Herbicidy na zahradě aneb Konec rajčat v Čechách?



jirilan - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (802) - 39.197 (?)
16.7.2012 17:29

Letošní rok je pro moje rostliny rajčat problémový. Rostliny napadl zřejmě stolbur. Na některých rostlinách se horní listy kroutí, jsou zmenšené a jejich okraje mají fialový nádech. Nejdříve jsem si myslel, že původ choroby může být v loňském použití formaldehydového prostředku proti slimákům na místě jejího výskytu. Je zajímavé, že některé odrůdy jsou náchylnější. Stejnou chorobu jsem nalezl také na jedné, bohudík jediné, rostlině u kamaráda v Praze. Pro pěstování používám jen vlastní kompost, nezasažený chemií. Rajčata zasazená přímo na hromadě kompostu / přebytečné rostlinky / jsou bez příznaků jakéhokoliv poškození. Pěstuji v Polabí.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
                     
Jiřina7 - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (883) - 141.32 (?), 3.7.2012 23:48

Na některých rostlinách se mi asi vlivem počasí kroutí listy každým rokem, letos snad o něco více. Jedná se o kroucení normálně vyvinutých listů, ne ty znetvořené vrcholky po herbicidu.

Dnes jsem si všimla na rajčatech dalšího poškození. Část listů na rostlině má zahnědlé okraje, poškození vzniklo během dvou dnů, nevypadá na plíseň a rajčata jsou 8 dní postříkaná Acrobatem. Poškození přisuzuji vedrům. U nás se teploty od soboty pohybují nad 30 C a na to moje rajčátka nejsou zvyklá. Možná se spolupodílí přehnojení z půdy. Listy neodstraňuji.  J. 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
PP. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (6491) - 14.199 (?), 4.7.2012 6:27

Nevím, proč zase aféra s kroucením listů u rajčat dosahuje tak obludných rozměrů. Listy nejsou konstruované na trvalý provoz.. Je to velmi sofistikované a účinné zařízení a daní za ty vlastnosti je malá životnost. K poškození může dojít řadou vlivů a někdy nemá smysl koumat, zo způsobilo to či ono, pokud nerozpoznávám typické příznaky. Něco to nakousne, nabodne, nalomí. Prostě list splnil funkci, je opotřebený tak odsychá. Polní plodiny nejsou fíkus, který stojí na čestném místě a má přesně 15 stejně velkých a stejně lesklých listů bez sebemensí poskvrnky. Ani on je nebude mít věčně.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
m3f - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5577) - 242.167 (?), 15.7.2012 11:39

Ještě jednou naťuknu toto téma. V týdnu jsem hovořil s jednou pěstitelkou a prodejkyní osiv na toto téma, dle jejího názoru by to mohlo být i nízké PH, to jsem ale neměřil.

Možné to je, zvláště když to dám do souvislosti s tímto příkladem. Jedná se o zakořeněného vlka který byl jen a jen ve "studniční" vodě do které často napršelo, tzn. že nebyl v kontaktu se zeminou. Listy které na něm vyrostly jsou stále pokroucené a "znetvořené", možné je samozřejmě i to, že látky toto spůsobující jsou stále v rostlině. Rostlina samozřejmě neměla nějaký přísun živin, skoro nerostla takže odbourávání nijaké.

Přistupuji k likvidaci některých rostlin v květináčích které jsem sice zaštípl ve dvoumetrové výšce ale plody jsou nijaké, olistění špatné. Rostliny živoří a vzhledem k nádherným plodům na záhonech nemá smysl o ně dále pečovat. To co mám letos v kýblech je oproti předcházejícím rokům jen "prach a bída".

Vlk z vody
Vlk z vody
Detail listu
Detail listu
Rosada určená k likvidaci
Rosada určená k likvidaci
Zubožená Rosada
Zubožená Rosada
Rosada vloni, takto nějak má vypadat.
Rosada vloni, takto nějak má vypadat.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
ivap - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (754) - 243.245 (?), 16.7.2012 15:22

Tak ať máte nad čím mudrovat - z Pedra, které se kroutilo a jakž takž se zvetilo jsem odlomila tři zálístky, které vypadaly zdravě. Dala jsem zakořenit a zasadila do našeho kompostu - skoro samá hlína. Dvě rajčata rostou normálně, třetí urostlo nějakých třicet centimetrů a začalo se kroutit. Takže čím to je - všechny z jedné rostliny, všechny v hlíně z jedné hromady nabrané v ten samý den a ze stejného místa... Není to čerstvý kompost, ale minimálně tři roky starý, už pět let nepoužíváme kvůli psům herbicidy...

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
jirilan - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (802) - 39.197 (?), 16.7.2012 17:29

Letošní rok je pro moje rostliny rajčat problémový. Rostliny napadl zřejmě stolbur. Na některých rostlinách se horní listy kroutí, jsou zmenšené a jejich okraje mají fialový nádech. Nejdříve jsem si myslel, že původ choroby může být v loňském použití formaldehydového prostředku proti slimákům na místě jejího výskytu. Je zajímavé, že některé odrůdy jsou náchylnější. Stejnou chorobu jsem nalezl také na jedné, bohudík jediné, rostlině u kamaráda v Praze. Pro pěstování používám jen vlastní kompost, nezasažený chemií. Rajčata zasazená přímo na hromadě kompostu / přebytečné rostlinky / jsou bez příznaků jakéhokoliv poškození. Pěstuji v Polabí.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
m3f - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5577) - 242.167 (?), 16.7.2012 22:30

Ještě mne napadla jedna věc, a to použití Lignohumátu nebo podobných přípravků na jeho bázi.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 224.35 (?), 17.7.2012 0:44

Podla ceny kolko lignohumat stoji tipujem ze urcite pomoze.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
m3f - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5577) - 133.163 (?), 17.7.2012 8:28

Nevím z čeho se lignohumát vyrábí ale měl jsem na mysli to, že může v sobě obsahovat nějaké to svinstvo, tak jsem to myslel. Používal jsem ho na namáčení semen (některých) nebo i na zálivku. 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 239.12 (?), 17.6.2013 20:24

Cez vikend som aplikoval na travnik nedaleko rajcin pripravok roundup v silnejsej koncentracii. Alikoval som ho vo velmi tesnej blizkosti burin postrekovacom. Pravdepodobne vsak vietor uniesol kvapky pripravku na nedaleke rajciny a dnes som spozoroval na vrcholkoch blednutie.

Odhladnuc od toho ze som pako (uz viem ze taku kravinu som robit nemal) - myslite si ze ak boli zasiahnute len velmi mierne stopovym mnozstvom su uz kaput?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 228.173 (?), 18.6.2013 6:53

Nečetlj sem tady všechno, takže nevím, jestli to už někdo neprobíral. Kroucení listů může být způsobeno také přehnojením,  určitě to zná každý, kdo si hrál s hydroponií.

Zemina z kompostu - velice pravděpodobné.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?8:04
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika