Tlaková nádoba na závlahy alebo presscontrol?



   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3   
                     
host - 151.124 (?) 
23.9.2015 10:43

Vďaka za postrehy pri výbere čerpadla.  Mám otázku k tomu FM. Ako vyriešiť prípad, keď na závlahy potzrebujem 2,5bar a do domu tlak 4bar? Pravdepodobne sa tlakovej nádobe nevyhnem. Tiež sa rozhodujem medzi C11 a C14, už som pred časom toto konzultoval aj s firmou, kt. tieto čerpadlá predáva. Keďže čerpadlá majú pomerne veľký prietok, budem ich musieť na výtlaku škrtiť.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
                     
fanatix - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (256) - 7.98 (?), 23.9.2015 11:16

Prietok skrtite vzdy az na vystupe zmenou svetelnosti trubky alebo privretim ventilu. Pisali ste, ze vydatnost studne je cca 40L/min. Myslim, ze pri 1/2" rozvodoch v dome takyto prietok nedosiahnete ani ked otvorite vodovodnu bateriu na plno. Pokial chcete rozdielny tlak do zavlahy a do domu bude treba instalovat na vystup do zavlahy redukcny ventil, 1" redukcaky maju prietok 40-45L/min takze by to malo bez problemov fungovat ale myslim, ze tych 4bar mozete kludne pustit aj do zavlahy pretoze tam bude vacsi odber a ten sposobi, ze tlak bude klesat. Usetrite 100€ za kvalitny redukcak.  Pri FM vam staci aj dodavana 8L nadoba, sluszi iba na prvotne udrzanie tlaku nez menic nastartuje cerpadlo a pri uzavreti odberu zas ako akumulator tlaku nez menic cerpadlo vypne. Preto som pisal, ze ked mam na menici nastavenych 4.5bar tak v momente otvorenia zavlahy dojde k poklesu cca. o 0.5bar nez zareaguje cerpadlo, potom sa tlak automaticky vyrovna na nastavenych 4.5bar. Pri zavreti zas naopak tlak stupne cca. o 0.5bar nez menic zareaguje hlaskou minimalny odber a cerpadlo vypne.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 17.210 (?), 23.9.2015 16:57

Vykaslite sa na ventily a nejake skrtenie.  ...najjednoduhsie ako zredukovat tlak v zavlahe je zvysit prietok. Cize ak budete mat menej sekcii a prietok na zavlahe vacsi ako zo sprchy doma, je potom viac nez logicke, ze tlak z cerpadla pocas zavlazovania bude podstatne nizsi ako tlak pri pusteni sprchy doma. Zavlaha mava velky prietok, zavlazite podstatne rychlejsie a vacsiu plochu ako doma pod sprchou. Preto cakajte, ze pustenim zavlahy vam tlak z cerpadla vzhladom na velky prietok riadne klesne. Ako klesne? To ukaze najlepsie tlakova krivka. 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
fanatix - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (256) - 7.98 (?), 23.9.2015 17:18

A vy si kolego precitajte cele vlakno. Pan ma problem, ze vydatnost studne je len 40-45l/min takze musi planovat zavlahu tak aby sa k tomuto cislu moc nepriblizil. Na zavlahu mu staci 2.5bar ale kedze to chce aj na zasobovanie domu bude potrebovat aspon 4bar. Pri vypocte ake cerpadlo vybrat bude muset teda pouzit prietok zo zavlahy ale tlak z baraku. Osobne by som to riesil tak, ze sa pozrem kolko vody mi davaju postrekovace pri max. tlaku (vacsinou pri 3bar). Potom navrhol sekcie zavlahy s postrekovacmi tak aby som dosiahol max. 35L/min. na sekcii. Do kalkulatora tak zavediem hodnotu odberu vody 2.1m3/h, pozadovany tlak na vystupe 4bar, svetelnost najuzsieho potrubia v zavlahe (vacsinou DN 20-3/4"), dlzku potrubia a nejake tie kolena, klapky a dostanem vysledok, pozadovany vytlak cerpadla. Ten prenesem do grafu ako vytlak, spojim s prietokom (35L/min) a vidim ake cerpadlo vybrat. Mam tak istotu, ze bude stihat jedno aj druhe. Priskrtit to v pripade potreby uz nie je problem. Problem bude ked by vybral slabsie cerpadlo.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 17.210 (?), 23.9.2015 20:20

Zavlazovanie sa moze rozdelit na kratsie casove useky 10 min. Prospeje to aj rastlinam a noc je dlha. Pri takto kratkom case niekedy vydrzi aj mensia vydatnost. 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
fanatix - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (256) - 7.98 (?), 23.9.2015 21:21

to hej len je tu potor riziko vacsieho pieskovania studne. Pan spomynal, ze pri vacsom prietoku uz studna silno pieskuje. Kedze ma perforaciu rury vo vrte nad kalnikom, vacsi odber a nasledne aj pritok do studne bude vrt rychlejsie zanasat, cerpana voda bude mat viac pevnych castic, cerpadlo skorej odide a vrt sa bude musiet castejsie odpieskovavat. Preto si myslim, ze vhodnejsie bude znizit prietok na zavlahe na ukor zvysenia casu zavlazovania, ako ste spomenuli, pri automatike cas nehra rolu. Taktiez nevieme nic o zavlazovanom travniku, myslim tym typ pody, teda rychlost vsakovania atd.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 198.112 (?), 23.9.2015 22:41

Potom by som isiel na slabsie cerpadlo. mp rotator od hunter je extremne pomala zavlaha, skoro ako mikrozavlaha. Na dobre cerpadlo mozete mat aj 10 postrekovacov.

Ad piesok. Idealne by bola nejaka zasobna zakopana nadoba, povedzme 1 kubik a tu pomaly zaplnat nejakym slabunkym cerpadielkom aj s filtraciou. A tahat z nadoby potom z tejto nadoby.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 217.11 (?), 30.8.2018 10:31

Dobry den,

chcel by som poradit v tejto situacii. Na zahrade mame centralny vodovod.

Nameral som tlak 0,8bar a prietok 24L/min. Nakolko by som chcel urobit zavlahu, uvazujem o cerpadle s presscontrol. Voda je na pozemok privedena do vodomernej sachty, ktora je od sahty cca 25m a vonkajsi priemer vstupnej rury je 25mm.

Zavlaha by mala mat 1 sekciu (cca 30m). Aku ruru na to pouzit (25 alebo 32)? Cital som, ze 25 ma vacsiu tlakovu stratu. Ma vyznam pouzit 32, ked na vstupe na pozemok je 25mm? Prejavi sa tlakova strata vyrazne na dlzke 30m?

Co sa stane ak ku cerpalu T-ckom pripojim druhe rameno tiez o dlzke 30m? Rata sa potom 60m?

Dakujem za odpovede

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
1,  2,  3   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Cesta z litého betonu18.4.2024
Husqvarna 36. - zapalování17.4.2024
Ako očistiť zalakované časti?14.4.2024
Cesta z litého betonu13.4.2024
Motorova pila stihl 02813.4.2024
Kouří do místnosti12.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika