Urceni okrasneho kere



Stránky: 1,  2   
host - 84.5 (?) 
19.3.2012 20:29, zobrazeno: 12690x

Dobry vecer,

rad bych vas timto pozadala o pomoc s urcenim nazvu okrasneho kere.Tuto vetvicku jsem si utrhla v parku, ale podotykam, zde v Liverpoolu, v Anglii.Takze vubec nevim, zda-li je tento ker stale zeleny a zda se pestuje i u nas v Cechach.Listy ma jemne, lehce ohebne, plody cervene, pripominaji tvar sipku.Myslim, ze se nejedna o cesminii, ta je zde v parku hojne rozsirena a tento ker ji podobny neni.Prosla jsem par obchodu i internetovych stranek, ale bohuzel jsem na nej nikde nenarazila.Budete nekdo prosim znat nazev?Dekuji    Gabriela


Adresa příspěvku
Připojit reakci   
   
Michal. - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (711) - 8.42 (?), 19.3.2012 20:44

Dal bych krk na to, že to cesmína (Ilex) je. Pokud se nepodobá těm vašim, může to být jiný kultivar.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Marie12 - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (429) - 64.226 (?), 19.3.2012 21:06

Souhlasím, že je to Cesmína myslím si že paraguayská.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 84.5 (?), 19.3.2012 21:06

Uz mne to take napadlo.V parku jsou bohuzel cesminy jiz dosti vzrostle a tohle byl serezany ker, tak jsem si myslela ze to bude i neco jineho.Bohuzel jsem na takovouhle jeste nikde nenarazila, ale na jine druhy cesmin jiz ano.Kazdopadne dekuji.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 84.5 (?), 19.3.2012 21:11

Jeste k te cesmine.Jeste prilozim jedno sve foto.Na jinych obrazcich jsou plody cesminie dost u vetvicek a tento je ma na delsich stoncich v malem poctu.


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Josef. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2694) - 66.73 (?), 19.3.2012 22:56

Gabrielo, díky za Vaši hádanku a myslím že Vaše tušení ("myslím, že...") je správné.

  • Pane Michale, pozor na krk. nedávejte ho v sázku tak snadno.
  • Paní Marie, ani s Vámi asi nemohu souhlasit.

Vezměme to znovu od začátku, co o keři víme:

  • Podobá se cesmíně, ale cesmína to nejspíše není (alespoň ne ta hojně rozšířená v parcích).
  • Listy jemné, ohebné. cesmíny (co znám) mají listy tuhé, málo ohebné.
  • Osobně bohužel neznám cesmínu paraguayskou jinak, než v sušeném (a případně ještě praženém) a drceném stavu.
  • Cesmína paraguayská by snad i v tom Liverpoolu mohla vydržet, nejsem si tím ale úplně jist. Je u ní uváděna zóna zimovzdornosti 9a, tedy -6,6°C. (Liverpool patří spíše do zóny 8b, což sice není velký rozdíl, ale přece jenom tam bývají o něco větší mrazy).
  • Tak nějak tuším, že by listy tohoto neznámého keře mohly být podstatně větší, než u běžných cesmín. Tento údaj od Gabriely ale nemáme.
  • Trochu podstatnější rys je vstřícnost listů. Cesmíny (mně známé) mají listy střídavé.
  • Plody neznámého keře jsou také trochu odlišné od běžných cesmínových kuliček. Jsou větší a protáhlejší a ne tak nahečmané.
  • I vzrůst neznámého keře je nejspíše jiný, než u cesmín. Tento keř je nižší...

To jsou zhruba fakta, která známe.

Bude to jiný keř. Ani v našich podmínkách úplně běžně nepřezimuje, je také o něco teplomilnější.

Častěji, než zelenolistá forma, se jako nádobová pěstuje žlutě tečkovaná forma.

Prozatím vše. Tipujte.

Josef. 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 220.182 (?), 19.3.2012 23:18

Cesmíně je podobný Osmanthus, ale jeho plody neznám, zatím mi ani nekvetl, ten ale u nás přezimuje s přikrývkou. Tipuji, že myslíte Aucubu, ta má listy větší, i kropenaté, zónu 7-9 (takže by mohla být i venku?).   Lída

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Michal. - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (711) - 8.42 (?), 19.3.2012 23:35

Toho jsem se bál. Přijde pan Josef a mám po krku :)

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 11.197 (?), 19.3.2012 23:41

Aucuba japonica... pekny ker, pestuje se normalne i v nasich podminkach.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Josef. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2694) - 118.120 (?), 20.3.2012 6:22

Ano, aukubu jsem měl na mysli. S tvrzením "pěstuje se normálně i v našich podmínkách" si však dovolím polemizovat. vysazenou ve volné půdě jsem ji viděl všehovšudy asi tak dvakrát a to vždy na velmi chráněných místech. Jedno z nich bylo brněnské arboretum, vysazeny byly hned za "vstupní budkou". Jsou-li tam dodnes, nevím. V nabídce ji má myslím p. Havlis.

Josef.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2   
zahrada.cz
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika