Spalí se čerpadlo při použití 3/4" hadice v 1" sání?



   Předchozí příspěvky  |  <  6,  7   
                     
host - 40.135 (?) 
20.8.2013 13:08

no a o co jde ja jsem ¨jen napsal ze polyethylen ktery se prodava pod oznacenim 3/4 je steny vnitrnim prumerem ja 3/4 pozink ze se prodava i pod oznacenim PE 25 coz znaci venkovni prumer je uplne jedno svetlosr je stejna hlavne ze tam ta voda protece dokonce ten polyethylen ma svetlost vetsi asi o 1.4 mm coz u tohoto problemu je jen k uzitku

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
               
host - 224.55 (?), 19.8.2013 19:12

tlak je po anglicky press a spinanie mozno tiez volne prelozit ako control presnejsie -  ovladanie. Jednoducho presscontrol je zariadenie ktore spina cerpadlo pomocou zmien tlaku. Cize tlak. spinac

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 213.126 (?), 19.8.2013 19:59

Tak jinak, elektronický tl.sp. spíná změnou průtoku, mechanický pomocí změnou tlaku a v tom je rozdíl ale to je na jinou diskusi.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 43.253 (?), 20.8.2013 13:10

Dobrý den, nejdříve bych chtěl poděkovat za reakce na mé dotazy. Už když jsem sestavu navrhoval a konzultoval předem s různými odborníky z oboru se názory různily. Při výběru a nákupu komponent v instalatérských prodejnách, kde prodavači byli povětšinou i majitelé a zkušení celoživotní instalatéři, jsem taktéž dostal nejrůznější rady a doporučení a protože mi to nedalo, napsal jsem svůj dotaz i sem. Zadáním bylo realizovat víkendové třísezónní zásobování chaty pitnou vodou z nedaleké studánky v lese cca 40m vzdálené. Součástí bylo vybudování zásobníku vody v lese, aby nemusela být vodárna se zásobníkem v chatě z důvodu nedostatku prostoru v malé koupelně (rozumějte, je to malá praktická chata, není k tomu sklep s místností jen na darling, kde nemrzne apod., navíc se to bude celé využívat několik víkendů, možná týdnů v roce), natažení sací hadice, instalace vhodné domácí vodárničky a vybudování rozvodu v koupelně a jeden průraz zkrz zeď do kuchyně, kde bude dřez. V koupelně bude WC, za ním bude instalovaná malá vodárna (kterou na zimu odpojím a odvezu, rozvod vypustím a v silnostěnné PE hadici ze studánky zůstane zmrzlá voda (vydrží to, to mám vyzkoušené). Protože zoufale zápasím s místem, zvolil jsem vlastně nejmenší řešení – vodárnička bez zásobníku s tlakovým spínačem. Po otočení kouhoutku se zapne a po jeho zavření dotlakuje rozvod a vypne. Vodárna bude v koupelně, která je přistavěna k chatě, takže hluk čerpadla nebude rušit, navíc to snad bude i tiché. Dopravovaná výška od sacího koše (nad ním bude minimálně 1m vody) k místu spotřeby bude cca 2 metry, maximálně 2,5m. Délka hadice k vodárně je cca 32m, raději jsem počítal 35m. Ponorné čerpadlo jsem nechtěl, aby ho ze studánky někdo neukradl a taky abych netahal elektrický kabel do lesa, kam je volný přístup. Vodárnu se zásobníkem jsem nechtěl kvůli místu a dovoluje to i vydatnost pramene, ¾“ nejde vyčerpat pod určitou hladinu – vyzkoušeno, tak mám jistotu, že mi voda nedojde. Připadá mi to jako elegantní a levné a účel splňující řešení, tedy pokud to bude fungovat… A právě proto mě zajímaly vaše názory, zda si myslíte, že to bude nebo nebude fungovat, protože tak jako zde na fóru i v mém okolí se názory různí. Dnes mi přišla vodárna na poštu, o víkendu to vyzkouším a napíšu jak to dopadlo. Každopádně děkuji za vaše rady a názory.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 40.135 (?), 20.8.2013 13:38

tak vam drzim palce ja verim ze zadny problem nebude podle mne by ani nemusel byt saci kos s klapkou jen bych udelal na trubku vhodne sito aby se nemohlo nasat neco co by mohlo zpusobit problem napr. žaba

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 43.253 (?), 20.8.2013 13:59

Dobrá připomínka - otázku sacího koše ještě nemám dořešenou. V informacích k vodárně (čerpadle) je uvedeno, že součástí vodního automatu zpětná klapka je, teoreticky by tedy sací koš se zpětnou klapkou nemusel být ve studánce instalován a stačilo by sítko proti mechanickým nečistotám, tak jak uvádíte. Jenže tady se názory odborníků různí ještě mnohem víc a jsou velmi vyhraněné, jedni tvrdí, že jakákoliv domácí vodárna nemůže fungovat bez sacího koše se zpětnou klapkou a druzí zase tvrdí, že to bez problémů půjde i bez ní. Každopádně - sítko mám připravené, stejně tak sací koš s příslušnou instalační spojkou (mám domluvené, že to můžu vrátit, pokud by to nebylo potřeba). Pozn. Sací koš je zanedbatelná investice oproti hadici za 1000 (3/4“) nebo 2000 (1“) nebo 4000 (5/4“) Kč.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
PP. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (6491) - 14.199 (?), 20.8.2013 14:22

Funkce klapek je dvojí. Klapka na sání zabrání spadnutí vody, takže čerpadlo zůstane zavodněné. Musí být, kde není samonasávací čerpadlo (Sigma SVA). Klapka na výtlaku zabraňuje proudění vody zpět do čerpadla a zatěžování ucpávky a přetoku vody z rozvodu zpět do studně. U vás by koš s klapkou skutečně být nemusel, ale jen proto, že čerpadlo je níž než hladina a zůstame zavodněné samospádem. Na výtlaku klapku máte.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 43.253 (?), 20.8.2013 17:30

Nemám tušení, kde je klapka v této domácí vodárně, měl jsem za to, že na sání, podle popisu. Na výtlaku budu mít jen rozvod, nemám tam zatěžovací ucpávku ani přetok zpět do studánky. Čerpadlo, rep. přívod do čerpadla bude asi 40cm nad hladinou, v případě vyčerpání třeba 80cm vody ze studánky i níže (třeba 1,2m) a možná vodárnu umístím na nějakou poličku nad záchod, tak bude ještě výše, ale to až vyzkouším, jak to bude fungovat a jak se tam nejlépe vejde - a taky kvůli přístupu, abych k tomupřed zimou mohl na rozebrání a odvezení...

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 229.11 (?), 20.8.2013 17:44

kdyz to bude tech 1.2 m jak pisete tak tam radeji tu klapku v kosi dejte budete mit jistotu ze voda neklesne jinak misto sitka staci proderavela pet flaska nasazena na sani na vytlaku zadny zpetny ventil nebude ten je pravdepodobne soucasti filtru pred obeznym kolem takze je i samotna cerpaci cast stale pod tlakem

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
PP. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (6491) - 9.2 (?), 20.8.2013 19:38

Omlouvám se, zapomněl jsem, že doba pokročila a co se dříve dělalo nějak, dnes se díky novým materiálům a životnosti počítané do konce záruky dělá zcela opačně.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  <  6,  7   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika