Rozestupy mezi rostlinami



host - 8.90 (?)
16.8.2019 11:31

Tak ještě opravdu zvažuji i něco s červeným listem, včera jsem to viděla v živém plotě a příjde mi, že ho to oživilo, ozvláštnilo, zas to mělo uplně jiný rozměr... Asi to ještě trochu jinak nakombinuju, něco "vyhodím" a nahradím červeným. Takže, tavola, ještě nějaký červenolistý keř, který by připadal v úvahu?

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

Stránky: 1,  2   
host - 70.123 (?), 12.8.2019 19:52, zobrazeno: 6610x

Dobrý den, chystám se vysadit živý plot z kvetoucích keřů. Snažila jsem se nakombinovat tak, aby vždy něco kvetlo po celé délce, proto jsem se rozhodla pro střídání keřů po jednom. Pořadí rostlin jsem se rozhodla střídat takto: trojpuk, ibišek syrský, veigelie, pustoryl, zlatice, růže svraskalá a takto pořád dokola. Potřebovala bych poradit s rozestupy mezi rostlinami, tak, aby nebyly v plotě mezery, nebo aby na sobě nebyly rostliny namačkané. Ono neni problém najít si na internetu rozměry  (šířku) jednotlivých keřů, ale z vlastni zkušenosti vím, ze skutečnost občas bývá jiná, než udávaný rozměr. Vzhledem k tomu, že je to záležitost několika let, než všechno doroste, tak jsou pro mě chyby velmi nežádoucí. Mohl by někdo z vlastni zkušeností poradit? Díky moc.

Andrea

Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 248.54 (?), 12.8.2019 22:23

Šířky keřů, co mám cca 10-12 let : trojpuk 1,2-1,5m, ibišek syrský 0,8-1m, vajgélie 0,8-1,2m (dle odrůdy), pustoryl 1-1,5m (dle odrůdy), zlatice 1,2-2m (dle odrůdy - ale za cca 20let se dokáže rozrůst i na 3m keř). Růži svraskalou nemám.

Uvedená šířka je ve výšce větví, u uvedené kombinace to bude chtít později doplnit něčím mezery mezi silnými větvemi dole u země (třeba vše snášející brslen fortuneův).          

Určitě také napíše Konvalinka.           Lída

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 8.90 (?), 14.8.2019 7:25

Super, mockrát děkuji paní Lído!!!

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
konvalinka - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1285) - 148.5 (?), 14.8.2019 10:39

Zdravím, nebyla jsem tu a když už jsem pak měla odpoěď prakticky sesmolenou, došla mi šťáva v notebooku a všechno se mi smazalosad Tak mne to nakrknulo, že den jsem ani neměla chuť něco psátcheeky Je to tak, jak napsala Lída, dala si s tím prácismiley yesJá k tomu ještě dodám. Sama mám plot na střídačku zlatice-pustoryl právě proto, aby to dýl kvetlo. Jenže: ony ty keře mají pak rozdílné nároky na údržbu, jinou dobu stříhání. Zlatice, aby více kvetla, se má hodně sestříhat hned po odkvětu, pustoryl je volnější a moc se nestříhá. Takže je to, jak máte naplánováno sice hezké, ale složitější na tu údržbu. Pokud ho budete držet jen volně, bez řezu, sem tam odstranit starou větev, bude asi dole vyholený a míň kvést. No a ještě k rugose. Ta má tendence rozrůstat se výmladkama všude kolem, respective dál a dál. Dá se tomu zamezit poctivým objížděním sekačkouwink

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 70.123 (?), 14.8.2019 15:16

No já mám v plánu nechat to volně růst. Skusím tu zlatici zapěstovat tak, aby měla co nejníže větvě a uvidím, kdyžtak to podsadím, jak psala Lída. Jen ještě zvažuju, jestli ta rugosa není oproti všem malá, jestli ji tam vůbec dávat. Dnes jsem viděla vajgelii s panašovaným listem, nevypadalo to vůbec špatně, tak jsem na vážkách...

Andrea

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
konvalinka - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1285) - 148.5 (?), 14.8.2019 15:35

Jestli jde o to, aby to mělo i přibližně stejnou výšku tak ne, rugosa je o hodně nižší. Nevím, co ta panašovaná vajgelie? Ony totiž i panašované kultivary keřů bývají nižší, než ty zelené.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 70.123 (?), 14.8.2019 15:50

Viděla jsem ji u plotu a právě, že byla vysoká jako plot cca 180 cm. Ale musim to ještě pořádně prověřit zrovna šel někdo kolem, tak jsem tam nechtěla poskakovat a obhlédat, at nevypadám jak nějaký šmírák laugh ale ta myšlenka něčeho panašovaného se mi líbí čím dál víc.  

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 248.54 (?), 14.8.2019 22:13

Je to Weigela florida Variegata. Ale ta moje je nižší, má tak 1-1,2m výšky. Kvete opakovaně, podruhé slaběji.

Jinak je dost různých keřů jak strakatých, tak žluto i červenolistých. Navíc i vámi uvedené keře mají různé odrůdy (trojpuky kvetoucí bíle, růžově, bílorůžově, vajgélie kvetoucí bíle, růžově i jasně červeně s listy zelenými, zelenobílými i červenými, ibišky různých barev jednoduché i plnokvěté, pustoryl jednoduchý i plnokvětý, voňavý i nevoňavý se zelenými i panašovanými listy, zlatice může mít panašované listy také.

Pěkná je i červenolistá tavola Diabolo nebo André s bílými květy a později červenými plody (viz foto).           Lída


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 8.90 (?), 16.8.2019 11:31

Tak ještě opravdu zvažuji i něco s červeným listem, včera jsem to viděla v živém plotě a příjde mi, že ho to oživilo, ozvláštnilo, zas to mělo uplně jiný rozměr... Asi to ještě trochu jinak nakombinuju, něco "vyhodím" a nahradím červeným. Takže, tavola, ještě nějaký červenolistý keř, který by připadal v úvahu?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Petr z H - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (690) - 189.109 (?), 16.8.2019 11:47

Dřišťál Thunbergův "Atropurpurea"

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika