Americká plíseň na angreštu



jekyll - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (498) - 214.25 (?)
10.5.2009 10:29

Ak si vezmete, že Bioton je 55% repkový olej + 2% E322 emulgátor (lecitin) + 43% voda, tak je to v podstate "též experiment". Ak k tomu šupnete špetku zažívací sody, tak to iba vylepšíte. Ovšem ja osobne určite uprednostním Rubigan, pred patlaním prípravkov s neistou a nespoľahlivou účinnosťou.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
Stránky: 1,  2   
milanbobo - (11) - 71.13 (?), 9.5.2009 19:55, zobrazeno: 36780x

Zdravím.

Nevíte někdo jak na americké padlí - plíseň na angreštu. Před třemi roky jsem měl krásné rozmnožene stromky a teť je to horší rok co rok. Někdy to bylo míň a zase toho měl plno soused. Slyšel jsem stříkat  "kypřicím práškem do pečiva"  není to blbost? I když to někdo říkal na zahradkářské schůzi tak by to měl být dobrý zdroj.   Já jsem stříkal kuprikolem, ale to je neúčinné.

 Dík milan Ostrava

Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
PP. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (6491) - 128.44 (?), 9.5.2009 19:59

Což takhle zkusit vyhledávání. Třebas heslo "padlí", nebo "padlí na angreštu".

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Skalovi.pisek - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (336) - 161.138 (?), 9.5.2009 21:27

Pro ochranu angreštu proti padlí americkému (po novu hnědému padlí angreštu) úspěšně používám Rubigan. Doporučuje se postřik před květem a po odkvětu. Já stříkám jen jednou a stačí to. Rubigan už ale není mezi povolenými prostředky. Můžete stejným způsobem použít Bayleton, Karathane a před květem, nebo po sklizni Fundazol. Důležité je věnovat se angreštům i mimo období plodnosti a důsledně odstraňovat konce "pomoučněných" letorostů za zelena i mimo vegetaci. Ten kypřící prášek zní úsměvně, ale za zkoušku by to stálo. Neznáte koncentraci? Zpravidla takovéto zázračné postřiky mívají nějaké minusy třeba že se musí stříkat každý týden a pod. Zkuste zvědět podrobnosti.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Oxalistriangularis - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (578) - 50.133 (?), 9.5.2009 22:07

Pane Skálo, ta koncentrace je takováto: 5 l vody, 50 ml řepkového oleje a 3 prášky do pečiva. Někde jsem o tomto způsobu četla a koncentraci jsem si poznamenala. Právě zítra se chystám tento postřik na angrešty aplikovat. Skutečně se tam psalo, že postřik má být prováděn týdně a to průběžně až do sklizně. Jsem na výsledek velmi zvědavá. O výsledku podám reference. 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
jekyll - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (498) - 214.25 (?), 10.5.2009 8:59

Kedysi som trochu pátral po fungicidných vlastnostiach prášku do pečiva (hlavne na padlí). Historicky sa používal ako prášok do pečiva prevážne bikarbonát amónny, neskor bikarbonát sodný (zažívací soda) - keď sa stal bežnejšie dostupný.  Vtip je ale v tom, že dnešné prášky do pečiva sú často na inej báze, než bikarbonátovej. K tomu ešte obsahujú pomocné látky (múka a všeličo). Takže prášok do pečiva zďaleka nemusí fungovať - napriek tomu, že staré babské recepty prisahajú na ich fungovanie.

Skutočne sa v odbornej literatúre popisujú fungicidné vlastnocti bikarbonátov a skutočne sa to často aj využíva. Nie je to novinka, referencií je dosť. Vždy sa k nim používa nejaké zmáčadlo - leštidlo do myčky, Jar, atd. Obvykle je možné dokombinovať oleje - repkový, nafta, petrolej, atd.

Ale! Nepopisujú sa fungicidne vlastnosti práškov do pečiva - ako univerzálneho prostriedku. To je široká skupina chemikálií. Je nutné zvoliť prášok do pečiva na báze bikarbonátov (a tých je dnes minimum). Resp. je nutné použiť priamo zažívací sodu alebo "starší model" - bikarbonát amónny. Potom by to mohlo v podstate fungovať. Nie každý prášok do pečiva je ten správny prášok do pečiva!

(V citovanom článku je recept: 1 vrchovatá čajová lyžička zažívacej sody na 3-4 L vody + 1/2 ČL Jaru =zmáčadlo, +/- 1 polievková lyž. oleja v predjarnom období "ako insekticíd" - v tom prípade aj hodne dobre rozmixovať.)

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
tomast - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (572) - 244.4 (?), 12.5.2009 8:54

Bikarbonát amonný se (před lety) prodával jako tzv. "cukrářské droždí". 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 142.213 (?), 22.5.2009 18:49

dobrý den - jedlá soda - k sehnání v lékárnách. Já ji používám i do kefírové buchty :-)

na rostliny pomáhá spolu s vodou a řepkovým olejem. To se může aplikovat 2 x, pak už řepkový olej ne, ale "umýt" listy postřikem vody a pár kapek jaru. Pak opět po několika dnech aplikovat postřik proti plísni.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
PP. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (6491) - 128.44 (?), 10.5.2009 9:37

Než patláma nějaké experimenty, je lepší koupit Bioton, domnívám se. Zkouším podle jedné zdejší rady 1 x organický fungicid před květem, 2 x Bioton po odkvětu. Zatím po prvním postřiku biotonem je to slibné, uvidí se, až nastane parné dusno s častými přeháňkami.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
jekyll - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (498) - 214.25 (?), 10.5.2009 10:29

Ak si vezmete, že Bioton je 55% repkový olej + 2% E322 emulgátor (lecitin) + 43% voda, tak je to v podstate "též experiment". Ak k tomu šupnete špetku zažívací sody, tak to iba vylepšíte. Ovšem ja osobne určite uprednostním Rubigan, pred patlaním prípravkov s neistou a nespoľahlivou účinnosťou.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
Vinšálek - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1862) - 79.90 (?), 10.5.2009 23:03

Rubigan byl na padlí dobrý. Používal jsem ho na střídačku s Horizonem. Když měl u mně doma 9té narozeniny dal jsem ho zlikvidovat.  Velice se mi (a nejen mně) poslední roky osvědčil Falcon. Prodává se i v malospotřebitelském balení (ale do angreštu není registrován). Ošetřuji 1x před květem a 1x po odkvětu. Je možná i další cesta, jako je odstříhávání napadených větviček a otrhávání napadených bobulí. Po sklizni je možné použít některého z přípravků obsahující azol nebo morpholín. Jednou jsem takto známému s úspěchem pomohl Acrobatem.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika