Připojit reakci
Text příspěvku, ke kterému připojujete reakci:

Takze k vymene cerpadla prislo o nieco skorej. Akonahle sa moja matka s manzelkou dozvedeli, ze existuje aj iny sposob ako o 6 rano hulakajuce SVAčko v pivnici dostal som prikaz k okamzitej vymene. Uz v minulosti som bol rozhodnuty, ze to bude ponorka s menicom. Pri vybere vykonu cerpadla som sa riadil kalkulatorom na stranke.

Pre vstupne hodnoty bola pouzita svetelnost potrubia a pozadovany prietok na zavlazovani s najvacsim odberom. Aj ked sa svetelnost potrubia od cerpadla az k zavlahe zuzuje z 5/4" cez 1" az na 3/4", do kalkulatora bola zavedena svetelnost v celej dlzke 3/4" v zmysle retaz je tak pevna ako je pevny jej naslabsi clanok. Vysledne hodnoty boli potom zavedene do grafu, ruzovy puntik. Pre ilustraciu som vyznacil aj hodnoty ostatnych zavlah (zelena, modra). Podla vsetkeho by malo stacit cerpadlo C11. Toto su vsak priblizne hodnoty bez akejkolvek rezervy. Ked do kalkulatora zavedieme hodnoty z planovaca Gradena (oranzovy puntik), kt. rata s cca. 20% rezervou na vstupe, vidime, ze sa uz dostavame do tzv. cervenych cisel, nehovoriac o tom, ze kazde cerpadlo rokmi a opotrebovanim strati svoj povodny vykon. Vykonovo o triedu vyssie cerpadlo v spojeni s menicom nema problem pracovat aj s nizsim prietokom a zachovat si pritom dostatocnu rezervu.

Bolo zvolene teda cerpadlo C14 v sete s 1.1kW menicom a 8L tlakovou nadobou vyrovnavajucou prvotny pokles tlaku pri otvoreni a tlakovy raz pri zatvoreni. Cerpadlo bolo namontovane na povodne 5/4" sacie potrubie a v pivnici domu miesto stareho darlingu instalovany menic s nadobou. Pri prvom starte do zatvoreneho vytlaku si menic otestuje vykon cerpadla, hodnoty si zapise a prepne sa do prevadzky. Potom uz je mozne jednoducho sipkami upravovat tlak hore a dole. Menic krasne drzi tlak bez ohladu na velkost odberu, integruje v sebe ochranu behu na sucho aj pre a podpatovu ochranu. Po najdeni najoptimalnejsieho pracovneho tlaku je vhodne menic zastavit, vypustit system na vytlaku a nadobu dofukat ako byva zvykom o 0.2-0.5bar nizsim tlakom ako je prevadzkovy tlak nastaveny na menici. V mojom pripade menic 4.5bar nadoba na 4bar. Prvotny pokles tlaku pri spusteni zavlahy je na 4bar, potom menic spusti cerpadlo a tlak sa okamzite vyrovna na nastavenych 4.5bar. Pri vypnuti zavlahy, naopak tlak stupne na 5bar, nez stihne menic stiahnut vykon.

Zopar poznamok pre pana kt. temu zakladal. Ak mate vydatnost studne 40L/min, naplanujte si zavlahu tak aby ziadna vetva nemala vacsi prietok. Udaje o prietoku pri danom tlaku najdete v tech. liste kazdeho postrekovaca. Pozadovany prietok, tlak, svetelnost potrubia, dlzku potrubia, straty v kolenach a klapkach zadajte do kalkulatora a vypocitajte min. vytlak (10m=1bar) cerpadla pri vami naplanovanom prietoku. Vysledok porovnajte s vykonovou krivkou v grafe. Nechajte si rezervu min. 20% a podla toho vyberte cerpadlo. Prietok nemozete skrtit vyberom slabeho cerpadla, ale az na odbernom mieste. Cerpadlo potom tomu prisposobujete. Ponorne cerpadla Aquanaut su chladene obtekajucou vodou, motor je naspodku cerpadla a sanie v strede. Minimalne hodnoty prudenia vody okolo motora vam povie na poziadanie pan Toth. Preto je odporucane pri vrtoch s priemerom nad 110 a odberoch pod 40l/min, vrtoch kde perforacia rury je v urovni alebo nad urovnou cerpadla, alebo kopanych studniach, pouzit chladiaci plast cerpadla, kt. usmernute tok nasavanej vody okolo motora.

Text příspěvku:*
Při psaní textu neukončujte jednotlivé řádky, text se v odstavci zalamuje automaticky.
Obrázek:
Vybrat soubor:
Název:
Popis:
Vkládat lze pouze obrázky typu JPEG a PNG. Maximální rozlišení obrázku je 12 megapixelů (4920x3218 obrazových bodů). Maximální možná velikost obrázku je 10 MB.
Kontrolní řetězec:*Sečtěte prosím číslo 13 a číslo 11.
Výsledek vložte do následujícího políčka:
* Bez vyplnění políček zvýrazněných tučným písmem nebude možné formulář odeslat.
zahrada.cz
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika