Švestka v klinické smrti?



Honza JEKL - (8) - 233.16 (?)
12.8.2014 11:07

zdravím! mě se stala s Gabrovskou naprosto stejná věc. Také sem mulčoval a poté mi začala od spodu podehnívat na části kmene kůra od kořenového krčku nahoru. Nemyslím si, že by to bylo teplotou v mulči, jen sem ho měl zbytečně blízko ke kmeni. A pokud tam třeba bylo ještě nějaké mechanické poranění, tak to tzv. pomohlo. Honza

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  1,  2   
                  
Honza JEKL - (8) - 233.16 (?), 12.8.2014 11:07

zdravím! mě se stala s Gabrovskou naprosto stejná věc. Také sem mulčoval a poté mi začala od spodu podehnívat na části kmene kůra od kořenového krčku nahoru. Nemyslím si, že by to bylo teplotou v mulči, jen sem ho měl zbytečně blízko ke kmeni. A pokud tam třeba bylo ještě nějaké mechanické poranění, tak to tzv. pomohlo. Honza

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 50.88 (?), 12.8.2014 11:21

A kolik jste tam te namulcovane travy dal? To by musela byt pekne velka hromada. Uz moc stromy nemulcuji, drzi se pod tim mysi (hrabosi), ale pokud se da 1 nebo i 2 kose od sekacky, tak z toho zadny velky vedro nevznika. J.R.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
galloway pippin - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1408) - 179.38 (?), 12.8.2014 11:38

Vznik tepla v zapařené kopce trávy ovlivní zejména rychlost zapaření.Rychlost je tím rychlejší, čím více je travní masa rozmělněna.Zatímco na hrubo posekaná tráva ruční kosou se zapaří pomaleji, vzniká nižší, nebo velmi nízká teplota, při najemno zmulčované trávě zahradní sekačkou, pracují termochemické procesy velmi rychle, a vznikají opravdu vysoké teploty, které dokáží při přímém styku spolu s okolnostmi přispět k odumření rostlinných tkání.

Udělejte si vlastní pokus s najemno rozmělněnou, rozmulčovanou trávní hmotou ze zahradní sekačky,kterou navrstvíte na hromadu,postačí tenká vrstva-do 20cm.V letních měsících ani nebudete muset dlouho čekat,po chvílí se bude trávní drť zahřívat,... a mnozí budete tak jako já překvapeni.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18312) - 236.1 (?), 12.8.2014 12:55

Je-li posečená tráva v tenké vrstvě, začne se jistě taky tlením zahřívat/. Jenže zespodu od země a zhora vzduchem se ochlazuje, takže teplota nikdy nedosáhne výšky jako uvnitř velké hromady.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Daník - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (789) - 186.98 (?), 14.8.2014 9:17

Také bych tomu nevěřil, mulčuji pravidelně a dosud bez následků, ale asi se sešly okolnosti a když se podíváte na fotku, kmínek je zúžený a tmavý zhruba do výšky, kam byla nasypána tráva a v místě, kde jsem nehtem seškrábl kůru není zelený, ale hnědý. A´t už to způsobilo horko z trávy, nebo následná houba (hlodavce zde vůbec nemáme), je to ponaučení a pokud se ještě někdy odhodlám mulčovat (kvůli plevelu a vysychání), pak velmi opatrně a udělám u kmínku mezeru. Jsem zvědav, jestli se vodivá pletiva dokážou obnovit - některé větvičky totiž zcela mrtvě nevypadají. Každopádně sem někdy přidám fotku, jak vypadá uvnitř zapařená sekačkou posečená tráva - nejen, že se z ní kouří, ale v některých případech jsem našel i zpopelněná stébla a ruku byste tam určitě neudrželi. PS - také mě napdá, že roli mohlo sehrát zalití kupky čerstvé namulčované trávy a prostě se to zapařilo - toto riziko dobře znají pěstitelé kaktusů - nesmí se zalít, když hrozí vedra a zemina v květináčích se zahřívá třeba na 50st., protože jinak uhmijí kořenové krčky... To se mi zas něco povedlosad

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
galloway pippin - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1408) - 179.38 (?), 14.8.2014 9:34

Žádnou houbu na postiženém místě nevidím.Spatřil jste tam někdy plodnice?Tomu kmínku už nic nepomůže, pletiva jsou mrtvá,nebo k tomu mají blízko.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Daník - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (789) - 23.98 (?), 14.8.2014 11:03

To co vidíte, nastalo cca během jednoho týdne, alespoň pokud jsem si všiml.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 182.227 (?), 12.8.2014 11:13

Jestliže se kmínek mladé vrby, třeba převislé v horku zaleje studenou vodou, dost často zalitá strana zhnědne a odumře.Na ostatním jsem něco podobného zatím nezjistil, ale s kombinací mulče to může být  jedna z možností.P

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
Standa_hk - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5555) - 244.2 (?), 14.8.2014 9:34

Na suchém vzduchu se kmínek určitě umí bránit, ale v některých případech se sčítá více faktorů. Mimo vysoké teploty je to vlhko, vysoká spotřeba kyslíku a možný obsah herbicidů na dvouděložné plevele.

Proti tomu je jednoduché opatření, mulčovat čerstvou travou jen na okraji mísy a ke kmínku posunout jen tu co už přestala hicovat a proschla. Nezapomeňte, že stromek dýchá celým povrchem, tedy i kořenovým krčkem a kořeny.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
1,  2   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?30.4.2024
Úprava vody magnetickým polem29.4.2024
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?29.4.2024
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?28.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika