Velkopavlovická meruňka - špatný řez?



salometka - (43) - 161.178 (?)
3.7.2009 17:50

Řez jsem dělala letos v březnu a 2. pak v půlce června (v domnění že to bude ten Šittův řez a meruňka zbrzdí růst, ale po třech týdnech vidíte na fotce ty velké nárůsty, četla jsem že Šitův řez se dělá začátkem června, nebylo tam koncem června). Asi je to hlavně o praxi (a tu já nemám). Co tedy myslíte, dá se považovat můj řez v 1. polovině června za Šittův řez a očekávat jeho účinky?

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3   
                     
salometka - (43) - 161.178 (?), 3.7.2009 17:26

Vůbec z toho nemám radost, že je nejvzrůstnější a nejchoulostivější:-(Když jsem jí loni na jaře kupovala v zahradnictví, tak mi naopak poradili tuto odrůdu, že je pro naše podmínky nejlepší... Od domu je kmínek vzdálen 2,8 m, takže asi bude problém, co?  (jinam ji totiž vysadit nešlo, je to jediné místo, kde je chráněná před severním a západním větrem)

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
salometka - (43) - 161.178 (?), 3.7.2009 17:50

Řez jsem dělala letos v březnu a 2. pak v půlce června (v domnění že to bude ten Šittův řez a meruňka zbrzdí růst, ale po třech týdnech vidíte na fotce ty velké nárůsty, četla jsem že Šitův řez se dělá začátkem června, nebylo tam koncem června). Asi je to hlavně o praxi (a tu já nemám). Co tedy myslíte, dá se považovat můj řez v 1. polovině června za Šittův řez a očekávat jeho účinky?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 180.2 (?), 3.7.2009 20:52

Tak zkusím odpovědět opět já. Řez peckovin dělejte v květu, je to takové dobré pravidlo. Meruňku máte asi jen jednu, hravě to časově zvládnete. Ten Šittův řez jste načasovala správně, jeho účinek ale není v tom, že zabrzdí růst, ale hlavní účinek je v tom, že posune dobu kvetení v dalším roce na pozdnější dobu, čímž se zabrání poškození květů pozdními mrazy, pokud přijdou. To posunutí kvetení je až o 14 dní, což je velmi významné. Jsem přesvědčen o tom, že Váš stromek je nyní v naprosté pohodě, vypadá skutečně dobře. Stanislaw

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
salometka - (43) - 161.178 (?), 3.7.2009 22:50

Děkuji:-)  Z vaší odpovědi už je mi jasný význam Šittova řezu (z odpovědi pana Pavlíčka jsem totiž pochopila, že Šittův řez zbrzdí růst). Jinak ta vzdálenost od domu asi není úplně nejlepší, co? Dá se tedy ten růst nějak korigovat řezem (kdy?) nebo z té vzdálenosti mezi kmínkem a domem (280 cm) nemusím mít strach?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 180.2 (?), 4.7.2009 7:47

Dobrý den. Na peckovinách všeobecně toho moc v růstu neubrzdíte, pokud nemáte zakrslou podnož a také zakrslou odrůdu. Proto jsou sem tam vidět krásné meruňkové stromy, které mají průměr korun klidně i 8 metrů. Z té Vaší fotky usuzuji, ale možná se pletu, že je nasazená před novým domem v místě, kde máte arkýř. Já projektuji zahrady a vím, že to je místo v domě velmi využívané a tedy je poměrně důležitý výhled ven. A to Vám ta meruňka zřejmě zakryje. Nicméně Vám každý zkušený pěstitel potvrdí, že meruňky zasazené právě takto u domu velmi spolehlivě rostou a plodí. Já už viděl hodně stromů meruněk přímo u domu, jejiž tvar korun by byl pro mnohé asi úděsný, nicméně naprosto spolehlivě plodily velmi kvalitní plody. Už se budu opakovat, ale dle mého Vašemu stromku nic nechybí a jistě z něj budete mít i nadále radost. Ještě přidám svoje pravidlo, které dodržuji. Rozhodně meruňky nezalévám. Pouze po výsadbě a dál už ne. Stanislaw

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
salometka - (43) - 161.178 (?), 4.7.2009 23:22

Děkuji za rady. Tato meruňka by měla býr čtvrtkmen (aspoň mi to v zahradnictví tvrdili, tak snad to tak je, i když... mi také tvrdili, že tato odrůda je pro naše podmínky nejvhodnější, což jsem se zde na fóru dočetla, že není pravda), proto jsem ji vzala, očekávaje, že mi ze čtvrkmenu gigant nevyroste. S tím, že nám zastíní výhled jsem počítala, ale nám to v tomto místě nevadí (důležité výhledy máme na jiných místech;-)) Ještě jednou děkuji za vaše zkušenosti.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 180.2 (?), 5.7.2009 7:48

Dobrý den. Aby nedošlo k omylu. Termín čtvrtkmen označuje pouze výšku kmínku od místa kořenového krčku k rozvětvení. V žádném případě to ale nemá vliv na velikost budoucí korunky u Vaší meruňky. Rozdíl mezi zákrskem a čtvrtkmenem je pouhých 30cm. Ještě se ale zastanu těch zahradníků, co Vám tvrdili, že je to výborná odrůda. Skutečně je. Kdyby nebyla, tak už se dávno nepěstuje. Sám jsem jich sázel 30 a je to pohodička. Dle mého chuťově nemá zatím žádnou konkurenci. Mám vysazeno ještě dalších 5 odrůd, mohu tedy porovnávat. Stanislaw

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
salometka - (43) - 161.178 (?), 5.7.2009 11:13

Jéé, tak to jste mi udělal s tou kvalitou plodů radost, už se těším na úrodu:-) A děkuji za vysvětlení pojmu "čtvrtkmen".  Snad tu korunku uhlídám v patřičných mezích...

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Jerrydecampo - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (161) - 213.129 (?), 5.7.2009 15:38
Dobrý den Pro p. Salometku: Omlouvám se, s tím popisem Šittova řezu jsem to vzal hodně zkrátka, dala by se o tom popsat celá A4 ale už mne unavuje neustále opakovat ty samé informace, pro každého extra, tak jsem to vzal jen pár slovy. Všechno co se zde psalo je pravda, a každý autor bere danou problematiku podle svého zorného úhlu. Ten můj se zaměřuje především na tvarování korun v prvních letech po výsadbě, a můžu říct, že pokud má stromek bujné přírůstky v prvních letech a uplatníte u něj každoročně zmiňovaný řez, tak urychlíte nástup plodnosti o 1 až 2 roky, a to prakticky u všech peckovin, kromě červených s těma ještě nemám zkušenosti co se tohoto řezu dotýče. Dále už zmiňovaná prodloužená doba kvetení, A to podle počasí, třeba letos mi odkvetly meruňky během 5 dnů, a odstup mezi kvetením,,normálních větvích´´ a na později diferencovaných pupenech byl sotva 3 dny. Pro p.Vysloužila: každý máme jinačí přístup, v poslední době jsem přestal používat výsadbový kůl tam, kde to nevyžaduje podnož, a při vyvazování jedloletých štěpovanců potřebuju fixně připevnit letorost, kterýžto mi nedovolí přitáhnout osmičkový ůvazek podle mých představ. Na posledním bodu s s váma shodnu. Pro p. Stanislawa: Je to na každém na co se chce koukat z okna.Já se například každý den kochám pohledem z kuchyňového okna na švestku.Fakt je ten že spousta lidí si plete termíny používané k označení výšky korunky s růstovými vlastnostmi stromku, přičemž je to v některém případě obráceně i obráceně, např rozdíl ve velikosti korun na čtvrtkmenu a na Vysokokmeni u slivoní. Všem hodně zdaru.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18312) - 94.12 (?), 5.7.2009 18:15

Ještě ke zmíněné odrůdě Velkopavlovická. Jak píše paní salometka:

...Když jsem jí loni na jaře kupovala v zahradnictví, tak mi naopak poradili tuto odrůdu, že je pro naše podmínky nejlepší... Od domu je kmínek vzdálen 2,8 m, takže asi bude problém, co? (jinam ji totiž vysadit nešlo, je to jediné místo, kde je chráněná před severním a západním větrem)... 

    Nevíme, kde pěstitelka bydlí a meruňka roste. Souhlasím s názorem p. Stanislawa, že po strance kvality plodů je tato odrůda (a blízce příbuzné Maďarská a Sabinovská) zatím bez konkurence. To ovšem beze zbytku platí pouze pro optimální lokality, kde není třeba se bavit o vhodnosti pro naše podmínky a ochraně před severním a západním větrem. Pokud tomu tak není, nepovažuji radu prodávajících zahradníků - při plejádě dnešní nabídky odrůd - za ideální.
   

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?30.4.2024
Úprava vody magnetickým polem29.4.2024
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?29.4.2024
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?28.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika