Kde sehnat pěkný dřevěný kompostér?



host - 248.131 (?)
16.12.2014 17:05

Pro popis manipulace budu říkat levý a pravý box...Na podzim rozvozím po zahradě kompost z pravého boxu, na kterém byly v létě okurky (asi tak kolečko si nechám na kupičce, abych měla zjara do truhlíků). Do uvolněného pravého boxu přehážu materiál, který jsem vrstvila od jara v levém boxu. Od následujícího jara opět vrstvím materiál v levém boxu, na pravém boxu pěstuji okurky a na podzim vyvážím...

Po přeházení je box plný, nahoře je téměř rozložený materiál. Do jara se trochu slehne, takže vznikne mezera pro předpěstování pod sklem.

Do kompostu se snažím materiálu dávat co nejvíc, abych ho měla dost, protože zahrádku mám jen 400m2 a posekanou trávu používám jako mulč ke stromkům a k růžím, protože mám písčitou zem.                     Lída

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
                     
host - 105.132 (?), 16.12.2014 9:32

Najlacnejsi a najdlhsie vydrzi komoster typu "volne hodena kopa". Skusil niekto urobit steny zo zahradneho odpadu? Napriklad z vrboveho prutia? 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 92.38 (?), 16.12.2014 10:35

Kompostér z vrbového proutí bude asi skutečně levný, ale ne již tak bezpracný. Soudě podle doby, za jakou se rozloží štěpka z vrbových protů, bych příliš dlouhou trvanlivost takové stavbě nepředvídal.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 105.132 (?), 16.12.2014 11:21

Ak by sa pruty preplietli medzi nejake pevne ukotvene tyce (zelezne?), tak by sa steny mohli doplnat kazdorocne natlacenim zvrchu a ustrihnutim zboku. Suche vrbove pruty ako steny kompostu by sa rozkladali podstatne pomalsie, ako ked su rozdrvene v komposte. Mozno by niektore pustili korene, zacali rasit a vyrobili zivu stenu... no a co! Mozno by to bolo este lepsie. Riesenie predpoklada dostatocne mnozstvo takehoto prutia na zahrade, nie drahy nakup v bau. :-) To by bol "bio" kompost ked este aj steny su bio...

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 243.114 (?), 16.12.2014 15:36
Vrbové pruty by vydržely tak jednu, dvě sezóny...
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
galloway pippin - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1408) - 179.38 (?), 16.12.2014 15:52

Ale kdeže... vrbové proutí po zastrčení do země neuhnije, ale při troše závlahy zakoření a vytvoří obrost.Známé jsou konstrukce stavěné z vrbového proutí jako indiánské iglů, prolézačky a jiné hračky pro děti.Zahrádkáři spíše ocení stěny kompostérů zapletené z vrbového proutí, které ...neříkám navěky,ale vydrží dlouho.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Melisa - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (300) - 146.249 (?), 16.12.2014 15:52

Přesně tohle - zděný dvojkomorový kompostér - chceme vybudovat. Kdybyste, paní Lído, měla chvilku, mohla byste sem dát fotku? Jak máte upevněné ty fošny, do kovových latěk - "uček"?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 248.131 (?), 16.12.2014 16:05

Fotku nemám, budu ji muset vyrobit.  Ono to E má na koncích příček vyzděné růžky, takže fošny drží za nimi a zevnitř je drží materiál. Prostřední příčka je asi o 5cm vyšší než boční a horní hrana kompostéru mezi nimi je do spádu, takže když položím nahoru pařeništní okno, je mírně skloněné. Na té přeházené straně většinou pěstuji nakládačky, takže jsou pod sklem chráněné před mrazíky. Pak okno sundám. Okurky se dobře sbírají, nemusím se k nim moc ohýbat.

Až tam (asi zítra) půjdu, tak se pokusím nezapomenout foťák a také změřím rozměry.           Lída

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Melisa - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (300) - 146.249 (?), 16.12.2014 16:45

Výborně, děkuji moc, kdyby to nebylo zítra, tak to vůbec nevadí, úplně to nehoří.

Docela by mě to ale zajímalo, zvlášť to pěstování na kompostu, my totiž jsme zatím měli 1 část, kam jsem přeházela už hotový krásný kompost, kterého ale bylo málo (tak 30 cm vrstva) a na druhou část jsme házeli ty čerstvé věci, předpokádám, že přes zimu nebo na začátku jara to znovu rozhrabu a přihodím to hotové na levo, zbytek zůstane bv druhé části. Ta druhá, nehotová část je podstatně plnější.

Jak ale hotový kompost odebíráte, když na měm máte v podstatě záhon? Nepoškozuí se rostliny? A stačí vám 2 komory?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 248.131 (?), 16.12.2014 17:05

Pro popis manipulace budu říkat levý a pravý box...Na podzim rozvozím po zahradě kompost z pravého boxu, na kterém byly v létě okurky (asi tak kolečko si nechám na kupičce, abych měla zjara do truhlíků). Do uvolněného pravého boxu přehážu materiál, který jsem vrstvila od jara v levém boxu. Od následujícího jara opět vrstvím materiál v levém boxu, na pravém boxu pěstuji okurky a na podzim vyvážím...

Po přeházení je box plný, nahoře je téměř rozložený materiál. Do jara se trochu slehne, takže vznikne mezera pro předpěstování pod sklem.

Do kompostu se snažím materiálu dávat co nejvíc, abych ho měla dost, protože zahrádku mám jen 400m2 a posekanou trávu používám jako mulč ke stromkům a k růžím, protože mám písčitou zem.                     Lída

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 92.38 (?), 16.12.2014 18:41

Kdysi jsem to dělal stejně jako Lída. Potom jsem mezi pravý a levý box vmezeřil ještě jeden - tzv. prostřední box. Do něho přehazuji kompost střídavě z levého a pravého, a to až po roce zrání. Tím kompostu jednak tlením ubude a po přeházení je dokonale rozložený, včetně štěpky.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?0:08
Úprava vody magnetickým polem29.4.2024
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?29.4.2024
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?28.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika