O jakou se jedná rostlinu



zdenal86 - (28) - 43.150 (?) 
24.10.2013 15:13, zobrazeno: 6288x

Pomůžete mi zjistit a jakou se jedná rostlinu. díky






Adresa příspěvku
Připojit reakci   
   
host - 41.143 (?), 24.10.2013 15:46

Avokádo.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
KUKY - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4477) - 155.121 (?), 24.10.2013 16:08

Avokádo to není, pěstoval jsem ho ze semene. Mimochodem, jde to snadno.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Reniii - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (621) - 146.37 (?), 24.10.2013 16:09

Avokádo má jednoduché listy, tahle rostlina složené... já bych si tipla nějaký druh šeflery.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Josef. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2694) - 227.2 (?), 24.10.2013 22:33

Nejprve jsem si říkal, že netuším, co to je.

Ani nasměrování na Scheffleru se mi tak úplně nezdálo. Když už, tak spíše nějaká Aralia anebo něco jiného z čeledi aralkovitých - Araliaceae. Ale ani tady jsem tak úplně nepochodil. (Moc podrobně jsem však obrázky z této čeledi nestudoval).

Později jsem si vzpomněl na Pachiru. Celkem dost se pěstuje pachira vodní - Pachira aquatica. Možná je to ona, případně třeba nějaký příbuzný druh.

Překvapil mne zajímavý tvar květů pachiry.

A překvapilo mne její zařazení do čeledi slézovitých (Malvaceae), případně do čeledi Bombacaceae (Bombax mi "něco" říká, někdy se na to musím podívat blíže).

A když jsem u těch příbuzných druhů, koukl jsem třeba sem na botany.cz.

A tady jsem v obrázcích zase byl pěkně překvapený: kmen a silné větve jsou pokryty velkými kučelovitými trny/ostny. Némlich takové kuželovité trny jsem loni na podzim viděl i na jednom keři na břehu rybníka v průhonickém parku. (Foto bohužel nemám, en den jsem zrovna ztratil mobil). A od té doby mne samozřejmě trápí, copak to v Průhonicích vlastně roste za keř. Snažil jsem se prohledávat dendrologie apod, vyhledávat na internetu, ale zatím marně. Pokud to tam někdo máte blízko anebo pokud někdo přímo víte, o jaký keř se jedná, byl bych velmi rád, kdybyste se o jméno, případně fotky k určení podělili se mnou a s ostatními.

Zdeno, zkuste tedy posoudit, jestli je Vaše květina Pachira aquatica. (já v tuto chvíli víc nevymyslím).

Dobrou noc.

Josef.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 54.27 (?), 25.10.2013 19:46

Nemohla by to být - čistě náhodou, že podobnou rostlinu doma mám - chorisia speciosa?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
Jiří Janča - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1577) - 166.4 (?), 25.10.2013 21:45

Chorisii pěstuji leta letoucí, má zoubkované okraje listů a trnité větvičky, větve i kmen. 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
Josef. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2694) - 235.220 (?), 30.10.2013 0:50

Dodatek ke Zdeniným fotkám: jen tak zběžně jsem v prodejně okoukl a osvěžil si, jak vypadá Pachira aquatica a skoro bych řekl, že na fotkách opravdu může být. (Trošičku mne mate rozvětvení, které na fotkách je vididtelné; ale třeba je to způsobeno tím, že v prodeji jsou zpravidla mladší rostliny ještě než se začnou větvit; často se prodávají pachiry spletené z několika jedinců.)

Pokud přispěvatel/ka xxx.54.27 reagoval/a na můj dotaz ohledně průhonického trnitého keře (který jsem zmínil ve druhé půlce svého předchozího příspěvku), pak domněnku, že by třeba mohlo jít o Chorisii, lze zamítnout: zcela jistě by u nás venku nerostla a nepřezimovala a navíc má zcela jiný habitus i tvar trnů...

Josef.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
zahrada.cz
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika