Tlaková nádoba na závlahy alebo presscontrol?



fanatix - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (256) - 209.79 (?)
10.9.2015 13:04

Hovoril som, ze tu studnu skor ci neskor zapieskuje...

Skusenost mam taku, ze samonasavacim Sigma SVA ten piesok moc nevadi. Skor vadi ventilom, membranam v zavlazovacich pocitacoch a podobne. Ked sa k tomu prida zelezita voda, z ktorej sa zacne tvorit kal je to trapenie. Ja to riesim tak, ze na vytlaku mam prvy odmpieskovaci filter 100mic a na vystupe z nadoby pred redukcakom druhy 80mic. Oba su velke 9". Pretoze mam staru nadobu bez vaku, voda je v priamom styku so vzduchom a kal sa tvori pomerne rychlo. Zatial co odpieskovac som pri starej studni cistil 2x rocne, teraz nemusit cistit skoro vobec. Druhy, 80mic odkalovac musim kazdy tyzden, teda zhruba po kazdych 10m3.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3   
   
host - 151.124 (?), 9.9.2015 7:42

Popíšem situáciu. Studňa má hladinu 2m od konca rúry v studničnej šachte. Je vŕtaná 300-kou vrtákom a rúra má priemer 160. Vodný stĺpec má 16m. Pri prietoku 45l/min nastane pokles hladiny asi o 3m. Skúšal som aj 80l/min a nastávalo strhávanie častíc cez perforáciu. Z tohoto dôvodu nechcem dávať silnejšie čerpadlo, s vyšším tlakom a prietokom. Ponorku chcem umiestniť asi 1m od dna, pod perforáciu, teda bude asi 17m pod úrovňou odberu. Možno by stačilo aj samonasávacie čerpadlo, pokles hladiny pri danom prietoku je v pohode nad kritických 8m. Pre ponorku ešte nie som 100% rozhodnutý.

Čo sa týka tlakovej nádoby a tlaku v nej... Tých 6,5bar pre horný vypínací tlak sa mi zdá už veľa. Otázka na zamyslenie. Ak by som použil tlakovú nádobu, dochádzalo by vôbec ku kolísaniu tlaku? Čerpadlo by pravdepodobne pri spustenom zavlažovaní išlo bez cyklovania, teda tlak aj prietok by sa ustálil na určitej hodnote danej výkonom čerpadla. Alebo sa mýlim?

Závlahy som si predbežne rozkreslil a vychádza mi 6 sekcií vrátane kvapkovej závlahy.  Zatiaľ bez presného výpočtu potrebného prietoku. Použijem LDPE hadicu 1". Na závlahy použijem sprayové postrekovače, v jednej sekcii tiež rotačné postrekovače. Tlak predpokladám na úrovni 2,5-3bar. Teda tlaková spínač na nádobe by sa nastavil na rozsah cca 3-4,5bar. 

Sú moje závery správne?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
fanatix - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (256) - 209.79 (?), 9.9.2015 13:17

Skúšal som aj 80l/min a nastávalo strhávanie častíc cez perforáciu.

V prvom rade, perforacia rury by mala byt uplne naspodu a zarazena do strkoveho podlozia tak aby sa voda tlacila odspodu a nie zo stran. V opacnom pripade (zalezi od okoliteho podlozia) sa vrt skor ci neskor zapieskuje (zasype).

Ak by som použil tlakovú nádobu, dochádzalo by vôbec ku kolísaniu tlaku?

Ano dochadzalo, v pripade nadoby a tlakoveho spinaca budete potrebovat na udrzanie staleho tlaku redukcny ventil na vystupe, ktoreho nastaveny prevadzkovy tlak musi byt rovnaky alebo mensi ako spinaci tlak na tlakovom spinaci cerpadla.

Tlak predpokladám na úrovni 2,5-3bar. Teda tlaková spínač na nádobe by sa nastavil na rozsah cca 3-4,5bar.

Toje otazne. Chcete pouzit cerpadlo s vytlakom 55m teda 5.5bar. Tlacite z 10m hlbky, takze uz mate 1bar dole + straty instalacnym materialom, filtrom apd., dalsieho pol baru. Na vstupe do tlak nadoby vam teda v lepsom pripade bude tlacit cerpadlo 4bar. Ak bude tlakovy spinac nastaveny 4.5bar vypinaci stane sa to, ze cerpadlo sa nikdy nezastavi a bude sa snazit neustale avsak bez sance dotlacit v nadobe 4.5bar.

Mozete to urobit tak, ze pouzijete cerpadlo s vacsim vykonom (70m) a pri vstupe do tlak. nadoby budete skrtit prietok na vami pozadovanych 45l/min zmensenim priemeru trubky alebo za pomoci ventilu. Dosiahnete tak vami pozadovanych max. 45l/min ale pri tkaku 5.5bar, takze cerpadlo nebude mat problem tych 4.5bar vypinacich dosiahnut.

Kazdopadne pokial chcete system prevadzkovat aj na zavlazovonie aj na zasobovanie domu, tlakovu nadobu potrebovat budete (pokial nezvolite system s frek. menicom). Pri vypocte vykonu cerpadla sa musite riadit podla poziadaviek zariadenia s najvacsim odberom/tlakom to jest zavlaha. Idealny stav je ak pri zavlahe cerpadlo stale bezi a nezastavuje sa. Tlakova nadoba bude sluzit ako rezervoar pre zariadenia z nizsim odberom ako domacnost alebo kvapkova zavlaha, tam vsak bude cerpadlo samozrejme cyklovat medzi zapinacim a vypinacim tlakom.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 151.124 (?), 9.9.2015 15:01

Spodok studne by mal byť práveže v tvrdom podloží. Spodných 5m je už íl. Ak by sa dala preforácia v spodnej časti, tak by hrozilo riziko upchatia. Potom je úsek asi 8-10m pieskoku. Tu je aj robená perforácia. Obsyp je dostatočne hrubý a je použitá na perforácii aj sieťka.

Čerpadlo asi zvolím silnejšie. Ponorku Aquanaut 96 C/11. Je to čínske čerpadlo. Má výtlak vyše 70m. Len problém je, že má silný prietok. Mám ju uškrtiť na výtlaku? Potrebujem ju uškrtiť práve na tých 40-45l/min. Preto som aj volil najskôr slabšie čerpadlo, s nižším prietokom.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
fanatix - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (256) - 7.98 (?), 9.9.2015 16:31

Ako som pisal, zalezi na podlozi, to uz by mal vediet studniar. Ja mam 6m vrt 25cm ruru, piesok, potom vrstva ilu, zase piesok a pod nou strkove podlozie, perforacia az naspodku a vydatniost bez problemov 150l/min. Sused cez cestu dokonca medzi ilom a kamennym podlozim este aj nejaku kamennu dosk, takze sa narobil chudak nez to prerazil.

Pri odstredivom cerpadle nie je problem skrtenie na vytlaku, neviem ako je to u memranovych. Kazdopadne sa skrti vzdy vytlak, nikdy nie sanie.

Pred kupou si proste musite zratat hlbku ponoru a vsetky straty cez kolena atd. a az potom ked dostanete cisty vysledok, porovnate ho s vasimi poziadavkami na tlak a prietok a volite typ cerpadla. Preto som v prvom prispevku pisal o frekvencnom menici co nie je zrovna lacna zalezitost ale odpadli by vsetky problemy s vyladenim systemu. Proste len trocha naddimenzovane cerpadlo + frekvencny menic na ktorom si nastavite pozadovany tlak a o ine sa nestarate. Menic sam reguluje vykon cerpadla tak aby bol stale udrzany nastaveny tlak.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 151.124 (?), 10.9.2015 10:14

Včera som akurát pod dlhšej dobe skúšal čerpať a po napustení vedra bolo na spodku trocha piesku. Po vyvŕtaní bola studňa nepretržite čerpaná 3 dni a voda išla takmer čistá. Teraz sa obávam, že kúpim čerpadlo a zničí sa mi. To čínske čerpadlo o ktorom uvažujem, má plastové obežné kolesá. Je tam však písané, že je odolné voči piesku až do hodnoty 150g/m3. Nemáte s týmto skúsenosti?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
fanatix - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (256) - 209.79 (?), 10.9.2015 13:04

Hovoril som, ze tu studnu skor ci neskor zapieskuje...

Skusenost mam taku, ze samonasavacim Sigma SVA ten piesok moc nevadi. Skor vadi ventilom, membranam v zavlazovacich pocitacoch a podobne. Ked sa k tomu prida zelezita voda, z ktorej sa zacne tvorit kal je to trapenie. Ja to riesim tak, ze na vytlaku mam prvy odmpieskovaci filter 100mic a na vystupe z nadoby pred redukcakom druhy 80mic. Oba su velke 9". Pretoze mam staru nadobu bez vaku, voda je v priamom styku so vzduchom a kal sa tvori pomerne rychlo. Zatial co odpieskovac som pri starej studni cistil 2x rocne, teraz nemusit cistit skoro vobec. Druhy, 80mic odkalovac musim kazdy tyzden, teda zhruba po kazdych 10m3.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 209.79 (?), 10.9.2015 14:20
Inak myslim si, ze tych 150g/m3 je myslenych ako obsah pevnych castic v cetpanej vode bez rizika zasekavania sa obeznych kol. Nic to vsak nevypoveda o zivotnosti, teda kolko m3 takto znecistenej vody dokaze cerpadlo precerpan nez pri k ich uplnemu vybruseniu Boris
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 151.124 (?), 10.9.2015 13:00

Pripájam aj graf závislosti výtlaku od prietoku čerpadla 96/C.

Ako sa dopracujem k pracovnému bodu, v ktorom bude čerpadlo pracovať? Od maximálneho tlaku 7,6bar odpočítam 1,5bar, keďže čerpadlo bude v hĺbke 15m. Započítam nejaké straty v potrubí závlah. A čo ďalej? Ako určím pri akom prietoku bude čerpadlo pracovať? 

graf závislosti výtlaku od prietoku čerpadla 96/C
graf závislosti výtlaku od prietoku čerpadla 96/C
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
fanatix - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (256) - 7.98 (?), 10.9.2015 16:35

musite mat naplanovane najprv vsetky rozvody a spisane poziadavky na prietok a tlak. Potom si z toho planu vyberete odberne miesto z ktoreho predpokladate najvacsi odber.

pouzite Výpočet dopravní výšky

- Zacnite v tabulke PRESNY VYPOCET DOPRAVNEJ VYSKY

bod 3. čerpaný průtok kapaliny [m3/h] - zadajte predpokladany maximalny odber na odbernom mieste

presunte sa do sekcie Výtlačné potrubí

- celkova dlzka potrubia, teda od cerpadla cez nadobu az po odberne miesto

- vnutorny priemer potrubia, zadajte hodnotu najuzsieho pouziteho potrubia, vacsinou 3/4" teda 20mm

- vyskovy rozdiel medzi cerpadlom a odbernym miestom, u vas teda 15m

- drsnost potrubia

- pocet oblukov, T, klapiek atd, proste vsetko co zapricinuje tlakove straty

predposledna kolonka - Požadovaný přetlak na konci výtlačného potrubí [MPa]: zadajte hodnotu pozadovaneho tlaku na odbernom mieste pri prietoku kt. ste uviedli v bode 3

Dostanete hodnotu Minimální dopravní výška pro výběr čerpadla [m]:

potom to porovnajte s tym grafom (pozerajte hodnoty maximalneho vytlaku pri nulovom prietoku) + ratajte s nejakou rezervou

na konci kalkulacky mate aj videonavod ako pouzivat

Preto sa priklanam vo vasom pripade ku kombinacii cerpadlo C11 + frekvencny menic + 24l nadoba. V pripade, ze sa rozhodnete pre system bez menica budete potrebovat nadobu aspon 100L, kvalitny (nie taliansky) tlakovy spinac, pripadne kvalitny regulator tlaku na vystupe (100€). Pri systeme s menicom si priplatite mozno 150€ ale mate svaty pokoj a pri tej investicii okolo 500€ to zas nie je velky rozdiel

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
fanatix - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (256) - 7.98 (?), 19.9.2015 22:34

Takze k vymene cerpadla prislo o nieco skorej. Akonahle sa moja matka s manzelkou dozvedeli, ze existuje aj iny sposob ako o 6 rano hulakajuce SVAčko v pivnici dostal som prikaz k okamzitej vymene. Uz v minulosti som bol rozhodnuty, ze to bude ponorka s menicom. Pri vybere vykonu cerpadla som sa riadil kalkulatorom na stranke.

Pre vstupne hodnoty bola pouzita svetelnost potrubia a pozadovany prietok na zavlazovani s najvacsim odberom. Aj ked sa svetelnost potrubia od cerpadla az k zavlahe zuzuje z 5/4" cez 1" az na 3/4", do kalkulatora bola zavedena svetelnost v celej dlzke 3/4" v zmysle retaz je tak pevna ako je pevny jej naslabsi clanok. Vysledne hodnoty boli potom zavedene do grafu, ruzovy puntik. Pre ilustraciu som vyznacil aj hodnoty ostatnych zavlah (zelena, modra). Podla vsetkeho by malo stacit cerpadlo C11. Toto su vsak priblizne hodnoty bez akejkolvek rezervy. Ked do kalkulatora zavedieme hodnoty z planovaca Gradena (oranzovy puntik), kt. rata s cca. 20% rezervou na vstupe, vidime, ze sa uz dostavame do tzv. cervenych cisel, nehovoriac o tom, ze kazde cerpadlo rokmi a opotrebovanim strati svoj povodny vykon. Vykonovo o triedu vyssie cerpadlo v spojeni s menicom nema problem pracovat aj s nizsim prietokom a zachovat si pritom dostatocnu rezervu.

Bolo zvolene teda cerpadlo C14 v sete s 1.1kW menicom a 8L tlakovou nadobou vyrovnavajucou prvotny pokles tlaku pri otvoreni a tlakovy raz pri zatvoreni. Cerpadlo bolo namontovane na povodne 5/4" sacie potrubie a v pivnici domu miesto stareho darlingu instalovany menic s nadobou. Pri prvom starte do zatvoreneho vytlaku si menic otestuje vykon cerpadla, hodnoty si zapise a prepne sa do prevadzky. Potom uz je mozne jednoducho sipkami upravovat tlak hore a dole. Menic krasne drzi tlak bez ohladu na velkost odberu, integruje v sebe ochranu behu na sucho aj pre a podpatovu ochranu. Po najdeni najoptimalnejsieho pracovneho tlaku je vhodne menic zastavit, vypustit system na vytlaku a nadobu dofukat ako byva zvykom o 0.2-0.5bar nizsim tlakom ako je prevadzkovy tlak nastaveny na menici. V mojom pripade menic 4.5bar nadoba na 4bar. Prvotny pokles tlaku pri spusteni zavlahy je na 4bar, potom menic spusti cerpadlo a tlak sa okamzite vyrovna na nastavenych 4.5bar. Pri vypnuti zavlahy, naopak tlak stupne na 5bar, nez stihne menic stiahnut vykon.

Zopar poznamok pre pana kt. temu zakladal. Ak mate vydatnost studne 40L/min, naplanujte si zavlahu tak aby ziadna vetva nemala vacsi prietok. Udaje o prietoku pri danom tlaku najdete v tech. liste kazdeho postrekovaca. Pozadovany prietok, tlak, svetelnost potrubia, dlzku potrubia, straty v kolenach a klapkach zadajte do kalkulatora a vypocitajte min. vytlak (10m=1bar) cerpadla pri vami naplanovanom prietoku. Vysledok porovnajte s vykonovou krivkou v grafe. Nechajte si rezervu min. 20% a podla toho vyberte cerpadlo. Prietok nemozete skrtit vyberom slabeho cerpadla, ale az na odbernom mieste. Cerpadlo potom tomu prisposobujete. Ponorne cerpadla Aquanaut su chladene obtekajucou vodou, motor je naspodku cerpadla a sanie v strede. Minimalne hodnoty prudenia vody okolo motora vam povie na poziadanie pan Toth. Preto je odporucane pri vrtoch s priemerom nad 110 a odberoch pod 40l/min, vrtoch kde perforacia rury je v urovni alebo nad urovnou cerpadla, alebo kopanych studniach, pouzit chladiaci plast cerpadla, kt. usmernute tok nasavanej vody okolo motora.


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika