Herbicidy na zahradě aneb Konec rajčat v Čechách?



   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
                     
m3f - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5577) - 242.167 (?) 
30.6.2012 17:32

Já mám kupovaný a problémy jsou hlavně v květináčích, tzn. nádobách o malém objemu. Na záhonech kde byl kompost zapraven do země problémy také nejsou nebo jen minimální, u rajčat vůbec.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
                     
KUKY - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4481) - 38.136 (?), 30.6.2012 17:43

Když kompostárny asi aplikují herbicidy na komposty běžně, jinak by to nezvládly.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
m3f - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5577) - 242.167 (?), 30.6.2012 17:50

Kompostárny ani ne, spíše to tam jde již ze zahrad, parků měst apod., kompostárny to jen "přemelou", parkrát přehodí a prodají.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
ivap - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (754) - 243.245 (?), 30.6.2012 19:16

Jestli si trochu neodporujete - pokud odlomíte poškozenou část a dáte jí do vody, tak roste dál špatně, z toho vám vyplývá, že v ní už něco je, podle vás herbicid. Pokud necháte na té rostlině, ze které jste odlomil tu špatnou část narůst nový zálístek, tak roste normálně, takže podle toho usuzujete, že se herbicid zázračně ztratil, zřejmě přešel komplet do té odlomené části ve vodě.wink..Takže se nechte překvapit - na tom "zdravém" zálístku se velmi často začnou kroutit listy znovu, pomůže opět zaštípnout nad nejvyšším základem květenství a další zálístek je většinou zase normální. Fakt s tím bojuju už deset let a nemyslím si, že je to jen herbicidy (už pět let plevele nestříkám). Letos díky holomrazům kompost zmrzl na kost, do přeházené hromady jsem zasadila na zkoušku brambory a jdou jak z praku...

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
m3f - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5577) - 242.167 (?), 30.6.2012 19:52

A kdybyste lépe četla co jsem napsal, tak zjistíte že si neodporuji, a že jen uvádím svůj poznatek, nic víc nic míň (pokud Vám tedy jde o diskuzi o této anomálii na rajčatech), pokud jsem se nedokonale vyjádřil tak se omlouvám.

I vylomené a zakořeněné vlky nebo přesazené rostliny pokračují v růstu s tímto poškozením, zvláště u zakořeněných vlků ve vodě je z toho patrné že je to již v rostlinách.  

Tzn. rostliny jsou zbaveny původní zeminy, u vlků i původní rostliny.

Zajímavé je to, že pokud jsem nechal na přesazené rostlině zálistky a nevylamoval je, tak ty byly již v pořádku a zdravé.

Tzn. že se opět jedná o rostlinu zbavenou původní zeminy, a to je v tomto případě opět dost důležité, takže se nejedná o žádné zázračné zmizení.

Jestli s tím bojujete již deset let tak obdivuji Vaši vytrvalost. Mi se to objevilo vloni poprvé u dvou rostlin při použití koňského hnoje a letos u rostlin kde byl použit kompost, takže pro mne je příčina celkem jasná a příští rok udělám vše proto aby se to neopakovalo, a už vůbec se tím nemíním zabývat nějakých deset let.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
ivap - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (754) - 243.245 (?), 30.6.2012 21:24

No a co mám dělat? Skrývku zeminy provádět nebudu.  I v letech, kdy to poškození bylo nejhorší, jsme nakonec měli rajčat desítky kil, jen byly o měsíc, měsíc a půl později... Postupně jsme to vychytali a rajčata nesázíme do hlíny, na kterou je čerstvě navezen kompost, tam rajčata dávám až druhým nebo třetím rokem. Je to otravné, kompostu máme několik kubíků, a hnojím chemickými hnojivy (hydrokomplex - doporučuji). Loni už to bylo v pohodě, no letos se nějak s tím substrátem nezadařilo, to jsem fakt ještě neviděla, aby na kořenovém balu bylo podhoubí a malé zárodky hub. Na podzim si naberu hlínu ze záhonů, smíchám s rašelinou a budu doufat, že to vyjde lépe.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
m3f - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5577) - 242.167 (?), 30.6.2012 21:53

Vidíte, a já za ty léta pěstování nikdy takový problém neměl, není kompost (hnůj) není problém, a rajčat spousty. Za takovou cenu kompost nemusím.

 A opětovně musím připomět že problém u mne byl jen a jen při pěstování v nádobách.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Stanislav Hrdlička - (1) - 27.22 (?), 3.7.2012 8:05

Rajčata pěstuji na jižním svahu, zalévám je večer. 2x týdně použiji k zálivce vykvašený naředěný slepičinec.  Rajčata jsou velmi silná, mají sytou zelenou barvu. Po výskytu kroucení listů je přírůstek u rajčat slabší

Kroucení listů se objevilo asi před deseti dny. Použil jsem přípravek proti mšicím, které se vyskytly.  Domnívámse, že listy se kroutí v důsledku vysátí a v kombinaci s vysokými teplotami ovzduší. Zkroucené listy odstraňuji prakticky denně.

Kroucení listů u rajčat
Kroucení listů u rajčat
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Mr Bigggg - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (3244) - 5.149 (?), 3.7.2012 8:26

Nevidím důvod proč zkroucené listy odstraňovat, pokud ovšem nejsou napadeny nějakou nemocí. Každá asimilační plocha je dobrá pro vývoj a zrání plodů. Je pochopitelné, že se i vysokými teplotami listy kroutí- rostliny se brání enormnímu výparu vody listovou plochou.

           Mr Big

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
eva.neuwirthova - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (345) - 147.46 (?), 3.7.2012 11:38

dobry den,

myslim si to same, co pan prede mnou. Zkroucene listy nejsou na zavadu, budte radi, ze nemate nic jineho. minuly rok jsem mela listy zkroucene celou dobu a kdybych vcas poznala svilusku, tak mi rodi do zimy. No holt kazdy se uci.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?30.4.2024
Úprava vody magnetickým polem29.4.2024
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?29.4.2024
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?28.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika