Poznáte popínavku?



Jiří Janča - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1577) - 166.4 (?) 
28.9.2012 17:44, zobrazeno: 5804x

Znáte někdo tuto popínavku rostoucí v brněnském arboretu - bohužel nemá jmenovku? Žádná miniatura, dobře 3 metry do výšky i šířky, střídavé listy, plody černé bobule, na bazi starých výhonů dosti nepříjemné ostny... Roste tam už pár let, takže dobře mrazuvzdorná. Fotky jsou z dneška.

Celkový pohled
Celkový pohled
listy líc
listy líc
listy rub
listy rub
plody
plody
starý výhon
starý výhon
Adresa příspěvku
Připojit reakci   
   
Josef. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2694) - 209.240 (?), 28.9.2012 22:08

Krásné fotky. Nejlepší jsou ty trny...

Začíná to na písmeno "S".

Josef.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Jiří Janča - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1577) - 166.4 (?), 28.9.2012 23:25

Na S - výborně. to výrazně zmenšuje výběr - těch popínavých potvor je nějak moc. V tom případku je to Smilax hispida. Díky. yes

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Josef. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2694) - 209.240 (?), 29.9.2012 0:01

No vidíte, že stačilo jen lehce napovědět :-)

Josef.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
Josef. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2694) - 209.240 (?), 29.9.2012 0:24

Ještě jsem chtěl doplnit zajímavost, že přestup patří do jednoděložných rostlin: takových popínavek - a vůbec dřevin - se u nás moc nepěstuje. Kromě bambusů a palem :-), což jsou kapitoly samy pro sebe, jsem si vzpomněl jenom na listnatec - Ruscus, ale ten možná jen v opravdu nejteplejších a nejchráněnějších polohách.

Josef.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
Jiří Janča - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1577) - 166.4 (?), 29.9.2012 9:20

Ruscus na jižní Moravě na mnoha místech bez problémů.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
Josef. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2694) - 237.36 (?), 29.9.2012 9:45

Právě Ruscus aculeatus jsem kdysi viděl jako čerstvou výsadbu v lednickém parku, na zimu úplně zakrytou listím. Jak se jim daří dnes, nevím. Nikde jinde jsem ho vysazený zatím nepotkal.

V této souvislosti (jednoděložné, řád liliokvěté) mne také zaujalo občasné celoroční pěstování asparágusu na zahrádce. Nemyslím samozřejmě jedlý, zeleninový chřest lékařský, ale asparágus typu klasického A. sprengeri. Vzhledem k jeho pěstování jako pokojové květiny (s chladným zimováním) jsem nepředpokládal, že vydrží naši zimu. Tak jsem si rod Asparagus teď "prolustroval" na dendrologiionline a usuzuji, že by to mohl být Asparagus verticillatus, u nějž je psaná zimovzdornost - zóna 6, podle obrázků od biolibu by to mohl být on. Tak jsem zase o kousek chytřejší ;-)

Josef.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
zahrada.cz
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika