Lilek ve skleníku



Jamieee - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (622) - 4.48 (?)
22.6.2011 8:45

kolik květů / plodů na rostlině necháváte a vyštipujete / omezujete další výhony? venku na záhoně bych to chápal, ale je to nutné i ve skleníku? neuživí rostlina více plodů?

ad Wikipedia: Chceme-li vypěstovat velké plody, ponecháme na rostlině jen 4 nejsilnější výhony a na nich 5-7 plodů. Ostatní výhony, popřípadě i malé plody včas vyštipujeme. V době tvorby plodů je lilek náročný na vláhu. Plody sklízíme před plnou zralostí, neboť tak mají pevnější a chutnější dužninu. Odřezáváme je i se stopkou.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3   
            
rettigova - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (160) - 207.90 (?), 25.6.2011 8:20

Lilek přezimoval?? Zaryli jsme zbytky lilku a letos jsem objevila na záhoně několik rostlin lilku, podstatně větších, než jsem právě sadila a také jiný druh-bezpečně vím, že musela semínka přezimovat a pak si takhle vyrostla.Žádné krytí, žádný foliák, prostě natvrdo přezimoval a už má na květ.Už vloni se mi zdálo, že mám jeden druh, co jsem nesela, ale stane se, že se do sáčku dostane omylem jiné semínko, má zubaté listy a dlouhé, velmi tenké lilky tmavé barvy, až 30cm dlouhé a jenom jako palec tlusté.Náhoda? Nebo je to nějaká sibiřská odrůda lilku.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
Zelenáč Kenny - (29) - 155.32 (?), 25.6.2011 11:00
No to isté sa nám každý rok podarí s paradajkami. Vždy vyrastú vtedy keď je to najvhodnejšie a tak sú aj najkrajšie. Inak ten podlhovastý baklažán znie veľmi zaujímavo, mohli by ste pridať fotku? Kdo vie, či by z neho mohlo byť jedlo, hádam tak nejaký šalátik :D Keď vám dozrejú tak nám poviete, čo ste s ním robili, teda dúfam :D
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
rettigova - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (160) - 207.90 (?), 25.6.2011 12:59

Tady je ten lilek, jak chutnal ani nevím, protože se rychle rozvařil, ale neměl ani semínka.


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 84.120 (?), 22.1.2012 11:47

A kedy semienka lilku vysievate? Pre pestovanie pod holým nebom?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
m3f - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5577) - 133.163 (?), 22.6.2011 11:05

Vysazoval jsem začal začátkem dubna a vyséval jsem 5. února. Velikost přísady máte na snímku. Skleník je u zdi a slunce do něj (na zem) svítí až tak od 11. hodiny a zdá se mi že i to je důvod proč rostlinám ve foliáku se daří lépe než ve skleníku, přestože výsadba ve skleníku byla o tři týdny dříve. Odrůdy mám rané, polorané i pozdní, z některých již plody sklízím, jiné teprve kvetou, z hlavy ale nevím o jakou ranost se jedná. Co však mohu konstatovat s jistotou je to že jedna sazenice, vysazená v březnu, byla nedávno totálně napadena sviluškami, rostliny s ní sousedící byly celkem v pohodě (jen mšice). Vysadil jsem lilky s ohledem na jejich velikost (venkovní) a teď je z toho prales, hodně květů shodily, zda je to samoregulace nebo špatné opylení nevím. S těmi květáky jste mi připoměl moje skleníkové kedlubny a ředkvičky, zeleniska jak hrom ale úroda nic moc, chybí jim to raní světlo.


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Jamieee - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (622) - 4.48 (?), 22.6.2011 8:45

kolik květů / plodů na rostlině necháváte a vyštipujete / omezujete další výhony? venku na záhoně bych to chápal, ale je to nutné i ve skleníku? neuživí rostlina více plodů?

ad Wikipedia: Chceme-li vypěstovat velké plody, ponecháme na rostlině jen 4 nejsilnější výhony a na nich 5-7 plodů. Ostatní výhony, popřípadě i malé plody včas vyštipujeme. V době tvorby plodů je lilek náročný na vláhu. Plody sklízíme před plnou zralostí, neboť tak mají pevnější a chutnější dužninu. Odřezáváme je i se stopkou.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
jacktenrek - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (452) - 218.17 (?), 22.6.2011 9:05

Nechavam tak 3 max 4 dle velikosti rostliny - někdy i dvě pokud nema dost listové plochy. 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Zelenáč Kenny - (29) - 145.54 (?), 22.6.2011 19:05
Ja o pestovaní moc neviem, ale mozem pridat skusenost. Semienka som zohnal až v máji a to už je neskoro (aka je to odroda neviem(obrazok)), zohnal som si teda už hotovu rastlinku. Tá už mala nieco ako malinky puk kvetu, mal len par milimetrrov, ani ho nebolo vidno. Par dni po zasadeni uz vyzeral velkostou ako normalny kvietok na baklazane. Kvetne listky z neho vykukli až po asi dvoch týždňoch. Opeloval som ručne, pelu to ma dost takze neni treba stetecek ak mate jemne ruky :D Opelil som sposobom, ze sompobrnkal po pelovych tycinkych a pel strielal kade tade, nastastie z velkej casti na bliznu, zvisok mne na prst a tak som este aj tym pelom na prste pretrel bliznu. Plodik uz ma asi 3 centimetre a rastie hodne rychlo. Hadam aj centimeter za den. V období asi týždeň pred opelením sa ukázalo ešte 5-10 kvietkov, tie su však drobné a nerastú... Som však rád, že na to že mam baklazan prvy krat, sa mi scelka darí. Pre tých, čo by chceli spraviť z baklazanu nieco dobre, mam recept. Staci nakrajat plod na tenke platky (tak 0,5-1cm), posolit, nechat pol hodinku vypotit, osušiť čistou utierkou no a potom na jeden plátok dať plátoček syra, plátoček šunky, môže byť aj jeden čersttvý list špenátu alebo niečo podobné (to však byť nemusí). Potom buď prikryť druhým plátkom alebo ten jeden prehnúť napol a spojiť špáratkom. Hneď na to sa obaluje ako rezeň (múka, vajce, strúhanka popr. ešte raz vajce a strúhanka). Potom už sa pokračuje ako pri obyčajnom rezni-povyprážať na oleji. Je to naozaj delikatesa, :P takže treba otrhnúť zrelý baklažán a pokračovať podľa môjho receptu :D Odporúčam ;)
Obal zo semiačok-neviem názov odrody
Obal zo semiačok-neviem názov odrody
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
mičurinec - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (3092) - 93.15 (?), 22.6.2011 19:57

toto je z lonske sklizne... prozatim nejlepsi uroda nove odrudy


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
m3f - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5577) - 155.12 (?), 23.6.2011 20:55

Ještě k lilku, včera jsem ohlížel i lilek venku a musím konstatovat že tato výtečná zelenina na sebe stahuje snad všechny možné breberky a choroby.


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika