Rybíz, angrešt



vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 94.12 (?)
30.9.2009 12:06

Nejlíp koření asi černý rtybíz, nejhůž angrešt. Červený a bílý zakořeňují obvykle bez problémů, krom některých odrůd - např.  Heinemanův pozdní. Za důležitější než stimulátor považuji kyprou zeminu bez plevelů, možná je lepší písek.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3   
               
host - 35.34 (?), 13.7.2008 22:02

Dobrý den, zahradničím již zhruba přes 30 let, ale myslím, že by se člověk měl stále přiučovat a vzdělávat. Kromě všech možných ovocných stromů, kiwi, kanadských a kamčatských borůvek aj. pěstuju i rybíz, angrešt a jostu.Zajímal by mne správný způsob stříhání rybízu, angreštu a josty. Nebudu popisovat, jak to provádím sám, ale chtěl bych se dozvědět i vaše zkušenosti. Mohl by se vyjádřit pan Miloš Vysloužil, pan jekyll a určitě další. (Josta i rybíz mají mohutné přírůstky, některé spodní větve od keřových angreštů se válejí po zemi, což mne rozčiluje - podpěry a pod!)

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 73.79 (?), 14.7.2008 10:42
Černý rybíz - stříhám u země starší na zem padající větve při sklizni, obdobně vystříhávám překážející větve u bílého a červeného rybízu, ale ty na podzim nebo na jaře. Nechávám maximálně pět větví. Angreštům zakracuji výhony a vystříhávám nadbytečné a křížící a zahušťující větve, protože mám většinou stromkové a teď ty nové odolné odrůdy rostou jak splašené, tak taky ať se nepolámou. Angreštů mám nadúrodu, větve jsou plody doslova obalené. Soused má nestříhané stromkové angrešty dva metry od mých a má plodů desetinu.Keřové angrešty stříhám tak, aby se větve neválely po zemi a keře šly obírat - zakracuji a vystříhávám.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 77.39 (?), 14.7.2008 20:21

Keřový rybíz stříhám podobně. U země odříznu hned po sklizni dvě nejstarší větve a všechny nově narostlé mladé výhony kromě dvou nejlepších, které ponechám. Keř má tak trvale po dvou výhonech jedno, dvou, tří a čtyřletých. 
   Stromkové angrešty (keře nemám) řežu formou průklestu odstraněním celých nadbytečných větví. Zkracuji jen try, které jsou příliš dlouhé a svěšené, přitom ponechávám tažný výhon vyrůstající z konvexity skloněné větve.
   Drobného ovoce j letos spousta. Masivní výskyt amerického padlí na angreštech mě vede k myšlence nahradit všechny nerezistentní odrůdy.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 35.34 (?), 14.7.2008 22:50

Angrešty jsem letos preventivně stříkl po odkvětu Rubiganem a asi po 14 dnech přípravkem Karathane a byl jsem příjemně překvapen: po několika minulých létech jsem měl krásnou úrodu angreštu. V předminulém roce jsem na základě amerického padlí a žádné úrody vytrhal všechny stromkové angrešty - byla to myslím odrůda Roman a ponechal jsem jen keře, pravokořené, asi odrůda Zlatý fík a ještě nějaký s velkými kulatými plody. Loni jsem chemicky neošetřil a měl jsem mohutně americké padlí a žádnou úrodu. Nejsem zastáncem chemie, ale u angreštu to asi jinak nejde - pokud se nevysadí rezistentní odrůdy, k čemuž teď na podzim přistoupím.

Ještě : poraďte jak se mám zaregistrovat, nestydím se za svě jméno, ale nechci úplně zveřejňovat můj E-mail.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 142.1 (?), 12.9.2009 15:32

ste sikovna

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 80.216 (?), 30.9.2009 9:45

Mohl by mi někdo poradít jestli když odříznu plodnou větvičku červeného rybízu tet na podzim namočím konec do stabilizátoru a píchnu do půdy jestli zakoření a bude plodit??

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
tatnda - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1196) - 164.136 (?), 30.9.2009 10:07

podle mne asi ne, nebo málo... za pokus nic nedáte, ale raději bych si koupil keř v zahradnictví a mám po problémech a starostech

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 122.179 (?), 30.9.2009 11:09

Kdyby všechno tak dobře kořenilo jako rybíz... Jen červený Jonkheer van Tets je trošku línější, raději zkuste hřížení.A nikdy nezapomínejte zalévat.  AB

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 94.12 (?), 30.9.2009 12:06

Nejlíp koření asi černý rtybíz, nejhůž angrešt. Červený a bílý zakořeňují obvykle bez problémů, krom některých odrůd - např.  Heinemanův pozdní. Za důležitější než stimulátor považuji kyprou zeminu bez plevelů, možná je lepší písek.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 176.18 (?), 30.9.2009 23:07

Pro 80.212 - podívejte se na vlákno "řízkování rybízu bylinnými řízky", datum 24.7., host 91.57.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
1,  2,  3   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika