Padlí, strupovitost, svilušky, mery, mšice, obaleči... v jádrovinách 2022



KUKY - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4484) - 208.9 (?)
24.5.2022 17:21

V HK jsem dnes zatím naměřil 5 mm srážek. V týdnu od 9. do 15. 5. jsem ulovil asi 30 samců CP. Pak nic, dnes asi 6 CP. Tento týden (23. - 29.5.)  by se v HK teoreticky mohlo proti CP (obaleči jablečnému) stříkat. Ale ochladilo se, AMET je v prognóze pro okolí HK (Radíkovice, Želí, Těchlovice...) cca na 70 procentech začátku líhnutí housenek CP. A CP zatím nalétává pomalu a rozvlekle. Viděl bych pro podmínky HK postřik začátkem příštího týdne, ale asi ne později! A zopakování postřiku za 10 dnů bude nutné. Vrchol letu první generace CP nebývá jednoznačný (počasí je nestabilní, hlavně teploty kolísají), vrchol letu druhé generace na přelomu července a srpna je výraznější. Je stabilnější, teplé počasí. Stačí pak jeden postřik. Stříká se za 8 - 10 dnů po vrchlu náletu samců CP do feromonového lapáku. Láká je samičí hormon. Současně se samečky se samozřejmě líhnou i samice, ty kladou vajíčka. Z nich se líhnou za 8 - 10 dnů housenky ("červi"), zavrtávají se do plodů. Proto se stříká za 8 - 10 dnů po vrcholu vlny.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  <  6,  7,  8,  9,  10  >   
                     
KUKY - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4484) - 25.216 (?), 19.5.2022 20:54
Když se stříká meruňka proti monilinii, tak zdaleka není co odstříhávat. Červnový propad jádrovin bude až v červnu!
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 81.144 (?), 20.5.2022 8:00
Tak to budete muset té mé merunce u slepičího dvorku přijet domluvit. Já s probírkou začnu už nyní a postupem času kdyžtak doladím. Pak jsou tech jablek později trakaře a zbytečně se stromy vysiluje. Ale zatím se zdá, že višen která stojí poblíž a byla vždy monilií zničená, je tentokrát zachráněná na 99,9% a ještě o kousek víc. Ale nechci to zakřiknout, to jsou věci mezi nebem a zemí.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Mičurin II - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1611) - 165.146 (?), 20.5.2022 9:20

Tak to vám pánové ty srážky závidím.Za 14 dnů asi 2÷3 mm.Dnes snad zaprší.Pokud ne, vyrazím zítra na zahradu a vysaju studnu pod stromy.Těm slibům meteorologů přestávám věřit.Nyní zase slibují na úterý deště.Jenže takto slibují už měsíc a já lítám po zahradě a ručně zalévám aspoň mladé jabloně a ty co rostou na M9.Teď to vemu plošně.

Jinak ve středu jsem ošetřil po odkvětu jádroviny proti houbovým chorobám přípravky Discus + Scala.

Zahradě zdar - Mičurin II (470 m)

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
walter. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1759) - 168.103 (?), 20.5.2022 9:42

je to tak, na srážky se teď nelze spolehnout. Celý včerejší večer jsem do těch M9, lil vodu ze studně, čerpadlem a coulovou hadicí. Na některých stromcích už začal propad plůdků po odkvětu a tak byl podle mě už nejvyšší čas dodat vláhu. Walter

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
katoo - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (368) - 167.83 (?), 21.5.2022 14:38
Včera jsem vyvěsil feromonové lapače na jabloně a švestky. Noc byla teplá 20 a ráno 17°C. Napršelo jen 2mm srážek, dnes ráno CF 42 kousků a CP 12. Měl jsem to vyvěsit o týden dříve, nyní bude horší načasovat postřik.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
KUKY - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4484) - 208.9 (?), 24.5.2022 17:21

V HK jsem dnes zatím naměřil 5 mm srážek. V týdnu od 9. do 15. 5. jsem ulovil asi 30 samců CP. Pak nic, dnes asi 6 CP. Tento týden (23. - 29.5.)  by se v HK teoreticky mohlo proti CP (obaleči jablečnému) stříkat. Ale ochladilo se, AMET je v prognóze pro okolí HK (Radíkovice, Želí, Těchlovice...) cca na 70 procentech začátku líhnutí housenek CP. A CP zatím nalétává pomalu a rozvlekle. Viděl bych pro podmínky HK postřik začátkem příštího týdne, ale asi ne později! A zopakování postřiku za 10 dnů bude nutné. Vrchol letu první generace CP nebývá jednoznačný (počasí je nestabilní, hlavně teploty kolísají), vrchol letu druhé generace na přelomu července a srpna je výraznější. Je stabilnější, teplé počasí. Stačí pak jeden postřik. Stříká se za 8 - 10 dnů po vrchlu náletu samců CP do feromonového lapáku. Láká je samičí hormon. Současně se samečky se samozřejmě líhnou i samice, ty kladou vajíčka. Z nich se líhnou za 8 - 10 dnů housenky ("červi"), zavrtávají se do plodů. Proto se stříká za 8 - 10 dnů po vrcholu vlny.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 224.82 (?), 31.5.2022 13:30

TO: KUKY 12.5.2022 16:16

Ještě když jsem stříkal obaleče jablečného methationem, tak jsem se řídil květem lípy. Dnes taky používám feromonový lapák, tak se slepě řídím jím a přírodu už tolik nepozoruji. Ta lípa by měla výhodu, že všude kvete prakticky najednou.

Mám výhodu, že jsem od Budějc a v nich je velkoobchod s postřiky a vším s tím spojeným. Letos tam stál odparník na obaleče jablečného 40Kč a při osobním vyzvednutí se nic navíc neplatí.

Milan

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
KUKY - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4484) - 25.216 (?), 1.6.2022 19:44

S rozkvétání lípy je to zajímavý poznatek! V HK černý bez dokvétá, lípu musím vyhledat a okouknout. Ale ke květu se už chystá. V nížinách. Prázdniny jsem v minulém tisíciletíwink  trávil v Orlických horách. Tam lípy kvetly až v červenci, černý bez také. V nadmořské výšce cca 600 metrů. Takže dnes či zítra vlítnu na jádroviny. Coragen proti obaleči + fungicid Dagonis.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 58.101 (?), 1.6.2022 21:06

Zdravím. Dagonis = Score + Sercadis (DMI + SDHI), to Score tam máte jak koukám za květen tedy po třetí, na DMI rezistence nehrozí? U SDHI pokud vím ano.

Daník

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 81.144 (?), 1.6.2022 22:00
Pánové, asi sem přestanu chodit, protože mně řeknete, že jsem šlompák a o jabloně se nestarám, kromě dvou postřiků na odrůdách citlivějších na padlí nemám odstříkáno ještě nic a s obalečem čekám až na druhou dekádu června.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  <  6,  7,  8,  9,  10  >   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?30.4.2024
Úprava vody magnetickým polem29.4.2024
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?29.4.2024
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?28.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika