Dotaz na odrůdu česneku



Stránky: 1,  2   
host - 232.159 (?) 
30.8.2013 15:45, zobrazeno: 6794x

Dobrý den, jaké máte prosím zkušenosti s pěstováním česneku Jovan, děkuji.

Adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   
Paľo. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1739) - 63.192 (?), 3.9.2013 0:44

Sadbu Jovan spolu s odrodou Staník som kupoval od Ing.Kozáka na Slávnostiach cesnaku v Buchloviciach. Z 5 odrôd pestovaného cesnaku bol najhorší (malé nevyrovnané palice, rýchle stárnutie- mäknutie strúčkov...). Po 2 rokoch pestovania som ho vyradil zo sortimentu. Širokolistý fialkový Staník je výrazne lepší a trvanlivejší. V záhradnej kôlni mi vydžel prakticky od leta do leta.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 195.248 (?), 15.1.2014 15:15

Těžko se to dá určit. Každá odrůda chce svoje. Některá má raději propustnou půdu, některá nesnáší vysokou hladinu spodních vod atd atd. Těžko Vám někdo poradí, která odrůda je lepší a která horší, protože vám může nejlépe vyrůst nějaká odrůda a jiná ne, někomu o 2 km dále to může vycházet uplně jinak, protože zase má trochu odlišné podmínky a i pro nás "detaily" mohou být pro danou odrůdu zásadní. nejlepší je tedy vyzkoušet co nejvíce odrůd a dále pěstovat jen ty, které se u vám nejlépe daří. Konkrétně Stanik, který se daří panu Pal´ovi, má asi nejmenší okruh oblastí, kde se mu skutečně daří. To píše i samotná šlechtitel této odrůdy.  Ostatně kdyby se nějaké odrůdě nedařilo nikde, je velice pravděpodobné, že by ani šlechtitel neprodával její sadbu. Už jen proto, že by ji nemohl kloudně nikde sám vypěstovat... ;-)

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Standa_hk - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5555) - 244.2 (?), 15.1.2014 15:38

U mne Jovan dává lepší výsledky než Havran, kterému je svými vlastnostmi nejpodobnější. Důležité je nesklízet předčasně (např v termínech pro Vekan).

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 36.214 (?), 1.10.2023 19:53

Akú odrodu cesnaku by ste mi odporučili ak chcem cesnak silno aromatický ale málo ostrý.

Pálivé jedlá som tak či onak nikdy nemál rad, ale čo je horšie ostrému sa musím vyhýbať pre zdravotné problémy.

Ten rok som mal nejaký cesnak čo bol veľmi málo ostrý, odroda bola aj dosť výnosná, no chuťovo to je ozaj bieda.

Dobrá skladovateľnosť a dobrý zdravotný stav by tiež potešili.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 248.51 (?), 1.10.2023 20:03

Nevím, jaké máte zdrav.problémy, např. lidem se žkučníkovými problémy doporučují Bjetin.           Lída

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
PP. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (6491) - 9.142 (?), 1.10.2023 20:08

Bjetin je skutečně jemný a neagresivní, ale shodli jsme se v rodině, že má trochu jinou chuť než "opravdový" česnek.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 248.51 (?), 1.10.2023 21:22

No on tak "nečpí". Ale je fakt, že žlučník nedráždí (jeden čas jsem s tím měla problém). Jinou zkušenost nemám.                         Lída

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 54.174 (?), 2.10.2023 15:30

U libovolné odrůdy, když stroužek rozetřete a budete čekat, bude se ostrost vytrácet, ale aroma vydrží déle. Takže nejjednodušší - libovolný česnek nechat po rozetření déle čekat.

Taky je potřeba říct, že senzorické vnímání se v tomto liší člověk od člověka. Co jednoho pálí, druhý necítí.

Ohledně současných odrůd -můj jazyk považuje za nejostřejší Havran. Méně ostrý, dost aromatický Slavin.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
KUKY - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4477) - 25.216 (?), 2.10.2023 21:46
A také, když stroužky zamrazíte třeba ve sklenici, tak po rozmrazení jsou méně cítit. K jaru je dobré odstranit ze stroužku střední klíček. Já můžu česnek syrový nebo vařený, ale třeba pečené maso, kde je více česneku, ne. Zrovna tak, když v Lidlu rozpékají česnekové bagety. To je smrad, že zdrhám. Dělá se mně šoufl.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika