Otázka trochu filosofická



MArty - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (111) - 187.141 (?)
12.11.2009 16:13

Myslím, že nejpravděpodobnější je důvod 1). Vědomosti předívané z generaci na generaci byly přerušeny. No a taky s tím je práce, pominu-li nutnost zjistit na co která kytka je (nebo si nechat poradit) ale pak se to musí natrhat (vykopat), usušit, vylouhovat či jinak připravit a to vše vyžaduje čas, nutnost kontrolování, potom dobré a vhodné skladování = prostě hodně pozornosti.

Že se ale lidé snaží zbavit plevelů je docela pochopitelné. Pominu-li estetické důvody, mohou to být různé alergie nebo získání a udržení prostoru pro pěstované kytky, potravikové plodiny a podobně. Pak to také může být jen obyčejná hloupost (ev. blbost).

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
Stránky: 1,  2   
host - 181.73 (?), 12.11.2009 15:48, zobrazeno: 13412x

Zajímalo by mě, proč někteří lidé říkají některým rostlinám plevel a snaží se je za každou cenu vyhubit. Přitom většina těchto rostlin má léčivé účinky, řada z nich je i jedlá, například kopřiva. Postříkají bršlici chemickým přípravkem na hubení plevele a pak si jdou koupit močopudný přípravek vyrobený chemičkou do lékárny, v lepším případě bylinný čaj za další peníze (peníze dali už za přípravek na postříkání bršlice), většinou ne až tak malé. Napadá mě několik příčin: 1. Nevědí to, kdyby měli znalosti našich babiček, nasbírali by si ty "plevely" místo chemických přípravků prodávaných v lékárně. 2. Nevěří tomu, že rostliny jsou léčivé a pokládají to za pouhé babské pověry. 3. Co je "zadarmo" pro ně nemá žádnou hodnotu, hodnotné jsou pouze věci za peníze. 4. Je to jen pohodlnost, vykopávat bršlici je větší práce než dojít do lékárny. Zajímá mě jak to vidíte. Možná jsem na nějaký důvod zapoměla.

Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
MArty - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (111) - 187.141 (?), 12.11.2009 16:13

Myslím, že nejpravděpodobnější je důvod 1). Vědomosti předívané z generaci na generaci byly přerušeny. No a taky s tím je práce, pominu-li nutnost zjistit na co která kytka je (nebo si nechat poradit) ale pak se to musí natrhat (vykopat), usušit, vylouhovat či jinak připravit a to vše vyžaduje čas, nutnost kontrolování, potom dobré a vhodné skladování = prostě hodně pozornosti.

Že se ale lidé snaží zbavit plevelů je docela pochopitelné. Pominu-li estetické důvody, mohou to být různé alergie nebo získání a udržení prostoru pro pěstované kytky, potravikové plodiny a podobně. Pak to také může být jen obyčejná hloupost (ev. blbost).

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 180.2 (?), 12.11.2009 16:16

Taky se trochu připojím. Plevelem je nazýváno vše, co pěstitel nechce mít v kultuře, kterou zcela záměrně pěstuje. A protože je dobré mít vhodné označení asi na vše, tak se používá název plevel. Je jasné, že by bylo dobré odlišit plochu zahrádky a plochy, které tyto zahrádky mnohonásobně převyšují. Sám takové plochy vlastním a i když se snažím používat mechanické ničení všeho, co pod ovocnými stromy nemá být, někdy tu chemii použiju zcela bez problémů. Sice si umím představit sebe jak chodím v sadu a trhám bršlici, ale jednak jsem moc pohodlný a zatím problém s močením nemám, i když je mi už 56 roků. A i přes to, že nesbírám bršlici, tak mám letos nasbíraných pořádných pár kádí čistě švestkového kvasu, ze kterého bude parádní slivovice, kterou pro zdraví budu jistě používat. Zdá se mi, že na tuto možnost jste skutečně zapoměla. Pohodu přeje Stanislaw

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Chalupář - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (303) - 111.132 (?), 12.11.2009 16:26

Protože rostliny označované jako plevele mají mj. tu nepříjemnou vlastnost, že se bez regulace rozšiřují a vytvářejí monokulturu. Představa, že na neošetřované zahradě vznikne po vyloučení "zahradnických" zásahů rozkvetlá louka, je mylná - výsledek bude připomínat spíš rumiště. Např. právě ta bršlice nedovolí růst např. trávám a když ji pak posekáte, máte tam místo louky nehezký blátivý plácek. Bršlice se naštěstí dá snadno regulovat nepříliš drahým selektivním herbicidem MCPA (Dicopur aj.), který neškodí jednoděložným ani dvouděložným, které na něj nejsou citlivé - takových je poměrně dost.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Ferda Mravenec - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2064) - 250.138 (?), 12.11.2009 16:35

Rumiště... píšete hlouposti, nikdy jsem nepoužil žadný přípravek na hubení čehokoli a žádné rumiště ani blátivý plácek mi nevznikl. Naopak mám zkušenost, že pravidelným sekáním rumiště vznikne pro mne úhledná zelená plocha, kde se samovolně rožšíří trávy, tak že tvoří většinu rostlin.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Maty - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (976) - 97.44 (?), 12.11.2009 16:40

Když chce mít někdo kolem domu angličana (viz. můj případ), tak samozřejme přistupuje k "invazním" druhům rostlin nemilosrdně. Když chce mít někdo záhonek s česnekem, tak zase dokážu pochopit, že na záhonu chce mít pouze česnek... 
Martin

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
Ferda Mravenec - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2064) - 250.138 (?), 12.11.2009 16:42

Jem tak ze zvědavosti, kolik metrů máte toho angličana?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
Maty - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (976) - 97.44 (?), 12.11.2009 16:46

Angličan je pravda při pohledu na můj pažit trochu silný pojem, uznávám, ale pěstěný trávník mám kolem domu cca 700m2, přičemž je  "lehce osázen" ovocnými dřevinami.
Martin

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Chalupář - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (303) - 111.132 (?), 12.11.2009 16:43

Moje zkušenost se shoduje s tím, co o průběhu sukcese v zahradách uvedl v nějakém svém článku V. Větvička. Ty trávy, které se vám tam tak úžasně a samy od sebe rozšířily, jsou nejspíš jen pýr plazivý.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
Ferda Mravenec - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2064) - 250.138 (?), 12.11.2009 16:59

Jako byste to viděl, pýr tam je taky, a je ho dost. Ale když je mi to jedno co tam je, hlavně, kdyř nechodím po blátě, tak mě potěší i to, že mi tam roste pýr.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika