Letni údržba sloupové jabloně



Stránky: 1,  2,  3   
Jamieee - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (622) - 167.53 (?) 
27.6.2012 9:21, zobrazeno: 47126x

hezký den všem,

jak jsem už v jedné diskuzi popisoval, tak několik sloupových jabloní mi letos nekvetlo a jsou bez plodu

tyto jabloně zřejmě díky tomu opravdu silně rostou a odspodu na každé jabloni "letí" do nebes nové výhony

můj dotaz je na tyto výhony, mohu je už teď stříhat? nebo bych jabloň akorát přiměl k ještě silnějšímu obrostu?

na jabloních co mají plody jsou přírůstky standardní, ty budu řešit na podzim

přikládám fotku plodící jabloně, tam to řešit teď nebudu, a fotky letos neplodící sloupovky jež "letí do nebes" laugh




Adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   
host - 109.108 (?), 4.7.2012 19:37

Dobrý den, taky mám ten problém-sloupovky mají dlouhé přírustky, ale i dost plodů.Jak se stříhají?Píšete, že to budete vy řešit na podzim.O kolik se zkracují nebo lépe jak dlouhá se nechá boční větev?Markéta.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Jamieee - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (622) - 167.53 (?), 4.7.2012 19:54

našel jsem rady od šlechtitele na netu

už jsem to ostříhal wink

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
oivo - Bronzový Zahrádkář .Bronzový Zahrádkář. (92) - 166.45 (?), 4.7.2012 21:16

Teda nic ve zlém, ale to jste nám s podobným problémem dost pomohl.  I.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
Jamieee - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (622) - 167.53 (?), 4.7.2012 21:34

už to hodinu hledám a nemohu to najít, jinak bych to sem hned dal

bylo tam popsáno, jak je vhodné v této době sloupové jabloně ostříhat

hledám dál, dám to sem jakmile to najdu

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
Jamieee - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (622) - 167.53 (?), 4.7.2012 21:42

našel jsem to wink dle níže zmíněného článku jsem protrhal plody a zakrátil všechny více narostlé výhony plus samozřejmě jsem odstranil veškeré výhony kolem špičky mimo jeden hlavní terminál

Během vegetace, nejlépe již v květnu nebo v červnu, odstraňujeme všechny delší postranní letorosty (pokud se ovšem vytvoří), případné kořenové výmladky z podnoží a všechny letorosty i plodonoše (listové růžice) napadené padlím. Dojde-li k jakémukoliv poškození terminálního výhonu (nejčastěji v důsledku napadení padlím nebo mšicemi), zakracujeme jej na zdravé listy a později z nově vzniklých výhonů vybíráme jeden jako náhradu původního terminálu a ostatní odstraňujeme.
Sloupcové jabloně zpravidla bohatě kvetou a po dobrém opylení často nasazují příliš mnoho plůdků. V tomto případě se plody nemohou dobře vyvíjet a bývají příliš drobné. Zároveň se stromy nadměrnou úrodou vyčerpávají a příští rok neplodí. Této situaci musíme předcházet regulací násady. Provádíme ji probírkou plůdků nejlépe již v době tři až čtyři týdny po odkvětu. Ponecháváme vždy jen nejlépe vyvinuté plůdky rozmístěné od sebe na ose ve vzdálenosti 10 až 15 cm. Ostatní plůdky otrháváme nebo odstřiháváme zahradnickými nůžkami. Vykonáme-li tuto probírku příliš pozdě – např. až koncem července, docílíme sice zlepšení velikosti a kvality plodů při sklizni, avšak zpravidla již nezabráníme vzniku střídavé plodnosti.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
oivo - Bronzový Zahrádkář .Bronzový Zahrádkář. (92) - 166.45 (?), 4.7.2012 22:13

Omlouvám se, netušil jsem, že šlo jenom o malou časovou prodlevu.

Jinak na toto téma už tu na fóru proběhla debata a údajně velice dobrý popis je v časopise Zahrádkář č. 5 z roku 2010, str. 18-19 -tvarování a ošetřování sloupovitých jabloní (mám to přesně poznačeno). Ač v mém dosahu jsou tři odběratelé časopisu, jak na potvoru přesně toto číslo jim chybí. Nenašel by se někdo, kdo má kompletnější svazek a navedl nás?  I.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 58.114 (?), 4.7.2012 23:54

Já mám kompletní Zahrádkáře od r. 1969 a posílám naskenovaný článek o sloupových jabloních z č. 5/2010 

str.18
str.18
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 58.114 (?), 4.7.2012 23:56

Závěrečná strana článku

str.19
str.19
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
oivo - Bronzový Zahrádkář .Bronzový Zahrádkář. (92) - 166.45 (?), 5.7.2012 6:52

Vřelé díky.   I.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?28.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika