Užitečná rostlina nebo plevel?



host - 58.218 (?)
26.6.2014 12:21

Mam za to, ze je k dispozici dosti indicií, ze zde soustavne tvrdite naproste nesmysly. J.R.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  1,  2   
               
Standa_hk - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5555) - 244.2 (?), 26.6.2014 12:15

Omlouvám se, v cigaretách je potenciálně karcinogenních alkaloidů mnohem více a s různou potencí karcinogenního účinku. Pane J.R. jak jsem již uvedl, tu studii opakovaně hledat nemíním, četl jsem ji někdy předloni a pamatuji si z ní jen to pro mne podstatné. Tedy, že fenyklový čaj s brutnákem, meduňkou a dalšími bylinkami podléhá kontrole na mezní obsah daného alkaloiudu, aby byl bezpečný i při celoroční konzumaci dětmi a těhotnými v množství 6 g suché drogy za den a že porce brutnáku (cca 200 g) je méně nebezpečná než pasivní kouření pobytem na autobusové zastávce vedle bezohledného kuřáka. Myslím, že je to dosti indicií, aby jste si to na stránkách WHO v angličtině vyhledal sám.

Když už budete v tom hledání, ověřte mi informaci, že alkaloid zůstává v sušině a nepřechází tedy do oleje lisovaného ze semen a ani do "zeleninové šťávy" lisované z "čerstvé zeleniny".

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 58.218 (?), 26.6.2014 12:21

Mam za to, ze je k dispozici dosti indicií, ze zde soustavne tvrdite naproste nesmysly. J.R.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Standa_hk - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5555) - 244.2 (?), 26.6.2014 12:30

Tak mne opravte! Uveďte která látka je riziková, v jakém množství se v rostlině vyskytuje a jaké jsou stanoveny limity pro práh škodlivosti.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
ivan z okénka - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (800) - 184.133 (?), 26.6.2014 14:01

Cituji (přepisuji): Bohužel pyrolizidinové alkaloidy, obsažené v této rostlině, mohou působit hepatotoxicky, genotoxicky či karcinogenně. Proto je užívání rostliny i jejích lékových forem rizikové. Při léčbě antidepresivy a antikoagulancii je používaní brutnáku nutné konzultovat s lékařem. Droga se nedoporučuje kombinovat s česnekem a jinanem. Brutnák lékařský (Borago officinalis) je kontraindikován v době těhotenství a laktace. Brutnákový olej může vyvolávat u citlivých pacientů gastrointestinální obtíže.

Více informací na webu celostnimedicina.cz.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
ivan z okénka - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (800) - 184.133 (?), 26.6.2014 8:48

K fotkám Igyho. Vyrostlo to až na na jaře, nebo je to rostlinka, která přezimovala? Jestli to přezimovalo, brutnák to není. Přesadit by neměl být problém, zejména pokud je počasí pod mrakem. Prolít vodou, vyrýpnout s balem (trvalky či dvouletky ze semene mívají dosti dlouhý kůlový kořen) a přesadit do lehkého stínu, polostínu. Protože je to z foliáku, mohlo by to sluníčko připálit. Může se i do kelímku a na stanovště pak vysadit až prokoření. Mezi tím otužovat na sluníčko... U brutnáku i po okurce voní rozemnutý list a je takový jakoby slizovitý.   

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
KUKY - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4484) - 155.121 (?), 26.6.2014 15:35

Není to nějaká třapatka?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Igi - Bronzový Zahrádkář .Bronzový Zahrádkář. (71) - 187.109 (?), 26.6.2014 21:32

Díky všem za příspěvky, zkusím tdy jestli promnutý list voní po okurkách. Jinak vyrostlo to až na jaře. Ze začátku jara jsem půdu prolil poměrně dosti tmavým roztokem hypermanganu a pak ještě zapravil dusíkaté vápno(zahradu máme teprve necelý rok) aby se půda dezinfikovala a nerostlo tam moc plevelu. Poměrně dlouhou dobu tam vůbec nic nerostlo(myšleno plevel), až jsem se bál jestli jsem to s dezinfekcí nepřehnal  .  laugh

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 182.37 (?), 27.6.2014 23:52

Divizna je tlustě chlupatá, ale rostl tady podobný plevel, který jsem vždycky považoval za budoucí rudbekii a pak to mělo drobné květy a haldu semen. 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Igi - Bronzový Zahrádkář .Bronzový Zahrádkář. (71) - 187.109 (?), 30.6.2014 21:13

Tak jsem utrhl list a voní jako okurka, takže se jedná o brutnák. Děkuji za pomoc k identifikaci :-)

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
ivan z okénka - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (800) - 184.133 (?), 1.7.2014 7:32

Tak to je skvělé, jestli mohu radit, vystříhejte se prolévání půdy tmavým roztokem hypermanganu. Dusíkaté vápno je O.K. 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
1,  2   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?30.4.2024
Úprava vody magnetickým polem29.4.2024
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?29.4.2024
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?28.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika