Kde sehnat pěkný dřevěný kompostér?



   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
                     
host - 187.224 (?) 
15.12.2014 15:55

V rozích vám ty horní budou zatěžovat spodní a navíc v délce do 3 m bych se kroucení tolik nebál.    wink        j.c.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
               
host - 178.13 (?), 15.12.2014 15:32

Právě že ty mokré se po stažení přizpůsobí. Tesař Vám radil dobře - čerstvé trámy (nesušené) se musí co nejrychleji zpracovat, aby se díky fixaci v konstrukci nekroutily.  Jednou jsem nechal jeden trám (15 x 25 pětimetrový) asi půl roku volně ležet a s bídou jsem pak z něj vyřezal použitelné 2 kousky dlouhé 150 cm. Ostatní trámy, rychle zabudované se skoro nehly.  Jirka

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
Standa_hk - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5555) - 220.138 (?), 15.12.2014 15:35

Kroutí se změnou vlhkosti tam i zpět. Pokud budou díly krátké a vůle ve spoji větší (předvrtání se zahloubením) a před montáží se kuláče nechají ležet na volné povětrnosti, bude kroucení menší, než při vytažení sušeného dřeva a montáží dokud je suché.

Pokud je trám řezaný za sušené kulatiny, schnutím se nekroutí, pokud je uříznutý z čerstvého kmene, musí se upavnit tak, aby uschnul v daném tvaru.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 176.91 (?), 15.12.2014 16:01

Tak kdyby jste nesháněl pěkný komposter, ale jenom komposter, já dělám rád z palet.Jsou pevné, dostupné a když shnijou, tak je vyměním.Stejně je to někde v koutě a větší ostudu než doporučovaná halda větví v očekávání že se z ní stane kompost to nedělá.Ono žít ve středočeském kraji, kde les moc není, nám nic nezbývá.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 157.239 (?), 15.12.2014 16:13

Já se s kompostérem nezdržuju, dřevní, bylinný odpad-i ten z kuchyně-sypu na válek, takový štrůdlík o libovolné délce. Podle ůvahy zasypu zeminou-klidně drny, zjara přidám vrstvu zralého kompostu, zakryju černou netkanou textilií, vysadím různé tykve a těším se na brzkou, ůžasnou ůrodu. Tou dobou už mám pochopitelně založen další válek, 2 nebo3m jinde-podle možnosti či plánu. Nic pracně nestloukám, nevrtám, nepřehazuju-žížalky a čas dřou za mě, první hromada-původní výška 1,5m -po třech letech služby přeměněná v krásnou zeminu rozvezena do sadu-koloběh! Skalík Petr, Chropyně.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Melisa - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (300) - 146.249 (?), 15.12.2014 16:42

Asi máte velkou zahradu, my máme malou, tam to chce mít všechno pěkně úhledné... Kdepak třímetrový válek. :-)

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Beny2 - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (759) - 150.232 (?), 15.12.2014 18:56

Dřevěný kompostér nemá moc smysl. Jeho životnost je tak 1 max 2 roky (pokud ho nenatřete vyjetým olejem). Pokud sázíte další rostliny, tak stejně většinu kompostu spotřebujete během zimy do výsadbových jam. Jak máte velkou zahradu? Můj kompost z 2000m2 po letošní sezóně po shrabání listí a odvozu rozloženého do výsadbových jam, představuje cca 25 koleček. Pokud na nějaké stavbě trváte, použijte dílce na betonové ploty. Pak získáte krásnou věc trvalé hodnoty.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 248.131 (?), 15.12.2014 19:18

Životnost je rozhodně delší. A vyjetý olej bych na nátěr kompostéru rozhodně nepoužívala, jen by zaneřádil zeminu. Já mám kompostér vyzděný do tvaru písmene E, z přední otevřené strany mám 4cm tl. fošny (ty vydrží tak 10let, než se rozpadnou), takže je přidávám a odebírám podle množství náplně. Rozměry komor jsou dělané tak, aby se dalo na každou položit pařeništní okno (cca 90 x 120), což se dá zjara dobře využít na předpěstování sadby na přeházené straně kompostu. Jen to chce použít vápenopískové nebo podobné cihly.

Není také špatná varianta, kterou používá jedna sousedka, která má zadní a boční stěny kompostéru vyskládané z cihel s ponechanými mezerami (bez zdění). Tam se zas dá velikost podle potřeby upravit.   Lída

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Beny2 - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (759) - 150.232 (?), 15.12.2014 19:36

Životnost kompostéru s kulatiny bez nátěru rozhodně delší není. V případě řezaného materiálu to může vydržet o nějaký rok více... K názorům na vyjetý olej se nebudu vyjadřovat, zase by vypukla hádanice...

Za sebe na materiál na kompostér doporučuji pouze beton (plotové dílce nabo ztracené bednění.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 187.224 (?), 15.12.2014 19:50

Beny chápu, jste zřejmě malitelem betonárky.  Tazatele mohu uklidnit že kulatina použitá na stavbu kompostéru vydrží více jak 8 let, kulatina ošetřená fungicidním nátěrem více jak 10 let.  Frézovaná kulatina 160mm ošetřená fungicidem zcela jistě více jak 12.  Chápu, s zivotností betonu nesrovnatelné...surprise      j.c.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Cesta z litého betonu18.4.2024
Husqvarna 36. - zapalování17.4.2024
Ako očistiť zalakované časti?14.4.2024
Cesta z litého betonu13.4.2024
Motorova pila stihl 02813.4.2024
Kouří do místnosti12.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika