Čím zamaskovať starý cihlový plot od suseda?



potmesila - (35) - 69.219 (?)
12.11.2010 23:31

My máme břečťan zasazen u zdi a porůstá zeď :) Jedovatý je, ale dokud za mnoho mnoho let nezačne mít bobule, tak neočekávám, že by měly děti důvod okusovat listí. Na sousedovic zdi, kde je břečťan odhadem 20 let, bývá pár bobulek ve výšce cca 2metry, na našem cca 6ti letém zatím ani náznak. V malých dávkách je spíš než na otrávení dobrý na kašel - sirup Hedelix je z něj.

Také jsem řešila jedovaté rostliny kvůli dětem, ale zaměřila jsem se zejména na ty, co jsou něčím zajímavé - třeba jedovatými plody. Co jsem laicky vyčetla: Obecně většina stálezelených rostlin je buď jedovatá nebo alespoň pichlavá. Z navrhovaných jsou jedovaté thůje, tis, břečťan, bobkovišeň, ale tis má výrazné červené bobule (sice nejedovaté, ale je v nich jedovaté semínko, celý je jedovatý hodně), bobkovišeň má jedovaté bobule, ptačí zob také - z mého pohledu nepoužitelné. Thůje asi taky není moc často okusována dětmi, ale mě se moc nelíbí. Naši sousedi z jedné strany si nechali porůst naší zeď z jejich strany a z toho co přerůstá jsem odebírala řízky na zasazení ke zdi jiných sousedů. Nevím, proč by mělo komu vadit, že je jejich hnusná zeď vyspravovaná vlnitým plechem něčím porostlá. Spíš bych čekala, že mu to bude jedno, není-li jo obrovský prudič.

Ty opadavé kvetoucí keře doporučené výše myslím nijak významně jedovaté nejsou. Některé jehličnany také ne, spíš budou široké.

A co takhle kalina pražská? Je stálezelená. Dorůstá přibližně 2,5m. My jí máme vysazenou u plotu a je velmi ukázněná, mimochodem právě kvete. Rozprostřela se do šířky cca 3m a přitom je plochá - cca 1,2m od plotu nejdále - není snad ani stříhaná. Co je tedy zkusit prostřídat - třeba kaliny s vajgéliemi a podobnými kvetoucími? Jinak ta kalina je spíš do polostínu či stínu, ale to z některé strany jistě zajistí ta zeď. Ty kvetoucí asi spíš na sluníčko. Břečťan, kdyby jste se odvážil ho nechat růst po zdi, by nezabral žádné místo a může být i bez sluníčka. Kdyby jste chtěl šetřit místem a nevadilo by to sousedovi, tak je jistě mnoho dalších popínavek, které by tam mohli být. I mezi nimi jsou jedovaté - např. trubač bych tam nedávala.

Napiště, zdali jsou možné popínavky a jestli Vám stačí opadavé keře.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

   Předchozí příspěvky  |  1,  2   
      
laco73 - (4) - 246.25 (?), 12.11.2010 20:17

Ďakujem za Vašu, pre mňa ako laika skoro profesionálnu odpoveď. Sosusedom je to ťažke... Mame pejska a male dieťa tak ešte dotaz. Nie su tieto rostliny jedovate?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
potmesila - (35) - 69.219 (?), 12.11.2010 23:31

My máme břečťan zasazen u zdi a porůstá zeď :) Jedovatý je, ale dokud za mnoho mnoho let nezačne mít bobule, tak neočekávám, že by měly děti důvod okusovat listí. Na sousedovic zdi, kde je břečťan odhadem 20 let, bývá pár bobulek ve výšce cca 2metry, na našem cca 6ti letém zatím ani náznak. V malých dávkách je spíš než na otrávení dobrý na kašel - sirup Hedelix je z něj.

Také jsem řešila jedovaté rostliny kvůli dětem, ale zaměřila jsem se zejména na ty, co jsou něčím zajímavé - třeba jedovatými plody. Co jsem laicky vyčetla: Obecně většina stálezelených rostlin je buď jedovatá nebo alespoň pichlavá. Z navrhovaných jsou jedovaté thůje, tis, břečťan, bobkovišeň, ale tis má výrazné červené bobule (sice nejedovaté, ale je v nich jedovaté semínko, celý je jedovatý hodně), bobkovišeň má jedovaté bobule, ptačí zob také - z mého pohledu nepoužitelné. Thůje asi taky není moc často okusována dětmi, ale mě se moc nelíbí. Naši sousedi z jedné strany si nechali porůst naší zeď z jejich strany a z toho co přerůstá jsem odebírala řízky na zasazení ke zdi jiných sousedů. Nevím, proč by mělo komu vadit, že je jejich hnusná zeď vyspravovaná vlnitým plechem něčím porostlá. Spíš bych čekala, že mu to bude jedno, není-li jo obrovský prudič.

Ty opadavé kvetoucí keře doporučené výše myslím nijak významně jedovaté nejsou. Některé jehličnany také ne, spíš budou široké.

A co takhle kalina pražská? Je stálezelená. Dorůstá přibližně 2,5m. My jí máme vysazenou u plotu a je velmi ukázněná, mimochodem právě kvete. Rozprostřela se do šířky cca 3m a přitom je plochá - cca 1,2m od plotu nejdále - není snad ani stříhaná. Co je tedy zkusit prostřídat - třeba kaliny s vajgéliemi a podobnými kvetoucími? Jinak ta kalina je spíš do polostínu či stínu, ale to z některé strany jistě zajistí ta zeď. Ty kvetoucí asi spíš na sluníčko. Břečťan, kdyby jste se odvážil ho nechat růst po zdi, by nezabral žádné místo a může být i bez sluníčka. Kdyby jste chtěl šetřit místem a nevadilo by to sousedovi, tak je jistě mnoho dalších popínavek, které by tam mohli být. I mezi nimi jsou jedovaté - např. trubač bych tam nedávala.

Napiště, zdali jsou možné popínavky a jestli Vám stačí opadavé keře.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Marvella - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (820) - 23.66 (?), 13.11.2010 19:53

Dobrý večer, jedovatosti rostlin bych se nebála. Máme dva hafany a nikdy nežrali nic z čeho by jim bylo špatně. A co se týče dítěte, tak to stejně určitě hlídáte. Děti mi odrostly na zahradě čtyři a docela úspěšně to přežily! A že máme zahradu opravdu velikou, rostlin a keřů s bobulemi nepočítaně. A já jsem ta naprosto "šílená"matka, která nespí ještě teď kyž jsou děti v noci pryč a to jsou dospělé.Marcela

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
laco73 - (4) - 246.25 (?), 13.11.2010 20:37

Všetkým veľmi pekne ďakujem za odpoveďe, ktoré by som inak pracne hľadal na internete. Takto tu to mám všetko pokope. Zaujímavá stránka a hlavne diskusné fórum je tu skvelé. Som začínajúci zahradkár. Nie je mi ani 40 ale snažím sa dačo pochytiť od skúsených

Ešte dotaz. Tá vzdialenosť cca jeden meter od zdi je len praktická záležitosť, alebo to aj vyžaduje ten živý plot (tuje, cyprišek... a pod) pre svoj rast?

Laco

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
Marvella - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (820) - 23.66 (?), 13.11.2010 22:50

Jen praktická kvůli přístupu ke zdi atd. Thuje i cypřiš Vám porostou vzadu méně, ale to Vám asi nevadí. Zepředu i do stran se budou rozrůstat. Pokud uvažujete o jedné z těchto variant, tak já mám osobně lepší zkušenost s thujemi. Cypřiš je sice krásně hustý, ale uvnitř vysychá, rezne a při sněhu nebo velkém dešti se pak rozpadá do stran, není kompaktní, musí se vázat. Je pravda, že se nemusí udržovat stříháním (stříhám ho jen na vrcholcích) jako thuje. Cypřiše jsem skoro všechny už z živého plotu vyřezala a nahradila thujemi. Marcela

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
harp - (6) - 220.133 (?), 13.11.2010 9:09
Zdravím, záleží taky co všechno od toho maskování očekáváte, jestli jen zakrytí zdi, nebo v lepším případě i užitek :-) Být na Vašem místě, tak si pohraju s nějakou konstrukcí a vysadím tam kivi nebo révu. Velice efektně vypadá bambus. Celou zimu si drží olistění, nevymrzá a můžete si vybrat z široké škály druhů, které se liší tvarem, výškou, listem, stonkem a kdo ví, čím ještě.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Ferda Mravenec - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2064) - 192.100 (?), 13.11.2010 12:17

Já bych se připojil k té révě, poslední dobou když chci něco potáhnout něčím zeleným tak tam dám révu. Mohl bych tam dát třeba loubinec nebo břečťan, ale mám dojem, že ta réva mi splní stejnou funkci a je tam naděje, že aspoň občas, když ne každoročně, na ní naroste pár těch hroznů.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 178.235 (?), 13.11.2010 17:54

Réva kryje a je z ní nějaký užitek.Neproblematičtější jsou různá zákoutí k severu, kde ani nejde a většinou zmrzne.Bez vlastní drátěnky to ale nejde, cizí zeď musí zůstat přístupná k údržbě.Každý musí uvažovat a vžít se do role souseda a naopak.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 104.24 (?), 13.11.2010 14:51

Dobrý den,  z vlastní zkušenosti 6metrů vysoké a 45metrů dlouhé stěny Vám mohu poradit dobrý fígl. Nejlepší je břečťan, sice je jedovatý ale naprosto nepoživatelný, proto se otravy ani u dětí nemusíte obávat. Je krásný, stálezelený ale má problém ze na zdi rovnoměrně udržet. Proto zvolte kombinaci s roubovaným tříprstníkem (určitě ne pětiprstník - psí víno). Ten se udrží i na vlnitém plechu a je dostatečnou budoucí oporou pro břečťan. Tříprstník koupíte v zahradnictví a bohatě stačí jedna rostlina na 4 metry. Břečťan nastříhejte na jaře nové čerstvé výhony cca 30cm a čím hustěji, tím lépe píchněte tyčí do země alespoň 15 cm hluboko a břečťan do dírky opatrně zasuňte, přihrňte a několikrát zalejte, alespoń první měsíc. Výsledkem bude luxusní pravidelná mnohabarevna (hlavně na podzim od tříprstniku)stena. Původní zeď po 3 letech již nikdy neuvidíte. Spousta ptáků, žádné kočky. protože ty se břečťanové stěně vyhýbají a nikdy!!! na ní nelezou. Také si musíte pořídit vysavač listí a na podzim a jaře, když je sucho, listí vysát. Potom ještě můžete kousek od zdi zakopat po celé délce nejlépe betonový obrubníček, aby vám břěčťan nezarůstal do trávníku, ale není to nutné.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
1,  2   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Podklad dlažby na terasu22.4.2024
Výběr hliníkové pergoly od A do Z22.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika