Korejská jedle - rezne jehličí



host - 72.86 (?)
9.8.2012 8:27

Ano, uschlou horní část jsem odřezal a chybějící terminál si strom vytvořil během dvou let nový. Ještě tak tři roky a nikdo nepozná, že prodělal uvedené zkrácení.

Do další či nové jedle korejské, uhyne-li časem stávající, ale rozhodně už nepůjdu. Zdá se, že schnutí jehličí postihuje velké procento tohoto druhu jedle u nás. Když jedli, tak raději "stříbrnou" ojíněnou.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

Stránky: 1,  2   
host - 156.122 (?), 30.5.2012 15:52, zobrazeno: 26038x

Koupili jsme jako vánoční stromek v květináči korejskou jedli a ačkoli to nebyl úplně ideální stromek k pěstování (tyhle stromky mají přesekané kořeny) přežila v dobré kondici letošní krutou zimu a vypadala, že se jí celkem daří. Přesadili jsme ji do většího květináč a teď začala najednou intenzivně reznout. Aplikoval jsem hořkou sůl postřikem i zálivkou, ale nevypadá to, že by to nějak pomohlo. Čím to může být?

Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 72.86 (?), 31.5.2012 8:59

Schnutí jehličí, zpravidla v celé horní partii stromu, je myslím si dost častý problém Jedlí korejských, a to i pěstovaných ve volné půdě. Sám mám stromek cca 10 let starý, který mohl být nyní již 2 m vysoký, kdyby mu před 3 lety neuschnula horní 1/3 koruny s terminálem (dolní 2/3 byly v pohodě).

Pokud se nemýlím, tento druh jedle je náchylný na vytrvalejší sucho a malou vzdušnou vlhkost, takže alespoň já se teď snažím svůj stromek "více" zalévat.

Možná se ale mýlím a nějaký znalec mě třeba opraví.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 92.38 (?), 31.5.2012 10:04

Zachovat vánoční stromek v květináči , tak jak o tom mluvíte, jsem zkoušela také -též se špatným výsledkem, teď už jsem zkušenější zahrádkář, obávám se, že odejde úplně i ta Vaše jedlička. Reznutí je patrně již projevem odumírání a žádná sůl nepomůže. Vycházejte také z toho, že "doběh" např, zmrznutí se u jehličnanů projevuje později- už se mi párkrát stalo, že po zimě vypadaly "jako živé" nebo i dokonce lehce narašily a potom " odešly". Myslím, že Vánoční stromek v květináči s ohledem na malé množství přesekaných kořenů a další faktory související s následnou výsadbou nebo i jen pobytem v květináči v letošní zimě venku, nemám moc šancí na přežití. J

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 156.122 (?), 1.6.2012 18:03

Zalévám celkem dost, takže tím to asi nebude. Je fakt, že schne hlavně nahoře. Uvidím, jestli se to zastaví nebo odejde celá. A jak jste to vyřešil s tím schnutím horní části? Uříznul jste to a pak to rostlo už normálně?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 72.86 (?), 9.8.2012 8:27

Ano, uschlou horní část jsem odřezal a chybějící terminál si strom vytvořil během dvou let nový. Ještě tak tři roky a nikdo nepozná, že prodělal uvedené zkrácení.

Do další či nové jedle korejské, uhyne-li časem stávající, ale rozhodně už nepůjdu. Zdá se, že schnutí jehličí postihuje velké procento tohoto druhu jedle u nás. Když jedli, tak raději "stříbrnou" ojíněnou.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Wimpi - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2112) - 44.75 (?), 31.5.2012 10:09

Může to být čímkoli, mnoha nepříznivými vlivy. Napříkald tím, že jedle obecně jsou sice v zimním období a v době vegetačního klidu dobře mrazuodolné, ale pozor - na jaře po narašení svoji mrazuodolnost ztrácejí a jsou ze všech běžných jehličnanů (jedle, smrk, modřín, borovice) na mrazové poškození nejvíce náchylné. A jedle korejská není v tomto výjimkou. Vy píšete, že ji máte zasazenou v květináči. Takže pokud byla při mrazech v týdnu kolem 18.5. venku a pokud u vás silněji mrzlo (zhruba pod -3°C), určitě jí musely omrznout mladé výhonky na větvích a navíc mohlo dojít i k silnějšímu promrznutí kořenového balu a následnému odumření části kořenů, (což by se nestalo, byla-li by zasazena do volné půdy). Netvrdím, že k tomu u vás došlo, ale je to jedna z mnoha reálných možností. Nevíme totiž, jak velký je ten váš stromek vůči svému bývalému a současnému květináči, co se s ním dělo přes zimu (byl u místěn v teplém v pokoji ?) a co konkrétně znamená, "vypadala, že se jí celkem daří".

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 156.122 (?), 1.6.2012 17:58

Takže postupně: nejsem si jist že 18.5. u nás až tak silně mrzlo, bývalý květináč byl menší, stromek nikdy v pokoji nebyl, byl pořád na balkoně, no a to že po zimě vypadala že se jí daří znamená, že nijak extrémně neusychala, pouze pár větviček dole, které byly trochu uschlé už při koupi a vyrašiliy jí i pupeny na konci větví. Ale je pravda, že v zimě dostala při těch extrémních mrazech dost zabrat. Květináč byl promrzlý durch. Ale je mi divný, že by se to projevilo až tak pozdě. Nemůže to být taky tím, že má přece jen jenom pár kořenů, což jí v zimě ak nevadilo protože byla v ¨"zimním spánku" a nepotřebovala tolik pít, ale teď jí ty kořeny nestačí? 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Wimpi - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2112) - 200.122 (?), 1.6.2012 20:54

Tak se ji pokuste zachránit - dejte jedličku do stínu, aby na ni během dne nesvítilo slunce. Nový květináč musí svým objemem umožnit dostatečný rozvoj kořenů. Nejlepší by samozřejmě byla výsadba do volné půdy. Snižte odparnou plochu stromku vyřezáním části větví (alespoň 25%). Zkontrolujte, zda stromek netrpí nějakou chorobou. Zalévejte tak, aby byl trvale vlhký kořenový bal, nesmí vysychat ani se topit ve vodě. Víc udělat asi nemůžete...

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 54.160 (?), 18.7.2012 21:11

Dobrý den, mám problém s korejskou jedlí. Zasadili jsme ji předloni, velikost cca 200 cm, krásně se chytla, loni měla přírustek tak 30cm, ale letos jí začalo opadávat od shora jehličí, zelené, nehnědne. Už opadala zhruba třetina stromu Přitom větvička neschne, je zelená. Strom stojí na volnu, není kryt před sluncem, zaléváme, hnojíme. Co s tím? S pozdravem Vostřák

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
Beny2 - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (759) - 150.232 (?), 9.8.2012 20:46
Ono to není tak jednoduché. Mám korejské jedle dvě, jedna 10 let zasazená, výška cca 3 metry, druhá 6 let zasazená, výška cca 1,5 metru. Jsou v polostínu, mají (měly) bohaté zavlažování. Opadává mě spodní část obou jedlí, zejména ze severní strany. Obávám se, že je to nadbytkem noční automatické závlahy. Už jsem to předělal na kapkovou závlahu, stříkal Baycorem, ale jehličí padá dále každé pozdní léto. Snad se to zlepší po dalších postřicích.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?30.4.2024
Úprava vody magnetickým polem29.4.2024
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?29.4.2024
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?28.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika