Výsevní substrát



host - 61.212 (?)
11.7.2020 8:08

Při letošních výsevech rajčat jsem se potýkal s nějakou chorobou zapříčiněnou substrátem, do kterého jsem semena vyséval. Zpočátku sazeničky prosperovaly, ale po přesazení na zahradu začaly chřadnout. Identifikoval jsem chorobu jako Verticilium. Těmto problémům bych se chtěl v příští sezóně vyhnout a tak jsem hledal substrát s Trichodermou harzianum, která by měla ochránit výsevy a rostlkiny před houbovými chorobami lořenů. Našel jsem Gramoflor - výsevní substrát do multiplat s Trichoderma harzianum. Máte někdo zkušenosti s tímto substrátem?

           Vladimír

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
JHaranto - (2) - 167.27 (?), 8.2.2019 13:15, zobrazeno: 4387x

Zdravím, dnes jsem si byla koupit můj oblíbený výsevní supresivní substrát z Forestiny, ale v prodejně, kde obvykle nakupuji ho neměli, tak mi prodavačka nabídla supresivní substrát od firmy Agro. Až doma jsem zjistila, že se vůbec nejedná o supresivní substrát, ale je to úplně obyčejný substrát bez přidaných tzv. chytrých hub. Nevím, proč mají na obale uvedeno, že jde o substrát se supresivním účinkem – asi je to marketingový trik a podvod na zákazníky. Chtěla bych tímto všechny varovat, aby nenaletěli jako já. Dejte si pozor co kupujete! Jana

Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Ladik1 - (10) - 67.249 (?), 8.2.2019 18:00

Dobrý den. Jakým způsobem poznáte rozdíl mezi substráty?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Petr z H - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (690) - 136.89 (?), 8.2.2019 19:22

Např. tak, že si přečte složení. wink

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Standa_HK_ - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1484) - 223.242 (?), 8.2.2019 21:15

hmm, ale pokud se deklarace týče jsou "chytré houby" v obou substrátech. Jedn píše že je tam přidává a vyjmenovává je jmény. Druhý píše, že do substrátu přidává složku, která ta chytré houby obsahuje a to široké speoktrum se neobtěžuje vyjmenovávat. Ani jeden z nich nemá deklarováno, kolik KTJ ná případná laboratoř ověřit v případě, že bude zkoumat substrát správně skladovaný a vzorek odebraný před datem expirace.

Já bych to tolik nehrotil. ono slovo supresívní se dá vykládat různě, od pozitivního (že potlačuje patogeny) až po neutrální (že rostlinky budou sice malé, ale zato kompaktní) až po negativní, že je to prostě předloňský prošlý substrát a ještě k tomu se zbytky reziduí herbicidů.

Vaše zklamání vychází spíše z toho, že se Vám doma rozleželo to, jak jste mohla ještě týden počkat a koupit konzervativně svou oblíbenou značku. Rozhodně jste za jedno odpoledne nemohla provést ani "řeřichový test", kterým by jste orientačně určila jestli se jedná o různé jakosti a která z nich je lepší. Oba výrobky jsou míchány v čechách (ten Mnichov není v německu ale u Strakonic) a převážně z Litevské rašeliny. a u obou se zřejmě k očkování používá "vermikompost".

SfK.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
ivap - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (754) - 243.114 (?), 9.2.2019 9:03

Nj, spousta lidí umí číst, ale nechápou smysl čteného textu. Holt tam nejsou ty kmeny plísní vypsané... A pokud není paní mikrobiolog, tak jí stejně ty názvy nic neříkají.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Standa_HK_ - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1484) - 223.242 (?), 9.2.2019 11:22

... a o tom ty reklamní pohádky jsou. "Já tomu nerozumím, ale já tomu věřím a tak si připlatím". Zjímavé ale je, že druhý substrát od Forestiny je stejně drahý a je u něj pohádka o desinfekčním účinku páry.

No a pokud Karkulku, tak jen tu ČERVENOU.

SfK.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
JHaranto - (2) - 167.27 (?), 9.2.2019 18:30

Už jsem trochu vychladla. Bohužel u toho substrátu je vzadu napsáno, že supresivní účinek zajišťují pouze houby přirozeně obsažené v kompostu. Žádná speciální složka se do něj zřejmě nepřidává a to mě naprdlo. Takže jinými slovy každý substrát, který obsahuje kompost je vlastně se supresivním účinkem? Jestli mi to může někdo vysvětlit, tak mu budu vděčná. Samozřejmě teprve po vyzkoušení uvidím rozdíl, jestli tam nějaký bude. A pochopte, nejsem nejmladší a je pro mě problém jet zase třeba po týdnu do města, jestli už ho mají. Tamten jsem měla vyzkoušený a byla s ním maximálně spokojená, tak jsem v tom konzervativní no.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Standa_HK_ - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1484) - 223.242 (?), 9.2.2019 23:34

každý kompost nemusí obsahovat ty mykorhizní houby, ale pokud potřebujete mykorhyzní houby namnožit, musíte to udělat v nějaké kultuře která jim zajistí podmínky pro množení (teplota, vlhkost, dostatek živin,...).

Obecně je mezi amatérskými zahradníky rozšířená zkouška, kdy se do vzorku kompostu naseje řeřicha. pokud klíčící rostlinky vzcházejí bez problémů, nemusí se propařovat a dá se použít "živý" včetně všech mykorhizních a saprofytních hub. Pokud ale dojde k padání klíčících rostlin či jiné patologii, pak se kompost nebo hotový namíchaný substrát propaří v autoklávu (něco jako velmi velký papiňák).

A pokud si nejste jistá, můžete substráty smíchat, ve správné míře zajistit provlhčení a při uložení v "chládku" cca 16°C počat, až se mykorhizní podhoubí pomnoží. Naopak, pokud si koupíte substrát dlouhodobě přeschlý, tak i přes deklaraci na obalu, můžou být mykorhizní kultury vychcípané.

SfK.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 61.212 (?), 11.7.2020 8:08

Při letošních výsevech rajčat jsem se potýkal s nějakou chorobou zapříčiněnou substrátem, do kterého jsem semena vyséval. Zpočátku sazeničky prosperovaly, ale po přesazení na zahradu začaly chřadnout. Identifikoval jsem chorobu jako Verticilium. Těmto problémům bych se chtěl v příští sezóně vyhnout a tak jsem hledal substrát s Trichodermou harzianum, která by měla ochránit výsevy a rostlkiny před houbovými chorobami lořenů. Našel jsem Gramoflor - výsevní substrát do multiplat s Trichoderma harzianum. Máte někdo zkušenosti s tímto substrátem?

           Vladimír

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika