Co z rajčat - kečup, pomádu nebo omáčku?



   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
      
rettigova - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (160) - 207.90 (?) 
26.6.2011 14:48

Jaký recept? Prostě rajčata nakrájím buď na poloviny nebo na plátky a suším a suším... a suším.V horkovzdušné na 50 st a vždycky přes noc vypnout, ne moc dosucha, musí zůstat vláčná.Pak natlačím do skleniček a zaliji olivovým olejem, ev.tymián, chilli,česnek.Některý rok jsem olej hodně zahřála, tajně mám schovanou jednu skleničku asi z roku 2006.Loni nebylo pomalu ani na jídlo, tak loňská nemám. Jinak senzační dárek.

Jo a ještě "ajvar": asi 5 kg rajčat, přiměřeně červenou a zelenou papriku a cibuli, nakrájet na kostičky, zalít trochu olejem, posypat ďáleským kořením a péct v troubě do měkka.Nalít, zasterilizovat.Voňavé, úžasné na cokoliv, nejlíp na domácí pizzu:

Bílá pizzová mouka, trochu oleje, kvasnice,voda.Řidší těsto se dá zpracovávat hned po vyhnětení, má čas nakynout už obložené, než se vyhřeje kulatá elektrická pícka-spíš otočný kamenný talíř jako remoska to vypadá.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
         
Oxalistriangularis - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (578) - 66.131 (?), 27.6.2011 7:33

Zdravím Vás paní Jitko, Váš "ajvar" mě zaujal. Rajčata a papriky používáte loupaná, nebo ne? Vyzkoušela jsem několik různých "ajvarů", vždycky však v nich byl většinový podíl paprik. Ne všechny mi chutnaly. Já osobně jsem tam nacházela takovou tu "zadní" mírně hořkou chuť pocházející právě od paprik, která mi vadila. Papriky jsem k tomuto účelu opékala a loupala. Váš ajvar má zřejmě většinový podíl rajčat? Mohla byste, moc prosím, množství Vámi přidávaných paprik a i cibule na 5 kg rajčat víc upřesnit? Vaše ohodnocení jako voňavé a úžasné zní lákavě, určitě bych Váš recept ráda vyzkoušela.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
j3david - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (188) - 51.179 (?), 17.6.2011 17:28
A co takhle Gaspacho - studenou polévku? 0,5 l masového vývaru nebo vody 300 g rajčat 300 g salátových okurek 1 cibule 3 papriky 2 - 6 stroužků česneku 1 dl olivového oleje sùl mletý pepř chilli (pokud chcete, nemusí být) Okurky, cibuli, oloupaná rajèata a čsnek pokrájíme na kousky, přidáme vodu nebo vývar, olivový olej a rozmixujeme.Podle chuti přidáváme sùl, pepř a chilli. Porce polévky zdobíme kostkami suchého chleba nebo pražené housky.Polévka vydrží v chladnièce 5 až 6 dnů. Podává se vychlazená. Lze i nalít do sklenic a zakonzervovat ca 30 minut. Pro fajnšmekry - před podáváním lze přidat i červené víno, určitě i snítku bazalky. Skvělá polévka na horké letní dny, chytná při grilovačce úžasně.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Jamieee - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (622) - 57.240 (?), 17.6.2011 18:09

když si uděláte klasickou omáčku Sugo-pomodoro tak z ní pak Gazpacho kdykoliv uvaříte během roku

Sugo-pomodoro je jednoznačně nejšikovnější způsob na zpracování rajčat pro následné všestranné využití

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
j3david - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (188) - 51.179 (?), 18.6.2011 6:37
Tak jo. Sugo-pomodoro a nic jiného! Universální, dokonalé a jde z ní udělat všechno.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 37.76 (?), 10.9.2012 11:46

Sugo-pomodoro, aniž jsem věděla, jak se to jmenuje vaříme doma na špagety stále. V létě z našich čerstvých rajčat a v zimě ze zmrazených, nebo našich zavařených. Bazalku dávám domácí sušenou - je výraznější, než čerstvá, máslo nedávám, tymián také ne, ale určitě nevadí. Omáčku ale používáme necezenou a nerozmixovanou. Rajské ani úplně nerozvářím. Je to rychlé a výborné.

Pokud se rajské zaváří i se semínky, je třeba dát víc soli, jinak se kazí. Zavařené bez semínek jsou spolehlivější - nekazí se. 

Zuzka

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
terezec - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (196) - 128.48 (?), 10.9.2012 16:10

Můžete zde prosím napsat recept na zavařená rajčata? díky moc

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 37.76 (?), 10.9.2012 22:34

Zavařená rajčata:

 rajské oloupu - chvíli vařím ve slané vodě, ochladím a oloupu. Nakrájím na větší kousky 1/2, 1/4...Pokud jde snadno, vyndám semena. Kousky rajčat dám do větší mísy a přiměřeně osolím, tak aby při použití např. na rajskou polévku nebyla ta přesolená. Rajčata pustí po chvíli šťávu. Až je šťávy dost, nandám rajčata i šťávou do sklenic a zavařím.

Zuzka

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Mr Bigggg - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (3245) - 5.149 (?), 11.9.2012 9:55

Vím, že můj dotaz je tak trochu mimo téma, ale chtěl bych se zeptat, zda jste někdo zkoušeli smažit zelená rajčata (nedozrálá). Na cizích webech je toho plno.

           Mr Big

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18312) - 92.38 (?), 11.9.2012 11:47

To vůbec není mimo téma, naopak. Jestli se to opravdu dá jíst, určitě stojí zato to zkusit. Vzhledem k tepelné úpravě by měly být zdraví neškodné

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?30.4.2024
Úprava vody magnetickým polem29.4.2024
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?29.4.2024
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?28.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika