Kvas s durancii



jirilan - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (802) - 39.175 (?)
17.12.2009 15:53

Host 25.96 má zcela vyčerpávající pravdu. Hezké čtení, bohužel v němčině je na    www.schnapsbrennen.at/anlagen.php

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

Alkohol esence - vše pro domácí výrobu lihovin, piva i vína včetně kvasnic, aromat, filtrací, soudků.
Stránky: 1,  2   
host - 78.2 (?), 15.12.2009 20:39, zobrazeno: 25308x

Zdravim, muze mi nekdo poradit jak po 8 tydnech docilit nizsiho stune vykvaseni nez 8 stupnu zbytkoveho cukru.Dekuji

Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 81.81 (?), 15.12.2009 21:20

Přenést kvas do tepla, když to nepomůže, doředit vodou.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 25.96 (?), 16.12.2009 16:27

Zdravím,

já jsem letos už durancie vypálil koncem listopadu, měl jsem je v hospodářské budově v bečkách, takže vcelku v chladnu. Měřil jsem letos poprvé cukroměrem obsah zbytkového cukru a měl jsem stejně jako vy 8. Než jsem vezl kvas do pálenice, tak jsem měl asi dva dny kvas v teple a samozřejmě začal vřít, ale už jsem nečekal až vyvře a vypálil jsem jej. Nateklo my ze 4,5 metráků durancií po zředění na 51,5 asi 56 litrů slivovice. Podotýkám, že jsem kvas vůbec ničím nedoslazoval ani nezakvášel. Vysvětluju si to tím, že měření je zkresleno jistým obsahem lihu ve zkvašené šťávě, a hodnota kterou ukazuje cukroměr je zatížena velkou chybou. Vždyť cukroměr je určený na měření cukernatosti v roztoku cukru a vody. Když by to byla pravda, tak po úplném vykvašení teoreticky na nulu cukru, bych vypálil z metráku o 8 litrů 50%tní slivovice víc a to by bylo kolem 20 litrů z metráku což je si myslím hloupost. I kdyby při stejné cukernatosti ovoce byl kvas od začátku v teple, tak by neprokvasil až na nulu, protože by alkohol vytvořil pro kvasinky nepříznivé prostředí a kvašení by se zastavilo nebo by trvalo dál, ale bylo by slabé.Proto můj názor je, že klidně můžete kvas vypálit a nemusíte se bát, že Vám to nepoteče. Když namočíte do kvasu prst a olíznete jej, tak musí být kvas kyselý, což v mém případě bylo, ale ve srovnání se švestkovým, který se sypal dřív, tam byl cítit jemný sládek. Jinak bavil jsem se o tom se známým a ten mi říkal, že durancie už pálil i při 11cti a v pohodě... Jirka

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 78.2 (?), 16.12.2009 16:50

nemas strach ze malo potece, jen bych rad docilil vyssi dozrati kvasu.Loni jsem zkousel na 120l sud 10l vody pri zalozeni kvasu-napomohlo.Letos jsem dal do kvasu chladomilne kvasinky-nepomohlo.Vzdy jsem to mel v garazi-bez auta, kde je porad kolem 15stupnu

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 65.50 (?), 17.12.2009 11:11

Vždyť cukroměr je určený na měření cukernatosti v roztoku cukru a vody

Myslím, že k uvedenému slouží moštoměr. Cukroměr slouží k měření zbytkového cukru v kvasu

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
jirilan - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (802) - 39.175 (?), 17.12.2009 15:53

Host 25.96 má zcela vyčerpávající pravdu. Hezké čtení, bohužel v němčině je na    www.schnapsbrennen.at/anlagen.php

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 124.228 (?), 1.2.2010 23:36

Důležité je, aby ovoce dobře prokvasilo, takže pokud je řádně prokvašené a kvas propadlý a kyselkavý je možno vypálit.  Na cukroměr nehledět(většinou už přemístění do tepla a další tahy nepomohou), ale ochutnat.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 128.168 (?), 16.2.2010 11:35

7.2.2010 som v štátom kontrolovanej pálenici vypálil 400 litrov kvasu z durandzií=360l plus domáca=40l. Spolu v jednom kotli. Napalil som jeden liter akejsi zabelenej tekutiny, ktorú páleník predomnou vylial do kanála, jeden liter výskočku /oba litre som musel zaplatiť/, a 70litrov perfektnej /a to nielen podla mňa/ pálenky 52,6stupňa alebo percenta /v tom sa nevyznam/ silnej. Všetko bolo v poriadku dokial som sa naivne nepochválil, kolko mi z kvasu natieklo, pred spoluhráčmi z futbalu. Sú to z velkej časti dlhoroční pestovatelia a vlastne všetci ma obvinili, že ich klamem, alebo že,  "nadrbal si tam cukor". To som citoval toho najstaršieho. Márna bola moja snaha vysvetliť im, že do kvasu som nič ale naozaj nič nepridaval. Dorazilo ma keď sa aj moj brat,  nad mojim výsledkom, len pousmial pod fúzikom a ja som bol presvedčený že mi neverí. Prosím, ak sa na tomto fore najde podobný nešťastník, nech potvrdí či je toto možné...Ďakujem, Tono.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 65.50 (?), 16.2.2010 12:33

Ve Vaší pálence je 36,4 litrů absolutního alkoholu. Člověk lépě zběhlý v chemii spočítá, kolik procent cukru muselo být ve 400 litrech kvasu (když k tomu odhadně vylité výskočky, hmotnost pecek  ztráty při kvašení, alkohol zbylý v lutru, aj).  Já sám to neumím. Je pravda, že to množství vypadá nedůvěryhodně. Je otázkou, jak čisté svědomí má státem kontrolovaný páleník.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
Jerrydecampo - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (161) - 79.73 (?), 17.2.2010 13:19

Orientačně jsme ve vinohradnictví počítali obsah alkoholu v budoucím víně následujícím způsobem, a to tak že ze dvou stupňu cukernatosti (1 stupeň = 1 kg fruktozy+glukózy ve 100 moštu) vznikne přibližně 1.2 procenta alkoholu. Pomocí dvou trojčlenek jsem vypočítal, že ve vašem případě by švestky musely mít minimálně 15 stupňů cukernatosti, což je asi nemožné, protože domácí švestky v dobrých podmínkách dozrávají max na 12.5 stupňů. Ono nějaká odchylka ve výpočtu a skutečností bude ale do té se vám ty, možná čtyři stupně cukernatosti, neztratí.

Ovšem pokud je tomu tak, že vaše švestky dozrály na 15 stupňu, nechte si patentovat klon vašich durancií, a budu první zájemnce o očka.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika