Kvalitní český česnek



host - 223.249 (?)
16.6.2010 17:12

Česnek ze semen? Tak to teda nevím. Táta pěstuje česnek už skoro 40 let a pokaždé si dělá sadbu sám.Škoda, že s tím je taková práce (čištění palic, tahání atd.),protože ho máme ještě na poli a už je v podstatě prodaný. Myslím, že má tři odrůdy.Mě se zdají skoro všechny palice stejné. vostina@email.cz

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3,  4,  5   
   
f.rozkosny - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (120) - 51.120 (?), 18.5.2010 1:51

Pan Skácel se ptá:

když nechám česnek vykvést lze z těhto semen česnek dále množit?

Ano, z pacibulek ozimého paličáku si můžete vegetativně namnožit sadbu. Je to však na delší dobu. Z česnekového porostu, který necháme úplně vyzrát (stačí jen část sazenic, dle potřeby sadby), sklidíme ručně (napřímené) úbory s pacibulkami, dříve než se rozpadnou. Úbory necháme doschnout ve stínu a na vzdušném místě. Přebereme a roztřídíme, větší necháme na sadbu, malé na česnekový nálev pro ošetření zeminy v květináčích a záhoncích.  Pacibulky sejeme na podzim nebo brzy na jaře, po 1 - 2 cm od sebe, v řádcích cca 20 cm. Z pacibulek se v prvním roce vypěstují malé cibulky, které opět můžeme přebrat. Větší cibulky spotřebujeme v kuchyni a menší cibulky použijeme na podzimní sázení. Z nich v následujícím roce vyrostou již normální klasické palice s několika stroučky. Ozimý česnek můžeme sadit i brzy na jaře, ale musíme počítat s nižším výnosem.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 178.235 (?), 18.5.2010 8:03

Z pacibulek se dá vypěstovat česnek i lepší kvality než byla mateční rostlina (nebo také naopak).Jde o generativní výsev a množení.O tom by se mohli rozpovídat zkušení šlechtitelé.Koupil jsem před dvěma lety velký překrásný česnek v Chorvatsku.Napadlo mě ho nasadit.Vzešel, ale brzy odešel.Domníval jsem se, že se mu u nás nelíbí.Kupodivu letos vylezly celé shluky přezimovaných stroužků.Naštěstí jsem záhon neryl. AB

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Milan Boštička - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (165) - 119.49 (?), 18.5.2010 18:25

Ano z pacibulek si můžete namnožit sadbu, ovšem v žádném případě nemůžeme hovořit o ozdravení. Jinak chybu hledejte hlavně v pěstování. Česnek, ač se to nezdá je velmi náročnou rostlinou na pěstování. Vyroste všude, ale naroste pouze při dodržování určitých zásad. Zahrádkář velmi často zakoupí sadbu nádhernou, ale sklizeň nebývá uspokojivá. Čili v sadbě to rozhodně není. V dávné minulosti jsem sázíval 200kg česneku, rok co rok.Sadbu jsem měl po celou dobu pořád svojí a to dobře dvacet let a kdyby mne nelákaly nové odrůdy (od nejmenovaného pána) měl bych ji snad dodnes. Mimochodem ten pán ví o čem mluví a v pěstování a šlechtění česneku je skutečným odborníkem. Držte se jeho rad, neboť Vám nikdo lépe poradit nemůže.

           Milan Boštička

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
borax - Bronzový Zahrádkář .Bronzový Zahrádkář. (88) - 158.9 (?), 18.5.2010 20:17

Díky za cenné informace

Hm asi dělám chybu v tom, že česnek před sadbou nepřebírám(myslím co do velikosti).Nikdy jsem ho ani nemořil a choroby jsem na něm neměl.Půdu hnojím králičím hnojem a na jaře půdu lehce vyhnojil Ledkem vápenatým.A to je tak jediný chemický prostředek, který v tomto případě použivám.

Protože rodičům se nepodařila sehnat sadba, zasadili svůj česnek.Já mám česnek sadbový hned vedle nich a věřte je větší(nať).Jen si nemůžu vzpomenout co je to za odrůda...

Česnek jsem sehnal na výstavě, kde měli k prodeji jen 2 druhy!! Co se týká kvality českého česneku proti čínskému-kdo nakládal maso na uzení tak určitě potvrdí, že ten náš má větší aroma a není tedy potřeba takové množství. Samozřejmostí je i bezvadně udržovaný záhonek bez plevele.Ostatně tak jako u všeho...

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 162.128 (?), 18.5.2010 20:41

sadbu ceskeho cesnuku je mozne sehnat vzdy kolem srpna v zahradnictvi, loni jsem na nej natrefila dokonce i v hobymarketech typu Hornbach atd. moc odrud nemaji / obvykle 2-3, ale zaplat panbuh za to. Neni nejlevnejsi, ale pro me potreby (2 clenna rodina) mi staci tri pytliky po 250 g, cena je cca 45 Kc za pytlik. Ja kupuji fialovy, dobre roste, a vydrzi mi az do dalsi sklizne. Bily mam mensi, a vetisnou pri skladovani chytne plisen. Cesnek pestujeme v jilovite pude, kterou kazdy rok dukladne do hloubky zryjeme a postupne vylepsujeme kompostem. Zahradniceni nas bavi, tak na cenu sadby nekoukam, ta radost kdyz pak clovek sklizi je k nezaplaceni.

A sousedi jsou vzdy nadseni, kdyz prijdu na navstevu s par palickami cesneku :-) Je to vdecny darek tem, co sami nepestuji.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 248.253 (?), 16.6.2010 6:54

Kvalitní český česnek. Se zájmem jsem si přečetla všechny příspěvky o kvalitě a pěstování česneku. Obdivuji pani, které je jedno jaký česnek sází a jaký jí. Nevím odkud píše, že se tam také každý urodí a v této době. My na severu Moravy v horské oblasti máme kumšt- hezké slovo- jakýkoliv česnek vypěstovat a stále dokola to zkoušíme a také kromě to čínského široko daleko nic jiného neseženete.¨a, že sháníme také kvalitní český česnek je jasné, protože je z našeho podnebí, tedy by měl růst k naší spokojenost. Samozřejmě, když mu dáme co je třeba. V dnešní době na něj můžete chodit i dýchat, tak se vám to nemusí povést. Vloni jsem získalaod známých krásný zdravý český opravdu (z Vysočiny) česnek, Ustlala jsem mu jak náleží a ještě lepší, vedle dobrých sousedů a s pýchou jsem se chodila dívat jak krásně zdravě roste. Pak přišlo pár lijáků až nám to tady lecos spláchlo, ale česnek ne, pak bylo zase hezky atd. Začátek podzimu věstil hezkou úrodu, ale najednou jsem si všimla světlejších proužků na krásné česnekové nati.  No co mám povídat. V časopise Zahrádkář jsme se dověděli že je napaden virozou, proti které zatím nejsou prostředky.Tak jsme byli v kolonce všichni bez česneku zas.Všichni jsme mořili proti ost.chorobám, které nám předtím likvidovaly úrody přišla nová a tak je to stále dokola.Kde sehnat odolný česnek to už časopis neříkal.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
Kšely - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (216) - 214.135 (?), 16.6.2010 9:36
Dobrý den. Neuražte se, ale termín " krásný zdravý od sousedů" musím brát s velmi velkou rezervou. Palice sice může krásně vypadat, ale nikdy nevíte, co si s sebou nese a co se projeví při dalším množení. Pokud jste nesledovala, jak česnek rostl. Opravdu si zkuste objednat sadbu od šlechtitele, třeba i víc lidí dohromady. Pokud jsem se dívala, zatím objednávky bere. Mimochodem, cestou z Chrudimi do Kolína jsou alespoň na 4 místech prodejci česneku "zaručeně z Vysočiny", ale na Vysočinu jezdíme také pravidelně a o lánech zmíněného nemám potuchy. Přeji, ať Vám konečně vyroste česnek pěkný a dobrý. MH
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 147.173 (?), 16.6.2010 14:07

Doporučuji objednat i více druhů z jeho seznamu a popisu. Posílá i třeba po 25 dkgx 4druhy.Mám to po několik let vyzkoušeno. Objednat cca do konce června.Má na svých stránkách na to upozornění. 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
Oxalistriangularis - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (578) - 40.116 (?), 30.7.2010 23:10

"Začátek podzimu věstil hezkou úrodu?"

Paní 248.253, kdy jste česnek sázela? Na podzim, nebo na jaře? Česnek vysázený na podzim sklízím v první dekádě července,  na jaře vysázený česnek se sklízí obvykle začátkem srpna.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 223.249 (?), 16.6.2010 17:12

Česnek ze semen? Tak to teda nevím. Táta pěstuje česnek už skoro 40 let a pokaždé si dělá sadbu sám.Škoda, že s tím je taková práce (čištění palic, tahání atd.),protože ho máme ještě na poli a už je v podstatě prodaný. Myslím, že má tři odrůdy.Mě se zdají skoro všechny palice stejné. vostina@email.cz

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4,  5   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?30.4.2024
Úprava vody magnetickým polem29.4.2024
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?29.4.2024
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?28.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika