Letni údržba sloupové jabloně



Jamieee - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (622) - 167.53 (?)
5.7.2012 7:14

též děkuji

takže buď nechat úplně být a nebo stříhat vlastně kdykoliv plus včas probírka plodů yes

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3   
                     
Jamieee - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (622) - 167.53 (?), 5.7.2012 7:14

též děkuji

takže buď nechat úplně být a nebo stříhat vlastně kdykoliv plus včas probírka plodů yes

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
oivo - Bronzový Zahrádkář .Bronzový Zahrádkář. (92) - 166.45 (?), 6.7.2012 11:26

Z těch návodů nějak extra chytrý nejsem. A tak včera, zřejmě chycený úpalem, jsem ty propagované nepatrné přírůstky, u mě 50 cm a více, omlel. Až teplota přijatelně klesne, půjdu zjistit co jsem provedl a případně dílo dokonám.  I.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Mičurin II - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1609) - 161.61 (?), 6.7.2012 23:22

Přátelé, jednoduchost pěstování balerín propagovaná prodejci za nehorázné peníze se nějak nedostavují.Když jsem v jiné diskuzi poukazoval na záludnosti této módy, byl jsem pranýřován.Kde jsou nyní oponenti aby vám prospěli svojí radou?Nikde!!!Věnujte se raději štíhlým vřetenům.Jistě zažijete méně problémů a více radosti.Baleríny jsou pouze kšeft. - Mičurin II

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 100.66 (?), 10.7.2012 10:00

Já jsem opravdu od těchto jabloní nečekal žádné zázraky, ale i když je mám krátce, zasazeny 2010, začínám být silně skeptický A před 3 dny jsem zjistil, že ze dne na den mi jedna "odešla" - viz foto. Je to spáleno sluncem? Hraboš asi ne, neboť nejde silou vytáhnout. Vykopat jej zatím nechci, až po Vašich odpovědích a po tom, jak se bude dál chovat.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 100.66 (?), 10.7.2012 10:01

Ještě to foto


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 54.5 (?), 14.7.2012 18:24

phytophtora cactorum neboli límcová hniloba neboli krčková spála. Koukněte na kořenový krček, jestli je hnědý a kůra se odlupuje v slupkách, je to ono. Trpí s tím zejména podnože MM 106 a M26 na mokrých pozemcích.

Jinak co se týče těch prýtů rostoucích do nebes,  není správné je zakracovat a už vůbec ne na podzim jak píše jeden z prvních přízpěvků. Sloupcovitá jäbloň je pořád jenom jabloň a proto platí stejné zásady prací, tj. nevhodné výhony za zelena nebo polovyzrála vylomit dostrany. Zakracováním nůžkami způsobíte další tvorbu přírůstků a zvláště po předjarním tradičním řezu.  Stromek si musí utvořit vlastní pravidlo větvení a poté teprve diferencuje květní pupeny, Pokud mu to seberete, bude jenom zeleň. Tři roky po výsadbě je na plození stejně brzy jako u každé jiné jabloně. Pokud se přeci jen nějaké plody utvoří, stačí nechat několik těchto panenských na ochutnání.

To jsem mluvil o způsobu odstraňování nevhodných větví, nůžky bych použil jedině v tom případě jak zmiňují některé zdejší příspěvky a sice pokud terminál nevyzraje a v důsledku toho pupen vymrzne, vystřihnu jej a nahradím jej z některého konkurenčního pupenu. A dále pokud jsou letorosty pokroucené od mšic a případně napadené padlím. Což v případě rezistentů na houbové choroby jakými zatím jsou Sonet, Rondo, Kaktus, Goldlane, Moonlight a Redspring odpadá. Nerezistentní odrůdy jako jsou Catsy, Pidi, a baleríny první generace (Walz, Polka, Bolero aj.), vyžadují důslednější chemickou ochranu.

Další zelená práce je probírka plůdků - vcelku logická, vzhledem k těsnému rozmístění na větvích.

Přeji všem, kdož do columnárních jabloní šli, mnoho chutných jablek.

Juraj Kafka

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 100.66 (?), 15.7.2012 9:20

Ano, je to asi ono, krček je hnědý, suchý, odlupuje se. Díky za informaci.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
PP. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (6491) - 14.199 (?), 10.7.2012 10:55

Loni napodzim jsem rodině "vnutil" na zkoušku celkem tři Starcatsy. Zimu přečkaly dobře, zjara jsem na dvou upravil konkurenční výhony, stromky byly dlouho v kontejnerech bez úpravy. Dva stromky kvetly, květy v letošních mrazech zmrzly. Prosperují všechny dobře, jsou bohatě obrostlé, kudrnaté, žádné dlouhé výhony se nekonají. Na dvou, které jsou na Vysočině, pozoruju ukončování růstu, tvoří se terminální pupeny. Otázka je, zda neprorostou. Ta třetí je na Táborsku a tu jsem zatím od jara neviděl. Mimo té úpravy k.v. nebylo nutné se stromků dotknout.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 40.226 (?), 15.7.2012 21:35

Dobrý den, pěstuji sloupovky pro zábavu a mám je kolem 20 odrůd. Každá odrůda je jiná a nedá se paušalizovat. Dobře je to vidět na sérií CATS. Oficiélně je několik způsobů vedení a pouze jedno z nich je odstraňování bočních paroží. Zkracovat boční větve můžeme během roku kdykoliv,  ale nemůžeme to činit do nekonečna. Silně rostoucí podnož vytváří určitý mohutný kořenový systém jak je patrno u běžných zákrsků. Neustálým ničením bočních větví způsobíme, že nám odumře nenávratně část kořenové hmoty a stromek začne stárnout. Nedožije těch 16-20 let, ale o plovinu méně. Pokud nechceme bujný boční obrost, pak použivejme velmi slabě rostoucí podnože. Pokud se podiváme do zahrádek propagátorů sloupovitých jabloní, tak uvidíme, že s tím odstraňováním bočních větví to memyslí vážně. Výnosy jablek pouze na svislém kmeni nijak nedocilíme. Je pravdou, že pokud sloupovky pěstujeme jako ozdobnou zahradní zeleň, pak jsou dovoleny všechny dostupné metody pěstování.           Vladislav

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
oivo - Bronzový Zahrádkář .Bronzový Zahrádkář. (92) - 166.45 (?), 16.7.2012 9:51

Také dobrý den pane Vladislave, nechci otravovat, ale nemohl byste, prosím, uvést Vaše oblíbené druhy, spíše z konzumentského hlediska, chuť, skladovatelnost apod. Dík.   I.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?8:04
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika