, do kelímku vždy jen jeden řízek, pro zvýšení vzdušné vlhkosti přiklopím sklenicí (občas odklopím). V misce ve které mám kelímky postavené mám stále vodu. To je pro teď vše. Doufám, že se mně jich pár uchytí a pěkně povyrostou (světla je zatím dost).
           Vladimír

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  <  6,  7,  8,  9,  10  >   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika